dupa cezariana s-au legat trompele uterine, persoana respectiva mai poate ramane insarcinata? | Forumul Medical ROmedic

dupa cezariana s-au legat trompele uterine, persoana respectiva mai poate ramane insarcinata?

10-05-2009
Balan Nicoleta Otilia
Nu este medic/terapeut
Balan Nicoleta Otilia
Am o mare rugaminte. As dori sa stiu daca, in urma unei operatii de cezariana s-au legat trompele uterine, persoana respectiva mai poate ramane insarcinata?
Daca da, spuneti-mi cum anume. Mentionez ca operatia a fost facuta in urma cu 13 ani. In speranta ca ma puteti lamurii, va multumesc anticipat.
Nicoleta Balan
3 comentarii
0
10-05-2009, ora 14:24
dear
Nu este medic/terapeut
dear
cu trompele legate nu se ramine insarcinata.,
0
10-05-2009, ora 23:36
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Se poate incerca restabilirea, cu sanse de reusita teoretic sub 50 %, practic considerabil mai putin.

In principiu, operatia de legare a trompelor se face atunci cand femeia este sigura ca nu mai vrea sa aiba copii, la cererea ei. Ar fi bine daca doctorii ar pune intrebarea sub urmatoarea forma: "Sunteti sigura ca nu veti mai dori in viitor sa aveti copii, indiferent ce schimbari vor avea loc in viata dv ?" Fiindca femeia poate fi sigura IN ACEL MOMENT, ceea ce nu inseamna ca isi va mentine optiunea mereu.
0
29-05-2009, ora 22:53
oana12
Nu este medic/terapeut
oana12
pot ramane insarcinata daca am trompele legate de 11 ani?
am o intarziere de 11 zile si nu stiu ce sa fac...nu am sintompele respective dar sunt putin speriata..va rog ajutati-ma!!:*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cezariana nu afectează calitatea vieÈ›ii sexuale
  •