dupa rotavirus la 2 luni si inlocuire laptelui antireflux, nu ia in greutate

29-01-2012
mihailagh
Nu este medic/terapeut
mihailagh
neputul meu a contactat la 2 luni rotavirus, a fost in spital, am inlocuit laptele fara lactoza, dupa 10 szile am adaugat treptat cate o cupa cu lactoza si tot are antireflux.
Am inlocuit cu Humanna antireflux si mananca plangand, in reprize.
In 15 ian. a facut 4 luni si nu trece de 5, 700 kg. Dores un sfat,
Multumesc.
Elena M.
1 comentarii
0
30-01-2012, ora 13:07
anathrya
Nu este medic/terapeut
anathrya
Nu ii prieste laptele pe care i-l administrati sau nu ii place. Avea reflux inca de la inceput? Daca da, va trebuie un lapte mai gros, care sa nu se 'intoarca', dar care sa ii si placa. Ca sa impacati si capra si varza, cel putin la inceput, dati milupa, e foarte bine acceptat de bebelusi si este si bun la gust, in care puneti si cate o cupa de cereale milupa cu porumb si orez la 100 ml lapte preparat. Nici nu va mai regurgita, va si lua in greutate de la cereale si va si accepta bine laptele, datorita gustului combinat - lapte + cereale. Eu asta ii dau motatului meu su la 5 luni jumatate are deja 8.5 kg si 75 cm. Chiar mi se pare prea mult, ca si pediatrei..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul