dupa un accident rutier, m-am ales cu o splendida fractura de rotula

04-12-2010
Timeaaa
Nu este medic/terapeut
Timeaaa
Pe data de 15 octombrie am avut un accident rutier in urma careia m-am ales cu o splendida fractura de rotula, practic era sparta in 5 bucati. Nu a fost nevoie de interventie chirurgicala, am avut piciorul in ghips 3 saptamani si jumatate. Acum este relativ mai bine, il pot indoi, merge, iar de durut ma doare cand il tin indoit putin mai mutl sau cand il fortez mergand pe jos. Problema ar fi urmatoarea: genunchiul este tot timpul mult mai cald, chiar spre fierbinte, si putin mai rosu, nu este chiar vanat. De deplasat nu cred ca s-au deplasat bucatile sparte, deoarece as avea dureri groaznice, deci care ar putea fi problema? Sau este ceva normal avand in vedere faptul ca acuma pe 15 dec se implinesc 2 luni de la data accidentului? Va multumesc anticipat pt. orice raspuns care mi-ar putea fi de ajutor.
3 comentarii
0
04-12-2010, ora 22:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Deplasarea fragmentelor fracturii nu este obligatoriu insotita de durere, prin urmare este absolut imposibil sa apreciati acest lucru in absenta unei radiografii...
Cat despre simptomele semnalate, acestea ar putea fi cvasi-normale in perioada consolidarii osoase.
Problema fracturii rotulei este mobilizarea genunchiului, care este permisa numai dupa osteosinteza chirurgicala a fracturii. Simpla imobilizare determina o ankiloza, ce necesita uneori luni sau ani de kineto-terapie, pentru recuperarea mobilitatii articulare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-12-2010, ora 00:50
Timeaaa
Nu este medic/terapeut
Timeaaa
In cazul acesta voi face o radiografie pt a vedea daca nu cumva s-au deplasat fragmentele. Va multumesc frumos pt raspunsul prompt.
0
05-12-2010, ora 00:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Problema fracturii rotulei este mobilizarea genunchiului, care este permisa numai dupa osteosinteza chirurgicala a fracturii. Simpla imobilizare determina o ankiloza, ce necesita uneori luni sau ani de kineto-terapie, pentru recuperarea mobilitatii articulare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: