Durere de gat si ureche

12-01-2020
Anca123400
Nu este medic/terapeut
Anca123400
Bună ziua,
Am răcit în fiecare lună, începând cu septembrie. În prezent sunt la a 5-a raceală ( un pic diferită față de celelalte).
Răceala debutează cu durere de gât. În câteva ore începe să mă doară ureche. Următoarea zi sunt răcită, iar durerile persistă cam o săptămână, sau o săptămână și jumătate. În ultima perioadă am făcut de 2 ori febră, iar o singură dată medicul mi-a dat antibiotic(tavanic). În celelalte situații, am luat nurofen/parasinus/gripovit/hapciu/coldrex/fervex și multe pastile pentru dudrerea infernală de gât ( inclusiv naturiste). Am fost la același medic de fiecare dată ( de la Regina Maria). Mj s-a spus că sunt sensibilă și ar trebui doar să mă protejez mai bine. Însă nu mi-a recomandat nicio analiză pentru asta. Săptamâna viitoare am programare la ORL. Acum am doar durerea de gât care persistă de mai bine de 2 săptămâni. Îmi puteți recomanda vă rog niște analize? Am impresia că îmi scapă ceva. Am mai avut o perioada asemănătoare anul trecut. Am fost nevoita să iau antibiotic fiindca de 3 ori am reușit sa fac laringită. Insa niciodata, niciun medic, nu mi-a recomandat analize amănunțite. De fiecare data, diagnosticul mi s-a pus pe o simpla examinare. Mulțumesc
1 comentarii
0
22-01-2020, ora 20:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o programare la Gastrologie
Gatul face parte din Tractul digestiv, legat de stomac si intestine prin nervul VAG...
alimentele acre, acide, citricele, otet, lamai, usturoi, fructele consumate inainte de culacre..produc REFLUX gastro eosfagian in somn. asta declanseaza inflamatia. dupa asta tratamentele greste acutizeaza si mai tare problemele
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.