Durere de gat si ureche

12-01-2020
Anca123400
Nu este medic/terapeut
Anca123400
Bună ziua,
Am răcit în fiecare lună, începând cu septembrie. În prezent sunt la a 5-a raceală ( un pic diferită față de celelalte).
Răceala debutează cu durere de gât. În câteva ore începe să mă doară ureche. Următoarea zi sunt răcită, iar durerile persistă cam o săptămână, sau o săptămână și jumătate. În ultima perioadă am făcut de 2 ori febră, iar o singură dată medicul mi-a dat antibiotic(tavanic). În celelalte situații, am luat nurofen/parasinus/gripovit/hapciu/coldrex/fervex și multe pastile pentru dudrerea infernală de gât ( inclusiv naturiste). Am fost la același medic de fiecare dată ( de la Regina Maria). Mj s-a spus că sunt sensibilă și ar trebui doar să mă protejez mai bine. Însă nu mi-a recomandat nicio analiză pentru asta. Săptamâna viitoare am programare la ORL. Acum am doar durerea de gât care persistă de mai bine de 2 săptămâni. Îmi puteți recomanda vă rog niște analize? Am impresia că îmi scapă ceva. Am mai avut o perioada asemănătoare anul trecut. Am fost nevoita să iau antibiotic fiindca de 3 ori am reușit sa fac laringită. Insa niciodata, niciun medic, nu mi-a recomandat analize amănunțite. De fiecare data, diagnosticul mi s-a pus pe o simpla examinare. Mulțumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.