durere insuportabila de masea, iau tratament dar nu m-a lasat deloc

20-09-2009
sanatateamea
Nu este medic/terapeut
sanatateamea
am o infectie care a determinat o durere insuportabila de masea. Iau antibiotic insa nu m a lasat durerea deloc. Obrazul si gat sunt umflate, am febra, ameteli. ce imi recomandati? maine ma voi prezenta la un cabinet stomatologic dar pana atunci simt ca innebunesc de durere!

multumiri anticipate!
6 comentarii
0
21-09-2009, ora 00:10
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Ketonal tablete 100 mg 2 x 1 pe zi, cu mancare, daca nu aveti ulcer gastric / duodenal, astm sau alergie al el.
Sau Ketorol tablete 10 mg 2 x 1 pe zi, merg bine pe durerea de dinti, aceleasi precautii.
Si aplicatii reci.

Multa sanatate!
0
23-09-2009, ora 15:17
iriss08
Nu este medic/terapeut
iriss08
mi sa rupt un stift pus acum 11 ani, am fost joi sapt.trecuta(17/09/09)la medic stomatolog particular, confirm ca nu aveam nici o durere, ma trimis de am facut radiografie si tot in aceeasi zi mi-a facut o injectie locala, am omis sa zic dintele este rx 26 deci nu stiu sigur dar cred caeste caninul din stanga sus, mia inlaturat partea rupta a stiftului si apoi a 2 zi la servici ma luat o durere puternica, am mers seara din nou la medic si mia inlaturat si jumatatea cealalta, mia zis ca nu este nici o problema, pe scurt de sambata a 3 zi am dureri insuportabile am luat augmentin de 625mg, aulin, paracetamol, solpadeine, leacuri babesti etc, am fost din nou luni, am uitat intre timp mia luat si masura pt.un nou stift, aseara marti deci a 5 a zi mia montat deja stiftul peste durerea pe care o am, mia zis ca am facut o reactie cu antibioticul care mi la pus pe canal cand mia scos stiftul si nu se moare din atat durerea trece, si iata-ma in a 6 a zi, sunt la servici iar eu turbez si nu stiu incotro sa o iau de durere, am plans deja doar 2 ore, nu mai am vlaga si sunt moarta de oboseala, apropo deseara tre sa merg iarasi ca sa imi ia masura dintelui.Daca exista un medic stomatolog cu inima va rog trimiteti-mi un leac pt.durerea mea, sau un sfat ce tre sa fac.Multumesc din inima anticipat si va rog ajutati-ma.Irina
0
25-09-2009, ora 00:07
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
dintele 26 este un molar superior, nu un canin.
cand se indeparteaza un pivot exista un risc de fractura/ fisura a radacinii. este una din cauzele posibile ale durerii, ca dealtfel si reactia la anumite medicamente folosite in tratamentul de canal, asa cum v-a zis medicul dvs.
. cauzele durerii pot fi multiple, cele doua de mai sus sunt doar exemple, numai un examen clinic si radiologic ar fi concludente
nu cred ca este indicat sa acoperiti dintele cu o coroana pana cand nu se calmeaza simptomatologia dureroasa.
0
25-09-2009, ora 19:09
iriss08
Nu este medic/terapeut
iriss08
multumesc frumos pt.mesajul d-stra, d-na Andreea mentionez ca am facut radiografie si a zis medicul ca nu este nici o problema grava, mi-a schimbat tratamentul de 2 zile iau rovamycina de 3000000 ui, ketonal forte, aulin, nurofen forte si tin si sare calda de bucatarie intr-un prosop ca sa mai calmez durerea, azi am 7 zile de tratament(am luat 5zile augmentin 625) abia azi am simtit o mica ameliorare, dar durerea exista mocnita, am vorbit cu medicul si azi, si a zis ca reactia de la antibioticul care mi la pus ea pe canalul dintelui dureaza ca durere intre 7-10 zile, acum va intreb este posibil sa nu existe nici un medicament ca sa elimine durerea asta naucitoare, va multumesc anticipat, Irina
0
27-09-2009, ora 23:02
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
daca durerea dvs este cauzata de materialele folosite pentru tratamentul si obturatia de canal, atunci ceea ce v-a spus medicul dvs este foarte corect. " la carte" se spune ca aceste dureri, in cazul in care apar ( spun acest lucru pentru ca unii pacienti nu reactioneaza in nici un fel, nu au dureri, pentru ei este ca si cum dintele respectiv este identic cu oricare alt dinte din cavitatea orala), dureaza 7-10 zile. personal mi s-a intamplat sa dureze 14 zile la un pacient, o exceptie bineinteles.
tratamentul care vi s-a dat este chiar mai mult decat se da de obicei, in mod uzual se administreaza calmante antiinflamatoare, nu si antibiotice. din pacate in unele cazuri, cum este si cazul dvs durerea persista. tot ce va pot spune in plus este. sa aveti rabdare. sanatate
0
28-09-2009, ora 12:42
iriss08
Nu este medic/terapeut
iriss08
D-na Andreea, va multumesc frumos si aveti dreptate, de azi am putut sa merg la servici, mi s-a redus durerea in proportie de 70%, dar am patimit in privinta durerii...ce sa va spun, am fost aproape de dementa, am crezut ca nu o sa imi revin niciodata din durere, pur si simplu mi se punea pe inima, oricum cu 9 zile de antibiotice sper sa nu patesc nimic la celelalte organe, la atatea pastile, inca odata va multumesc si Dumnezeu sa va de-a multa sanatate si tot ceea ce va doriti.
P.S.acum pot sa merg sa imi ia mulajul.
am uitat sa va zic ca era vb despre rx22(, nu rx26)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: