Durere musculara de trei saptamani ca de carcel la bratul stang triceps biceps.

16-03-2021
serghiepaul
Nu este medic/terapeut
serghiepaul
Buna seara / buna ziua tuturor !!!


... localizarea exacta a durerii, ar fi pe partea interioara a bratului stang pe triceps, aproape de subrat.

Acolo doare cel mai tare, o durere intensa ca ce de carcel apoi durere putin mai slaba, decat la triceps, este pe partea exterioara a bratului la muschii aceia mici dintre triceps si biceps...la biceps, se simte de parca ar fi curentat tensionat continuu.

Durerea acestora se aseamana cu aceea durere pe care o simteam cand eram mai mici si cineva ne strangea cu putere de muschiuletii nostri firavi... sau atunci cand era lovit un muschi si se forma acea '' broscuta ''

Durerea persista de mai bine de 3 saptamani, nu am reusit sa imi relaxez muschii... nu prea se poate...nu prea exista pozitii care amelioreaza durerea, decat sa zicem doua pozitii :

1) palma la ceafa cat mai jos si cotul, fortat, cat mai sus
2) palma la spate fortata cat mai sus si cotul cat mai jos

... iar cand nu doare asa de tare, se simte o amorteala sau o tensiune in vasele de sange de pe brat pana in varful degetelor de parca ar sta sa plesneasca de atata presiune... Aceasta amorteala apare imediat, cand se schimba pozitia, din culcat, in sezut sau in picioare.

... in pozitia sezut se simt aceste dureri si amorteli cel mai tare ... in pozitia culcat sunt mult mai slabe.in picioare, mai mult amorteala...

... in pozitia culcat pe fata este imposibil de de stat...la triceps se formeaza ceva ca o galma cu o incarcatura '' intortocheata '' de ceva vase de sange sau nervi, nu stiu, care doare ingrozitor, iar ca aspect am inteles ca se inroseste si frige acea zona...triceps spre subrat.

In concluzie, nu se poate suporta durerea decat cu antiinflamatoare sau analgezice puternice si cand efectul acestora dispare, apare si chinul durerilor descrise mai sus.

In loc de comprese, eu am folosit foi de varza... la apa calda dispare durerea ca prin miracol... dar pentru putin timp, de dormit se doarmi doar '' pastilat ''...


La ce fel de patlologie se incadreaza toate acestea, carui medic sa ma adresez ???


Va multumesc mult petru timpul acordat, sper sa fie o experienta care poate fi remediata si sa ajute si pe alte persoane, de aceea am incercat sa scriu cat mai detaliat...

Multumesc inca o data !!!
4 comentarii
1
16-03-2021, ora 09:42
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Începeți cu un ortoped
0
17-03-2021, ora 03:35
serghiepaul
Nu este medic/terapeut
serghiepaul
Va multumesc pentru raspuns, domnule doctor Mitrulescu Cristian !!!
0
16-06-2022, ora 16:26
virgil.alex
Nu este medic/terapeut
virgil.alex
Salut Paul, ai reusit sa rezolvi ceva ? Am aceleasi simptome ca tine dar la bratul drept. Poate imi spui ce diagnostic ai primit si ce tratament ai urmat daca ti-a trecut durerea. Mersi !
0
21-03-2023, ora 21:45
cezara56
Nu este medic/terapeut
cezara56
Buna ziua, meseria baiatului meu il obliga sa faca mult sport.Face sala, box, sport de contact si mai multe. Dupa un antrenament la sport de contact a simtit o durere usoara in umar si in spate la muschiul de pe omoplat ( scuze ca nu cunosc termeni medicali) si putin la baza gatului in dreapta toate acestea. Cand a mers la sala si a incercat sa ridice greutati sau sa faca genoflexiuni nu a mai avut putere in mana dreapta. Nu mai poate face nici un sfert din nr. de genoflexiuni. Aceasta se intampla de vre-o 2 saptamani. A lasat-o mai usor cu ridicatul poate, poate i trece dar degeaba. Poate sa fie ceva in legatura cu plexul branhial ?? Unde sa mearga la consult ?? Va rog mult as dori o parere. Multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: