Dureri de muschi si oase dupa folosirea Fosavance

06-01-2013
Ileana Chirtu
Nu este medic/terapeut
Ileana Chirtu
Folosesc de cinci luni Fosavance si durerile in loc sa se amelioreze, ele s-au accentual. Ba mai mult, mi-au cazut niste plombe dentare, ceea ce ma ingrijreaza. Acum, ma intreb daca sa continuu sa iau Fosavance sau sa-l intrerup. Durerile femurale si ale umerilor sunt insuportabile. Abia pot merge! Nici nu ma pot pieptana macar. Am mai vazut pe sitte-ul dv. o intrebare asemanatoare la care nu s-a raspuns. Data acestei intrebari era undeva in luna iunie 2012.Credeti ca ne puteti ajuta sau ne faceti sa ne punem sperante desarte in raspunsurile dv., evident, avizate? Poate ne veti trimite la medic. La care medic, acelasi care mi-a recomandat Fosavance fara sa-mi faca analize pentru a stabili valorile de calciu, magneziu etc, stiti dv.?
5 comentarii
0
07-01-2013, ora 00:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Banuiesc ca aveti tratamentul mentionat pentru o potentiala osteoporoza.
Cu exceptii rarissime, osteoporoza nu determina suferinta osteo-articulara (ci doar, potential, exista o predispozitie pentru fracturi).
Prin urmare, mai probabila este o patologie de tip vertebral (sindrom compresiv cervical, lombar), care se manifesta cu suferinta la nivelul membrelor. Nu am inteles insa elementele esentiale: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii, vasculare, neurochirurgicale etc)
V-ar fi util un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-01-2013, ora 16:05
Ileana Chirtu
Nu este medic/terapeut
Ileana Chirtu
Va multumesc domnule dr. Uscatu. Eu am 73 de ani si nu am antecedente legate de vreun traumatism. sunt o persoana scunda ( 150 cm) si o greutate de 53 kg. Dupa cum va imaginati sunt pensionara. Am facut gimnastica artistica in tinerete. Inainte sa iau Fosavance nu aveam decat o durere lombara, este adevarat, destul de suparatoare pe care am mai potolit-o cu infiltratii cu Diprofos(?) Iau Fosavance de patru luni, fara ca valorile analizei pentru osteoporoza sa fie alarmante. Durerile de umeri si femur au inceput cam acum o luna, adica dupa trei luni de folosire a Fosavans. Acum ca aveti mult mai multe date, sper sa-mi puteti spune daca Fosavans-ul este cauza durerilor mele si va multumesc din suflet.
0
07-01-2013, ora 18:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca este vorba despre o patologie compresiva vertebrala, motiv pentru care ar fi util un consult la neurochirurg.
Cu stima,
MARIUS Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-05-2013, ora 14:47
miky.lu
Nu este medic/terapeut
miky.lu
Buna ziua.mama mea in varsta de 64 de ani, (146cm, 68kg; BMI=31, 90) a fost diagnosticata in urma cu 1 luna cu osteoporoza cu tasarii vertebrale( DXA T-score total -2, 4; L1= -2, 9). mentionez ca in urma cu 8 ani a fost operata de hernie de disc T8 si i s-a recomandat sa poarte corset armat hessing. din luna decembrie are dureri groazice de coloana si a ajuns sa ia 4 cps de kettonal duo 150mg/zi.dupa ce a fost diagnosticata cu osteoporoza ia Fosavance 70/5600, Gabaran 400mg si Dona plicuri si bineinteles pentru durere nu a putut renunta la Ketonal(acum doar 3 cps).acest tratament il face de o luna de zile.dar in urma cu 2 saptamani i-au aparut dureri in picioare, abia mai poate sa mearga, nu mai are pofta de mancare, chiar dk ar fii trebuit sa mai slabeasca( a ajuns sa manance o masa pe zi si atunci o cana de sana), si a prezentat varsatura alimentara dupa ultima adm de fasavance.Ea avea probleme si constipatia iar acum s-a agravat(de cativa ani consuma 2 cani de ceai de crusin pe zi fara intrerupere). ma ingrijoreaza faptul nu nu mai poate sa merga si durerile nu s-au ameliorat. ce ma puteti sfatui, pt ameliorarea durerilor? despre interventia chirurgicala nu mai este cazul.
0
08-05-2013, ora 15:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Suferinta actuala se datoreaza in proportie de 99% celor 30 kg in plus si nu atat osteoporozei.
Constipatia se datoreaza alimentatiei necorespunzatoare (saraca in fibre vegetale).
Prin urmare, nu exista vreo solutie pentru ameliorarea durerilor in afara scaderii ponderale majore (antiinflamatoarele nu pot fi administrate mai mult de 14 zile, datorita efectelor secundare majore).
Trebuie sa consulte echipa nutritionist-psiholog, fara de care scaderea ponderala este iluzorie (daca nu a reusit pana acum, inseamna ca ii lipseste determinarea reala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •