Ecografie Abdominala...Interpretare va rog

26-02-2010
Miha1981
Nu este medic/terapeut
Miha1981
buna seara,

azi mi-am facut o ecografie abdominala si as dori sa stiu ce inseamna aceste rezultate si daca e ceva in neregula.pana ajung la un medic saptamana urmatoare..

Aorta abdominala: de calibru normal

Ficat :
- diametru AP lob stang 62 mm
- diametru cranio-caudal lob drept 120 mm
- ecostructura omogena
- reflectivitate normala
- atenuare posterioara absenta

Vena porta: diametru in hil 9 mm
Calea biliara principala: diametru in hil 6 mm
Cai biliare intrahepatice: nedilatate
Colecist : alungit transsonic
Pancreas: normal
Splina omogena, ax lung 110 mm
Rinichi drept: ax longitudinal 106, cu microlitiaza in calicel mijlocii si inferior.
Rinichi stang: ax longitudinal 110 cu microlitiaza
Vezica urinara de aspect normal
Pelvis: uter cu dimensiuni si structura in limite normale, anexe libere.

va multumesc anticipat.
58 comentarii 12 Înainte ›
0
26-02-2010, ora 20:58
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Se pare ca toate-s in regula, ai numai colecistul mai alungit (poate sa nu-ti dea nici o senzatie aparte, nu-i nimic grav) si ceva nisip la ambii rinichi (bea lichide si eventual ti se mai recomanda ceva sa le elimini si sa nu creasca in dimensiuni).. Arata rezultatul medicului de familie. Sanatate!
0
27-02-2010, ora 11:47
Miha1981
Nu este medic/terapeut
Miha1981
am inteles..multumesc de raspuns.voi ajunge si la dr-ita mea de fam sapt urm.
0
08-07-2010, ora 18:11
sebi2
Nu este medic/terapeut
sebi2
Buna ziua,

Am facut ieri un ecograf abdominal. Ficatul este steatozic cu dimensiuni marite: 75mm lob stang, 150 mm lob drept si 107 mm diametrul transvers al lobului drept. Stiam aceasta desi credeam ca se mai imbunatatise dupa regimul pe care l-am tinut.

Ce n-am inteles este la descrierea pancreasului; canalul Wirsung nu se vizualizeaza. Doctorul nu mi-a zis nimic despre pancreas; in rest ecostructura dimensiunile si conturul pancreasului sunt ok. De asemena nu sunt formatiuni chistice sau solide intraparenchimatoase.

Am vazut pe internet ca Wirsung este canalul excretor principal al pancreasului. Oare este ingrijorator ca nu s-a vizualizat? Doctorul era cam ursuz si n-a vorbit prea multe, despre pancreas n-a zis nimic nici ca e in regula nici ca nu e.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
0
08-12-2010, ora 12:53
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
Buna ziua,
as dori daca se poate o interpretare la urmatorele :
vezica urinara in semirepletie ;perete vezical edematiat, dedublat 5 mm;
ficat cu ecostructura granulara, ecogenitate de organ ;
colecist fara calculi, pereti subtiri ;
VP in hil =11 mm;CBP=4 mm;
pancreas fara modificari patologice;
rinichi drept 10, 4x3, 7 cm, JP=1 cm, bifiditate, zona ecogena de 3 mm in calicele inferior ;
rinichi stang 11, 7x4, 7 cm, JP=1, 5 cm, bifiditate pielocaliceala, fara modificari patologice ;
splina de aspect normal
0
22-03-2011, ora 22:46
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna seara.Am si eu o intrebare.Mi am facut programare saptamana viitoare pentru o ecografie. Problema este ca doar pe la ora 17 mai era liber, dimineata nu am reusit sa imi fac programare, si de ce zic problema...pentru ca am citit si aici pe forum ca ar fi indicat sa se faca dimineata. Cam cu cate ore inainte nu trebuie mancat? Eu am tot citit pe internet ca ar fi 5-6 ore, dar mi e cam imposibil pentru ca lucrez si daca nu mananc atatea ore mi se face rau mai ales ca am avut si o gastrita.Multumesc
0
22-03-2011, ora 22:53
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
sebi2,
Nu-ti face griji, uneori nu se vizualizeaza, daca in rest ca e ok, e de bine, nu-s probleme. Da, ficatul e cam marit si grasut, trebuie sa ti se prescrie ceva, daca numai cu dieta nu a functionat.
0
22-03-2011, ora 22:59
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Bestiutza23,

Stiu ce zici...incearca sa nu mai mananci de la ora 12 si pana la ora aia ia intr-un termos niste supa. Dimineata poti manca. De la ora 15 sa nu mai faci pipi, iar daca nu te mai poti tine, macar cu o ora inainte sa ai la tine apa plata sa bei macar o sticla de jumate de litru. Daca ai cum, sa te doara stomacul poti lua un antiacid din care probabil ai mai luat. Acum depinde si ce vrea sa vizualizeze. Ideea e ca daca mananci se descarca bila din colecist si nu se mai vede, daca faci pipi nu se mai vede vezica...Daca e la particular, suna si intreaba cum sa procedezi.
0
22-03-2011, ora 23:00
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
sa nu te doara stomacul*
0
22-03-2011, ora 23:13
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Multumesc frumos.Ce m-as face fara tine Eclectica? :P Noapte buna
0
02-04-2011, ora 13:07
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna. Mi-am facut ecografia si pe buletinul ecografic scrie asa: Ficat cu dimensiuni normale, omogen, contur regulat. Colecist destins, nelocuit. CBP permeabila, VP calibru 12 mm. Pancreas omogen, dimensiuni normale. Splina omogena, axul lung 12 cm. Rinichii de dimensiuni si structura normale. Retroperitoneu cu aspect normal. Vezica urinara in repletie, transonica. E de bine? Multumesc
0
02-04-2011, ora 13:09
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Foarte bine, felicitari ! :)
0
02-04-2011, ora 13:39
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Sarumana :).Doar ca stomacul se pare ca.nu e bine...deloc :((
0
02-04-2011, ora 16:15
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
care-i buba cu stomacu?
0
02-04-2011, ora 17:25
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Dna Teosophia, v-am scris un mesaj privat !!!
0
02-04-2011, ora 19:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ti-am raspuns la mesaj.
Teodora
0
02-04-2011, ora 20:08
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Va multumesc frumos.Si eu v-am raspuns la mesaj.O seara placuta, ca dvs !!! :)
0
02-04-2011, ora 22:51
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Si eu ti-am raspuns, sper sa-ti fie de folos.
PS. Sune-mi pe nume, una, ca nu-s chiar baba si apoi mi-am dat sema "din prima" ca esti o fata cu mult bun simt si respectuoasa :)
0
02-04-2011, ora 23:28
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Atunci, draga Teodora :) asta e produsul despre care ziceai? http://www.smart-living.ro/produse/Mastic%20Gum%20500%20mg%20300%20caps%20-%20Gastro-Fix_272.htm . Multumesc.O seara buna
0
02-04-2011, ora 23:29
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Si multumesc frumos din suflet pentru tot..pentru rabdare..pentru sfaturi..pentru ca ma intelegi. :)
0
02-04-2011, ora 23:45
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Am mai gasit ceva : http://www.formula-as.ro/2010/919/medicina-naturii-44/merisorul-12458.
0
02-04-2011, ora 23:51
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu se deschide pagina...
0
02-04-2011, ora 23:56
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
http://www.sanavita.ro/mastic-gum-extract.html asta e produsul pe care il iau eu. Am luat si gastro fix dar mi s-a parut mai slab; dar poti incerca cu asta, e mai accesibil si poate tu avand HP mai putin sa ai rezultate; vezi cum te simti. Sa fie pe stomacul cat mai gol.
0
02-04-2011, ora 23:57
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
http://www.formula-as.ro/2010/919/medicina-naturii-44/merisorul-12458
0
18-04-2011, ora 20:29
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna Teodora scumpa mea.Ti-am trimis un mesaj privat.Te pup.
0
18-04-2011, ora 22:27
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Citit, trimis mesaj. :)
0
18-04-2011, ora 22:50
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Paste Fericit iti doresc si eu tie, alaturi de toti cei dragi ai tai.Sa fi sanatoasa si sa ai grija de tine.Am sa incep tratamentul si am sa iti dau de veste cum merge treaba :). Te-am pupat scumpa mea si multumesc inca o data pentru rabdare si intelegere.
0
07-05-2011, ora 19:13
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Teodora scumpa mea un mesaj de-al meu tocmai ce a venit spre tine ! Te pup si te imbratisez cu drag !
0
11-05-2011, ora 08:29
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna Teodora.Uite in dimineata asta pe la vreo 7 cam asa am avut iarasi senzatia aceea de foame dureroasa:((. Sambata trecuta am inceput tratamentul dupa reteta aia de la tine de la manastire, azi deja e miercuri, pana maine mai am, ca am luat cate 50 de ml...si dupa ce luam stateam putin pana sa mananc ca la orice remediu.Si ma ingrijorez ca am avut senzatia aia de foame dureroasa.Ma gandesc ca o sa mai fac o data reteta maine ma apuc sa imi mai fac un litru de emulsie dinasta, si intre timp 2 saptamani de pauza.E normal sa ma ingrijorez sau e normal sa nu treaca asa din prima ? Multumesc
0
11-05-2011, ora 11:54
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Fa-ti de acum din nou reteta, sa faci pauza intre cele doua cure, exact asa cum scrie. E foarte posibil sa ai nevoie de cele doua "runde " de tratament. Intre timp ar fi bine sa iei pentru stomac Gastrofix sau Mastic Gum si un antiacid (venter, nexium etc). Helicobacterul se inmulteste repede daca nu e tratat! De asemenea, chiar daca te simti bine, macar luna asta evita acru, cruditati, sa ajuti mucoasa stomacului sa-si revina. Sper ca nu fumezi, , , ,
Deci abia dupa cea de-a doua administrare sigur vezi care-i rezultatul.
Sa auzim de bine, fii optimista si ajuta-ti organismul cat poti!
0
11-05-2011, ora 13:25
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Buna scumpa mea.Chiar azi ma duc sa imi mai iau miere poliflora sa imi prepar maine inca o runda de emulsie.Fac pauza aceasta de 2 saptamani si apoi mai fac o runda de tratament.
Am sa imi cumpar GastroFix pentru ca e undeva la 40 de lei fata de Mastic Gum care e 160 lei, am si Nexium acasa si Omeran, cred ca Nexium am vreo 2-3 cutii, Omeran doar una.Nu stiu de care si cum sa iau.Venter mi-ai mai zis tu ca e bun.Care si cum sa il iau?
Si ce analiza sa imi fac sa vad daca mai am HP? Din sange sau din fecale?
Am sa evit acru, crud, dulce pe cat posibil.Cat despre fumat, nu fumez si nu am fumat niciodata, si nici nu o sa ma apuc vreodata.
Iti multumesc din tot sufletul pentru tot.Abia astept a doua administrare, pentru ca oricum s-a imbunatatit starea mea.
Incerc sa fiu optimista si sa imi ajut organismul cat pot eu de mult.

PS: M-am apucat de aerobic, pilates si alte alea.Sunt un robot zilele astea :)) iti dai seama si de ce.

Un mare MULTUMESC pentru tine :*:*:*:*.
Adaugă un comentariu / răspuns
58 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ecografia abdominală - când se face și ce poate descoperi
  •