eliminare nisip si infectie urinara?Sau la rinichi? | Forumul Medical ROmedic

eliminare nisip si infectie urinara?Sau la rinichi?

09-10-2012
Maradecor
Nu este medic/terapeut
Maradecor
Buna ziua, am urmat acum o saptamana tratament cu Norfloxacin pentru ca mi se depistase in analiza uroculturii E Coli.In urma tratamentului a fost totul ok.Acum cateva zile am avut probleme in sensul ca aveam usturimi la urinare, care s-au indesit astfel ca ajunsesem la un blocaj ca nu mai puteam urina delocma durea, ma ustura, urina a devenit roza, uneori mici cheaguri de sange in urina.La o examinare atenta am descoperit nisip.De la vezica urinara sau de la rinichi?Mi-am facut sumarul de urina si urocultura.Rezultatele de la primul au iesit astfel
densitate 1014
pH 5
proteine negativ
glucoza normal
corpi cetonici negativ
urobilinogen normal
bilirubina negativ
nitriti poyitiv
leucocite 500Leu/l l
hematii 300 ery/l l
acid aascorbic negativ
Va rog frumos sa imi traduceti aceste analize pentru ca sper sa nu am ceva la rinichi.Urina este foarte tulbure chiar si acum, la cateva zile de cand am eliminat nisipul.
As dori sa va intreb aceasta infectie ar putea influenta negativ starea fiyiologica lunara a mea?mentionez ca am avut si metroragie luna trecuta, testele de sarcina au iesit negativ.Multumesc.Maradecor
4 comentarii
0
09-10-2012, ora 18:15
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

nitritii semnifica practic nisipul (microlitiaza), dar numarul mare de leucocite si eritrocite, este semn de infectie urinara.
La urocultura ce a iesit?
In functie de rezultatul uroculturii + antibiograma, mergeti la un medic nefrolog sau la medicul de familie pt a decide ce tratament trebuie urmat.

Multa sanatate!
0
10-10-2012, ora 12:13
Maradecor
Nu este medic/terapeut
Maradecor
Buna ziua, va multumesc frumos pentru raspunsul dvs rapid.La urocultura mi-a iesit infectie cu E coli de peste 10000 unitati.Norfloxacin am luat acum o luna pentru ca aveam si atunci E coli si am crezut ca am scapat de ea.Acum observ ca Norfloxacinul este unul dintre antibioticele la care este rezistent desi data trecuta era sensibil.Si acum urinez greu si ma doare.eu din cauya antibioticelor ma fac candidoye vaginale ce as putea lua ca sa nu se deregleze pH-ul?
ar trebui sa fac echografie la rinichi ?Antibioticul ptr E coli e bun si ptr nisip?Deci urina mea era roza din cauza nisipului nu din cauza infectiei urinare?Infectia poate deregla ciclul menstrual intr-atat incat sa nu imi vina ?Ecoli ajunge si in vagin?Mentionez ca am si uter fibromatos si am avut metroragie luna trecuta, am facut echo transvaginala la 30 de yile de la c.Daca la teste de sarcina apare negativ se exclude prezenta unei sarcini, nu?Mentionez ca au trecut 40 de zile.Va multumesc frumos.
0
10-10-2012, ora 13:11
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

Mergeti cu analizele la un medic nefrolog sa va faca si o ecografie abdominala (rinichi, ovare, vezica urinara) si sa va prescrie antibioticul cel mai ok conform antibiogramei. Modificarea de culoare a urinii se datoreaza infectiei urinare.
Antibioticele pot sa dea candidoza; pt candidoza vaginala puteti pune Canesten ovule, dar daca aveti si alte probleme ginecologice cel mai bine ar fi sa mergeti la un consult ginecologic.
Teoretic, daca testul de sarcina este negativ inseamna ca nu sunteti insarcinata, pt siguranta mai faceti un test sau mergeti la ginecolog.

Toate cele bune!
0
10-10-2012, ora 13:37
Maradecor
Nu este medic/terapeut
Maradecor
BUNA ZIUA, VA MULTUMESC FOARTE MULT.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •