Există vreun schizofrenic paranoid care a reușit în viața?

05-11-2020
Alexander29
Nu este medic/terapeut
Alexander29
Sunt foarte curios dacă știe cineva vreun schizofrenic paranoid care a reusit sa isi intemeieze o familie sau o cariera.
3 comentarii
0
06-11-2020, ora 19:15
Gogu3
Nu este medic/terapeut
Gogu3
Da.
0
06-11-2020, ora 20:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da.
1
08-11-2020, ora 21:18
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Da. Sunt multi care au o familie si au schizo. Eu cunosc.
Cat despre o cariera, depinde de tine. Daca ti iei tratamentul, daca faci psihoterapie si ai ambitie etc
Oricum nu trebuie sa te demoralizezi. N o sa auzi toata viata voci. Adica nu e ca si cand ai avea o boala de care nu poti scapa garantat. Sunt sanse de vindecare daca inveti sa lupti cu paranoia. Depinde doar de tine. Daca de ex eu cred acum ca ma controleaza extraterestrii, nu mai fac nimic in viata. Ma apuca paranoia si nu mai sunt bun de nimic. E normal. Traim dupa cum gandim. Totusi, nu renunta la pastile de capul tau daca vezi ca ti este greu sa lupti cu paranoia. Nu de alta, dar daca iti spune o voce sa lovesti pe cineva si tu o faci, doar tu vei fi raspunzator. Eu de ex nu as lovi pe nimeni oricine mi ar spune. Asa ca ai grija de tine ca tot ce faci depinde de tine si nu ti controleaza nimeni alegerile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul