fractura de metatarsian v, artela pana la genuchi, umflarea+invinetirea degetelor

31-05-2011
bodeanu carmen
Nu este medic/terapeut
bodeanu carmen
cu 3 zile in urma am suferit o fractura de metatarsian v;mi s-a pus o atela pina la genunchi;degetele fiind libere, observ ca la baza lor s-a umflat si s-a cam invinetit;e cazul sa ma duc imediat la control sau astept pina pe 6 iunie cind am fost programata?dimineata cind ma scol nu e chiar asa de umflat, ba inca e loc de mi se duce piciorul in fata 1 cm
60 comentarii 12 Înainte ›
0
01-06-2011, ora 00:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Atela gipsata pana la genunchi este total inutila in 99.99% din cazurile de fractura a bazei metatarsianului 5.
Rarissim este totusi nevoie de imobilizare gipsata, insa sub forma circulara (cizma gipsata), cu interzicerea oricarui sprijin pe membrul afectat timp de 6-18 saptamani.
Situatia poate fi usor cuantificata prin examen clinic local si prin studiul direct al radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
02-06-2011, ora 13:14
bodeanu carmen
Nu este medic/terapeut
bodeanu carmen
Multumesc d-le dr.M.USCATU pt. ajutorul dv.;ghetuta pe care mi-a facut-o ieri dl. Muresan este excelenta;de un singur lucru am ramas descumpanita, daca am voie sa ma sprijin pe ea, cit de cit bineinteles, lasindu-mi greutatea pe cirje, deoarece la sfirsit dl. Muresan m-a "invitat" sa merg(mi-a dat si o protectie exterioara chiar)si nu stiu daca a fost doar de proba, atunci, urmind ca apoi sa respect 3 sapt(pina la plecarea in concediu)interdictia totala de a mai pune piciorul pe jos;va multumesc inca o data
0
02-06-2011, ora 13:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aveti dreptul de a va sprijini progresiv pe picior, pana la sprijin total in cateva zile (perioada in care puteti folosi si 1-2 carje).
Nu este vorba despre nici o interdictie de a pune piciorul jos, ci doar de a evita deplasarile lungi, cel putin in primele saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
02-06-2011, ora 13:39
bodeanu carmen
Nu este medic/terapeut
bodeanu carmen
Va multumesc inca o data ;eu asa medici prompti in a lamuri pacientul, nu am mai intilnit niciodata in cei 56 ani a-i mei;faceti cinste si spalati rusinea si unora care nu merita
0
02-06-2011, ora 13:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ma faceti sa rosesc...si n-ar trebui.
Este o atitudine fireasca, nimic iesit din comun.
Tinem legatura telefonic cand doriti, sau pe email daca va este mai simplu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
02-06-2011, ora 14:39
bodeanu carmen
Nu este medic/terapeut
bodeanu carmen
Ma scuzati ca va ocup timpul, dar poate e bine sa stiti:fiul meu m-a criticat vehement ieri ca aleg asaaa..medici de pe internet care pot sa-si fabrice orice biografie;poate are dreptate si am avut noroc, dar v-am verificat si pe site-ul clinicii... si nu cred ca s-ar "preta" o astfel de clinica sa posteze fabulatii;mi-a mai reprosat ca una inseamna o consultatie in incinta clinicii si alta altundeva;i-am spus motivele pt. care am procedat asa(scutirea a inca unui drum, azi mai ales ca singura posibilitate era taxiul);e bine de stiut si pt.dv;eu ramin in continuare la buna mea parere
0
02-06-2011, ora 14:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu nu am facut decat sa-mi pierd eu timpul si sa vi-l scutesc pe al D-voastra, impreuna cu deplasarile si toate cheltuielile de rigoare.
Multumesc pentru observatii: eu am ales sa lucrez 100% in privat, prin urmare nu am nici titluri universitare si nici o structura administrativa (spital) in spatele meu, prin urmare calea cominicarii prin internet este vitala.
Ramane la judecata pacientilor calitatea ingrijirilor si a rezultatelor obtinute.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
19-06-2011, ora 17:42
bodeanu carmen
Nu este medic/terapeut
bodeanu carmen
revin dupa 3 saptamini" de ghetuta" si va intreb" daca as putea-o scoate in 3 zile;urmeaza sa plec in concediu si mi-am dat seama ce inseamna sa n-o scot;am tot mers cu ea(intai in 2, apoi in 1 cirje) fara sa ma deranjeze fractura, in schimb m-a deranjat umarul opus, pe care -mi sprijineam greutatea si articulatia de sold a piciorului opus;la un moment dat m-am sprijinit doar pe piciorul fracturat, ca decit sa stric 3 lucruri, mai bine unul singur;ce spuneti pot sa risc sa-mi dau jos ghetuta, mai trebuie o radiografie,.;dati-mi un sfat, o consultatie.(va reamintesc am fractura metatarsian V, am fost direct la dl. Muresan sa-mi puna ghetuta acum 3 sapt)
0
20-06-2011, ora 00:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ma puteti apela telefonic sau, cel mai bine, pe email.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
20-06-2011, ora 09:44
bodeanu carmen
Nu este medic/terapeut
bodeanu carmen
Buna dimineata!
ca pacient constient de urmari, va intreb daca 3 sapt. de" cizma" au fost suficiente in cazul meu si ce risc daca o scot?
0
20-06-2011, ora 09:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu mai tin minte in detaliu cazul D-voastra, motiv pentru care ar fi preferabil sa discutam direct, pe telefon sau mail.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
05-07-2011, ora 14:47
Gardygar
Nu este medic/terapeut
Gardygar
Buna ziua domnule doctor, am si eu o intrebare am calcat stramb si am fost diagnosticat cu fractrura baza metatarsian V cu tulburari circulatorii locale hematon local si entorsa glezna stanga si mi s-a spus sa vin peste 7 zile apoi mi s-a spu sa vin peste 10, m-am gandit mai bine si as vrea sa stiu daca e mai bine sa ma duc peste la implinirea a 2 saptamani de cand am ghipsul ca sa mi-l scoata de tot si sa numai imi puna altul, as vrea sa stiu daca e bine cum vreau sa fac sau e mai bine sa ma duc la implinirea celor 10 zile.. multumesc pentru timpul acordat
0
05-07-2011, ora 14:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Atela gipsata pana la genunchi este total inutila in 99.99% din cazurile de fractura a bazei metatarsianului 5.
Rarissim este totusi nevoie de imobilizare gipsata, insa sub forma circulara (cizma gipsata), cu interzicerea oricarui sprijin pe membrul afectat timp de 6-18 saptamani.
Situatia poate fi usor cuantificata prin examen clinic local si prin studiul direct al radiografiilor, la un ortoped care sa stie ca exista 5 tipuri de fractura a bazei metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite (de la tratament functional si pana la operatie).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
05-07-2011, ora 15:06
Gardygar
Nu este medic/terapeut
Gardygar
Deci mai bine ma duc la implinirea celor 10 zile sau la 2 saptamani, adica macar este posibil sa mi-l scoata de tot dupa 2 saptamani de la fractura? sau nu am nici o sansa?
0
05-07-2011, ora 15:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!]
Cred ca nu am fost inteles:
Este posibil fie un tratament functional, fie o imobilizare in cizma gipsata pentru 8-12 saptamani, fie o interventie chirurgicala.
Situatia poate fi usor cuantificata prin examen clinic local si prin studiul direct al radiografiilor, la un ortoped care sa stie ca exista 5 tipuri de fractura a bazei metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite (de la tratament functional si pana la operatie).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
05-07-2011, ora 15:16
Gardygar
Nu este medic/terapeut
Gardygar
Ma-ti lamurit acum, multumesc frumos.
0
05-07-2011, ora 17:56
bodeanu carmen
Nu este medic/terapeut
bodeanu carmen
Buna seara d-le doctor Marius Uscatu
sunt pacienta care a cerut 'ingaduinta' acum 2 sapt ( cu fractura de metatarsian 5) sa-si scoata ghetuta pusa de dl. Muresan pt. a putea pleca fara ea in concediu; nu am obtinut-o de la dv., am fost in concediu cu ea, m-am intors si dupa cele 5 sapt m-am prezentat la dl.gipsar sa mi-o scoata;radiografia a iesit bine(citez:'e ca si cum n-a fost acolo nimic")dar a 2-a zi a dupa scoaterea ghetutei, a inceput sa ma doara exact in partea opusa fracturii, adica sub mont;eu stiu ca mai devreme sau mai tirziu monturile ma vor aduce tot la dv., dar va intreb totusi daca nu m-a durut nimic 5 sapt. e normal sa ma doara acum?trebuie sa ma ung cu ceva? e nevoie de fizioterapie?;imi pare rau ca va deranjez cu probleme mici, intr-un diagnostic simplu fata de ce probabil intilniti dv. in cariera, dar pur si simplu nu am pe cine, si nici nu vreau, gindindu-ma ca putea sa stau degeaba cu atela gipsata pina la genunchi daca n-aveam inspiratia sa intru pe forum si sa va "gasesc" pe dv.;si-n plus m-am simtit f. confortabil cu ghetuta, civilizat.incomparabil cu ce putea sa fie.Va multumesc!
0
05-07-2011, ora 20:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Singurul lucru care ma deranjeaza ste ca ati incalcat intelegerea noastra: trebuia sa va consult eu insumi inainte de a va permite sa mergeti normal, inainte de a studia radiografia de control.
La ora actuala nu stiu despre ce este vorba (ar fi fost extrem de simplu sa va examinez direct), prin urmare nu va pot sfatui intr-un sens sau in altul.
Este total interzisa fizioterapia in aceasta perioada, iar unguentele nu va ajuta deloc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
05-07-2011, ora 20:50
bodeanu carmen
Nu este medic/terapeut
bodeanu carmen
Buna seara din nou!
cred ca subconstientul meu s-a temut de raspunsul asta;in plus stiam ca dl.Muresan intra in concediu, scoaterea ghetutei peste x saptamini mi s-a parut prea lunga si m-am grabit, constienta de faptul ca numai cu flexul se poate inlatura si cu groaza ca nimeni n-o poate face;mai pot repara intelegerea?(adica examinare postfactum;macar sa stiu ce ma asteapta);credeti-ma n-am vrut sa va ocolesc, doar m-am repezit.;scuze pt. procedura, consecintele, mi le asum.
0
05-07-2011, ora 22:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ce pot spune?
Pacientul are intotdeauna dreptate...chiar atunci cand actioneaza impotriva propriei sanatati...
Va stau la dispozitie pe mail sau telefonic pentru stabilirea intrevederii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
06-07-2011, ora 10:34
bodeanu carmen
Nu este medic/terapeut
bodeanu carmen
Buna ziua!
Stabiliti-mi va rog o intrevedere;fiind pensionara, se poate oricind, dar prefer dimineata, daca e posibil
Va multumesc.
0
06-07-2011, ora 12:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va stau la dispozitie pe mail sau telefonic pentru stabilirea intrevederii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
08-08-2011, ora 14:30
Alina221
Nu este medic/terapeut
Alina221
Buna ziua. Am suferit acum 2 luni o fractura de metatarsian V si as dorii sa va intreb daca am voie sa mai port tocuri. Sau dupa cat timp as putea sa port din nou tocuri. Va multumesc.
0
09-08-2011, ora 09:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de tipul fracturii initiale (exista zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5), de tipul tratamentului, dar si de constitutia, ocupatia si antecedentele D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
10-08-2011, ora 09:47
Alina221
Nu este medic/terapeut
Alina221
Buna ziua!
Despre tipul fracturii nu stiu sa va zic mai mult decat fractura metatarsian 5 si atat, cat despre restul detaliilor: am avut atela gipsata timp de 2 saptamani dupa care cizma gipsata cu toc inca 3 saptamani, am 1.72 si 55 kg si momentan sunt studenta, nu lucrez. Antecedente medicale nu am.
Va multumesc.
0
10-08-2011, ora 09:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absolut imposibil sa va raspund fara sa cunosc tipul fracturii initiale, printre cele cateva zeci de tipuri posibile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
16-08-2011, ora 17:06
Ady_tuning
Nu este medic/terapeut
Ady_tuning
Buna ziua, imi pare rau ca va deranjez dar am si eu o problema.Am o fractura baza metatarsian 5 picior drept si am ghetuta pe picior tot de 8 zile.Azi am fost la medic la control si nici nu s'a uitat la mine fiind prea ocupat cu fumatul si cu calculatorul doar asistenta scriindu-mi concediu medical mai departe si m-a chemat la alt control la sfarsitul lunii.Eu de cand am piciorul in ghips nu am avut dureri deloc, nu mi s-a umflat piciorul, nu am avut nici un fel de problema ce zice dupa cat timp as putea sa dau ghipsul jos?
0
16-08-2011, ora 17:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Atela gipsata pana la genunchi este total inutila in 99.99% din cazurile de fractura a bazei metatarsianului 5.
Rarissim este totusi nevoie de imobilizare gipsata, insa sub forma circulara (cizma gipsata), cu interzicerea oricarui sprijin pe membrul afectat timp de 6-18 saptamani.
Situatia poate fi usor cuantificata prin examen clinic local si prin studiul direct al radiografiilor, la un ortoped care sa stie ca exista 5 tipuri de fractura a bazei metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite (de la tratament functional si pana la operatie). Este absolut imposibil sa va raspund fara sa cunosc tipul fracturii initiale, printre cele cateva zeci de tipuri posibile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
16-08-2011, ora 17:22
Ady_tuning
Nu este medic/terapeut
Ady_tuning
ii nasol deoarece aici la noi in Arad nu stiu la ce medic sa merg cu piciorul, am fost pana acuma la 2 ambii fiind flegmatici si punandu-si asistentii sa lucreze.Mai tin o saptamana ghipsul pe picior dupa care il voi da jos sa vad consecintele dupa cum v-am spus nu simt dureri nu simt nimic sa ma incomodeze sub ghips.
0
16-08-2011, ora 17:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam, exista anumite fracturi care necesita 2-4 luni de imobilizare gipsata stricta, cu excluderea mersului.
Este periculos sa va tratati singur, consecintele putand fi dramatice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns
60 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: