fractura incompleta maleola peroniera dreapta fara deplasare

04-06-2016
bea77
Nu este medic/terapeut
bea77
Buna ziua.Am 39 ani, 1, 68 m si 82 kg.Am suferit o fractura incompleta maleola peroniera dreapta fara deplasare.Am stat o luna cu glezna in gips.Ieri am scos gipsul si medicul mi-a spus ca este foarte bine piciorul conform radiografiei.Mi-a spus ca nu este necesar sa fac masaj de recuperare ci doar sa ma dau cu lioton gel si sa incerc usor sa calc pe picior.Glezna este f umflata iar cand vreau sa pun piciorul pe sol ma tine si e anchilozat.Am incercat sa ating solul doar cu degetele si simt durere in glezna.Am incercat cu comprese cu apa rece dar ma dor oasele la rece.Nu stiu ce sa fac ca mi-e tare frica sa nu se anchilozeze si mai tare si sa nu mai pot merge.Medicul mi-a spus ca nu vor mai fi dureri dar eu am dureri cand incerc doar cu degetele sa calc.Cand stau cu piciorul intins in pat n-am deloc dureri.Am icercat sa fac cativa pasi cu carjele si apasand putin cu degetele pe sol dar datorita durerii am facut facut cadere de calciu si mi-a fost f rau.Am inceput sa intru f usor in panica cand vad ca nu pot face progrese cu piciorul.Pana acum eu n-am avut niciodata probleme cu atacuri de panica si nici caderi de calciu.Ce sa fac ca mi-e frica ca nu voi mai putea calca in picior.Va multumesc si astept raspunsul dvs.
3 comentarii
0
04-06-2016, ora 09:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Procesul de consolidare/vindecare/recuperare este mult grevat de cele 25-30 kg in exces.
Simptomele pe care le descrieti (edem, durere etc) va indeamna sa amanati cu 2-4 saptamani reluarea sprijinului pe membrul pelvin afectat.
Compresia elastica a gleznei este absolut indiscutabila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-06-2016, ora 10:16
bea77
Nu este medic/terapeut
bea77
Dar masajul de recuperare este indicat ca eu am incercat sa-mi masez degetele si sa fac miscari cu piciorul in pat de flexare si intindere usoara a degetelor si simt ca se mai dezanchilozeaza.Medicul mi-a spus ca nu e necesar dar eu ma simt bine cand fac masaj.De meserie eu sunt maseur terapeutic si stiu cum sa-mi fac recuperarea dar mai stiu ca daca exista interdictie medicala nu e bine sa o ignor.As putea sa continui cu exercitii usoare de punere in miscare a degetelor, gleznei sau imi fac mai mult rau.
0
06-06-2016, ora 10:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Masajul este mai curand contraindicat formal.
Importanta este doar kineto-terapia (gimnastica medicala specializata), alaturi de contentia elastica.
NU trebuie sa uitati aspectul capital, si anume supra-ponderabilitatea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul