Fratele meu are perioade cand isi contruieste o lume paralela din minciuni

17-12-2015
Scorpio1
Nu este medic/terapeut
Scorpio1
Buna ziua,
Asa cum am precizat in titlul subiectului, nu stiu cum sa procedez cu fratele meu. Dintotdeauna a fost mai rebel dar a ajuns la varsta de 24 de ani si tot continua cu minciunile. Cred ca este deja patologic si nu doar o incercare de a se sustrage responsabilitatilor de a si gasi un job.
A mintit tot felul de lucruri ciudate pe care le am crezut, si eu si parintii si familia, dar am pus pe seama varstei si a leneviei.
Are perioade cand se comporta bine si merge la job dar il tine aprox. 2 luni, dupa care incepe iarasi sa fabuleze. In perioadele acelea de fabulatie este total schimbat, privirea devine foarte sumbra si ciudata si tot timpul vine si pleaca. Daca il intrebam raspunsul este acelasi :sa rezolv niste probleme. Daca intrebam si mai mult devine iritat si inventeaza tot felul de lucruri cum ca l ar fi prins nu stiu cine sau ca a fost si a cumparat masina dar nu a putut sa o aduca acasa pentru ca nu stiu ce s a mai intamplat pe drum etc etc Cam acesta este stilul fabulatiilor.
Noi stim sigur ca sunt minciuni pentru ca ne am interesat in timp pe la prieteni si in timpul in care pe noi, familia, ne tinea cum ca ar avea probleme, el era cu prietenii sau prin vizita.
Acelasi stil il are si cu prietenii, adica el poate sa fie acasa si sa spuna ca este nu stiu pe unde si ca are probleme etc. De aceea a si pierdut multi prieteni si job uri. Adica se comporta bine vreo 2 luni dupa care iarasi incepe.
Nu stiu de ce reactioneaza asa.
Am stabilit cu parintii sa vedem un psihiatru dupa sarbatori, dar m am gandit sa scriu aici in speranta ca voi primi o parere generala despre aceasta problema.
Multumesc,
2 comentarii
0
17-12-2015, ora 22:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu e un stil. Posibil o afectiune psihica ce sa necesite tratament.
0
19-12-2015, ora 14:27
jupan28r
Nu este medic/terapeut
jupan28r
nu cumva e dependent de pacanele?
ma ingrozeste cand vad cate sali de jocuri se deschid in ultima vreme.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.