Fulgii de porumb si mamaliga in dieta?

27-10-2011
IustinaPopa
Nu este medic/terapeut
IustinaPopa
Buna ziua. Sunt foarte curioasa daca fulgii de porumb si mamaliga pot face parte dintr-o dieta. (fulgii de porumb fara zahar). Am citit diferite pareri si nu m-am convins. Mie imi plac si ii consum chiar si simpli, intre mese. Sper sa nu incetineasca procesul de slabire...
7 comentarii
0
27-10-2011, ora 15:11
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Cumperi un glucometru de calitate si vezi ce glicemii ai sa zicem la o ora. Cel mai probabil 100g din orice cereale vor depasi cu siguranta 100 mg/dl, probabil undeva intre 140-160 mg/dl pt un om sanatos, iar acest surplus energetic se va depune sub forma de grasimi.
Nu trebuie ignorat ca cerealele contin LECTINE, care provoaca rezistenta la LEPTINE, deci au un rol important in patologia obezitatii.
Caz particular ca cerealele cum sunt acesti fulgi perturba absorbtia nutrientilor si aduc aport caloric fara a a avea o densitate optima de nutrienti. Teoretic te poti imbolnavi de pelagra.
Ai putea folosi sporadic niste pseudocereale. Eu mi-am cumparat quinoa si hrisca, nu ca sa slabesc, ci ca sa diversific dieta.

Sanatate !
0
27-10-2011, ora 23:52
IustinaPopa
Nu este medic/terapeut
IustinaPopa
Asteptam un raspuns mai pe intelesul meu. Nu sunt medic. Daca eram probabil nu mai adresam intrebarea in acest topic.

Multumesc pentru timpul acordat.
0
28-10-2011, ora 00:14
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Cu placere. Nu este chiar complicat de inteles ca in slabire trebuie economisita insulina prin reducerea drastica a aportului de carbohidrati, deci cartofii, cereale sau alimentele procesate sunt ceva care mai mult te submineaza nu te ajuta.

Sau ca sunt niste dezinformatori cei care sustin ca mai poti consuma niste "paine integrala" cand deja poti fi categorisit obez si te deplasezi ca o raţa, iar lectinele din cereale zadarnicesc eforturile tale disperate.
0
28-10-2011, ora 00:17
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu sunt indicati fulgii de porumb ori mamaliga in curele de slabire. Au foarte multe calorii. Poti consuma, dar in cantitati foarte mici, tinand cont ca fulgii de porumb au cel putin 400 calorii pe suta de grame, ceea ce inseamna enorm. Consuma fructe intre mese, sunt mult mai indicate.
0
28-10-2011, ora 00:20
IustinaPopa
Nu este medic/terapeut
IustinaPopa
Şi ca mic dejun? Obisnuiesc sa consum lapte. Şi nu stiu la ce fel de cereale sa ma opresc. Desi sunt atatea pe piata e greu sa aleg ceva... Fitness au zahar, fulgii de porumb ingrasa... Atunci?
0
28-10-2011, ora 16:17
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Trebuie sa fii deschisa catre orice informatie.
de pilda nu degeaba se spune despre copii: "Si crestea intr-un an cat altii in 10"

de fapt la sugari aceasta crestere are ca substrat efectul insulinotrop al laptelui, prin factorii de crestere pe care-i contine. Ori cine va consuma laptele destinat sa transforme un vitelus intr-un taur, evident ca are mai multe sanse sa creasca MAI MAAAREEE dar nu in mod necesar si frumos (:
Pentru micul dejun m-as fi gandit si la seminte crude puse in salata, combinate dupa continutul de omega 6 si 3.

Daca chiar asteptati doar raspunsuri asa zis convenabile, nu pot decat sa va urmaresc cu mare curiozitate.
Apropo, vad ca aveti mai multe topicuri deschise, deci sunteti intr-o cautare asidua.

Succes !
0
02-11-2011, ora 21:31
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
IustinaPopa, la micul dejun poti opta pentru fructe- acestea sunt cele mai indicate de fapt ca mic dejun, insa din experienta proprie iti spun ca ti se va face foame foarte repede dupa ele- ori ou fiert, branza, ceai, cafea, iaurt.. Poti pune o lingura de ce fel de fulgi vrei tu in iaurt, iar iaurtul poate fi chiar si cel mare de 400 grame. Evita croissantele, gogosile, painea prajita cu unt si dulceata.. Poti opta si pentru omelta ca mic dejun, cu cat micul dejun este mai complex, cu atat vei simti nevoia de mai putina hrana in restul zilei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.