ganglioni la gat!

04-10-2010
adela05
Nu este medic/terapeut
adela05
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o informatie! Mi-au apartut 2 ganglioni pe partea dreapta a gatului, unul de 1 cm, celalalt de 0, 5 cm. Cel mai mare ma si doare cand il ating. Am fost la medic, mi s-au facut urmatoarele analize: radiografie la plamani, ecografie la gat, hemograma si picolo. Toate au iesit bine, insa, pentru a sta linistita, mi-au mai luat sange pentru CMV, toxoplasma, HIV si EVB. Acestea din urma nu au iesit inca.
Mi s-a spus ca probabil este vorba de niste ganglioni infectiosi.
Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti. Credeti ca am motive de ingrijorare?
Multumesc
31 comentarii 12 Înainte ›
0
04-10-2010, ora 09:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult la stomatologie si unul la ORL.
0
04-10-2010, ora 10:00
adela05
Nu este medic/terapeut
adela05
La ORL am fost. S-a uitat in gat, m-a palpat, dar nu mi-a zis ca ar fi ceva important. Mi-a spus sa iau un antiinflamator pe gura si unguent. La stomatologie de ce ar trebui sa ma duc? Eu port aparat fix, nu stiu daca are vreo legatura, dar aparatul il am de 2 ani si n-am avut nici o problema pana acum.
Analizele pe care le-am facut sunt ok? Adica din aceste analize reiese daca ganglionii sunt doar infectiosi?
Multumesc.
0
13-11-2010, ora 10:25
pertadarius
Nu este medic/terapeut
pertadarius
domnule doctor va rog foarte frumos sa ma ajutati si pe mine cu o probleme:mia aparut un ganglion in partea drepta a gatului de un centimetru in urma unei raceli la gat laringita de ce a aparut si ma doare si in jurul gatului informati cat mai urgent
0
13-11-2010, ora 12:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tre sa mergi la stomatolog si la ORL..sa vezi unde este focarul de infectie...
0
14-03-2011, ora 11:30
MIRELA STOICA
Nu este medic/terapeut
MIRELA STOICA
am 24 de ani
mi-a aparut un ganglion pe partea drepta a gitului, de cca 2 cm, si unul chiar linga ceafa, mic, dar dureros
am fost putin racit, am o alergie, stranut mult cind ma trezesc dimineata,
nu stiu daca sunt Ganglionii jugulari interni pe partea dreapta
imi este frica
astazi ma duc la medic sa imi dea trimitere pentru analize
nu beau, decit fumez, sunt student, nu fac nici efort, stau mult la calculator,
va multumesc pentru un eventual raspuns
0
14-03-2011, ora 12:04
adela05
Nu este medic/terapeut
adela05
Buna! Dum cum ai vazut, am avut o problema asemanatoare, asa ca, stiind cat de tare m-am speriat si eu, m-am gandit sa te linistesc putin. Astfel, intr-adevar este bine sa-ti faci analizele de sange si te rog, nu te lasa influentata de ceea ce citesti pe net, ci mergi la medic! Eu am facut nenumarate analize, toate au iesit foarte bine, intre timp au trecut ganglionii de la sine. Medicul mi-a spus ca este posibil sa se fi inflamat si din cauza unei raceli, ca o reactie a sistemului imunitar. Poti sa incerci sa masezi foarte usor zona cu fastum gel in fiecare seara.
Oricum, nu este cazul sa te panichezi. Motive sunt foarte multe! Si asa, ca un pont, medicul mi-a zis ca, in general, ganglionii care nu dor sunt mai periculosi!
Stai linistita! Sanatate multa!!! Tine-ne la curent!
0
14-03-2011, ora 12:09
MIRELA STOICA
Nu este medic/terapeut
MIRELA STOICA
mmultumesc mult pentru incurajare
sper sa fie bine
0
15-03-2011, ora 07:15
MIRELA STOICA
Nu este medic/terapeut
MIRELA STOICA
multumesc
am fost ieri la ORL si mi-a dat sa fac analizele de singe, mi-a dat o reteta
mi-a spus ca de la raceala
dar acum astept sa am rezultatele de la singe
sper sa fie bine
multumesc mult
0
15-03-2011, ora 08:50
adela05
Nu este medic/terapeut
adela05
Cu siguranta o sa fie bine!
0
17-03-2011, ora 07:01
MIRELA STOICA
Nu este medic/terapeut
MIRELA STOICA
am primit rezultatele
doctorul spune ca este ok
am avut abateri doar la :
neutrofile 45, 10, fata de 50-80
eozinofile 6, 10, fata de 0-5, 0

iau medicamente, sper sa imi treaca, va multumesc mult pentru incurajari
multa sanatate
0
17-03-2011, ora 08:57
adela05
Nu este medic/terapeut
adela05
Super! Ma bucur pentru tine! Sanatate multa in continuare!
0
18-03-2011, ora 19:24
gabygabriela86
Nu este medic/terapeut
gabygabriela86
buna seara! va rog sa ma ajutati cu o informatie. de vreo 2 luni mi-au aparut 2 ganglioni la baza gatului unul in partea stanga si unul in partea dreapta. am fost la medic si mi-a spus ca unul este moale si unul tare.cel moale se umflase foarte tare, era mai mare ca un ou de gaina. m-am operat ca sa il extraga pe cel tare, pt biopsie (si acesta era cat un ou de gaina). am urmat un tratament cu klacid in spital, si a dat inapoi. la rezultatul de la biopsie mi s-a spus ca am avut o raceala netratata si un microb sau un parazit luat de la animale. nu mi s-a mai dat nici un tratament, in schimb m-au pus sa fac examenul de imunohistochimie la o clinica particulara. in momentul de fata amandoi ganglionii sunt un pic umflati. credeti ca am motive de ingrijorare? va rog sa-mi spuneti ce parere aveti. multumesc!
0
20-03-2011, ora 10:35
MIRELA STOICA
Nu este medic/terapeut
MIRELA STOICA
de ce nu au observat doctorii si nu ati facut analize a se vada ca acesti ganglioni sunt de la raceala ???
si eu am un ganlion la git si mi s-a spus ca este de la o infectie
acim iau tratament cu antibiotice
spre sa imi treaca
ca doresc multa sanatate,
daca ati si facut operatie si vi s-a psu ca este de la raceala, atunic sa aveti incredere
dar sa afceti analize de singe la un laborator modern
sanatate
0
20-03-2011, ora 12:39
gabygabriela86
Nu este medic/terapeut
gabygabriela86
aseara am ajuns la urgenta si mi s-au facut un set de analize (sangele si urina care au iesit bine) si o radiografie la plamani! mi s-a spus ca am ganglioni si pe plamani, plamanul stang este mancat jumatate de ganglioni. m-au trimis la bucuresti la fundeni pentru un set de analize mai amanuntite pt ca sunt suspecta de boala hodgkin. ciudat este ca eu ma simt foarte bine, la sange nu mi-a iesit nimic, la biopsie nu a iesit nimic grav si totusi sunt suspecta de aceasta boala. maine o sa sun la fundeni sa-mi fac programare si poate marti sau miercuri ajung la spital. poate acolo se poate rezolva si problema mea. cel mai ciudat este ca nimeni nu imi da nici un tratament. sunt foarte speriata, sper ca totul sa se rezolve si sa nu stau prea mult internata in spital ca de asta imi este cel mai teama. stiti cumva vre'un doctor de la fundeni care se ocupa cu asa ceva? multumesc!
0
21-03-2011, ora 10:41
MIRELA STOICA
Nu este medic/terapeut
MIRELA STOICA
sa mergeti la FUNDATIA RENASTEREA presedinta MIHAELA GEOANA, acolo va poate ajuta colaboreaza bine cu cei de la FUNDENI- este si presedinta d ela CRUCEA ROSIE DIN ROMANIA

dar nu cred ca este asa de grav daca toate analizele sunt bune
si cum aveti asa ceva la plamini daca nu ati avut simptome ?? nu ati tusit, nu ati fost racit ??
eu iau antibitotece de o saptamina si tot asa este ganclionul la git de mare, nu a scazut cu nimic
nici eu nu stiu ce sa fac, cred ca merg la Cluj la clinca sa imi fac din nou analizele

vedeti pe interent nr d etelefon d ela fundatia RENASTEREA SI LE RUGATI PE DOAMNE SA VA SPRIJINE, sa spuneti ca sunteti din provincie si vreti ajutorul lor
multa sanatate
0
22-03-2011, ora 15:01
Marra23
Nu este medic/terapeut
Marra23
Buna ziua!
Am 27 de ani si am 2 gangloni laterocervicali de 2cm si 1.7cm, am facut tomograf si la rezultat am primit asa : masa polilobata cu densitate tisulara si iodofilie predominanta.Va rog din suflet sa-mi ziceti ce pot sa fac in cazul asta.

Va multumesc!
0
25-03-2011, ora 08:16
MIRELA STOICA
Nu este medic/terapeut
MIRELA STOICA
daca stiti cum se manifesta POLIADENOPATIE
latero cerivcala bilaterala
multa sanatate
0
03-06-2011, ora 17:19
michelle05
Nu este medic/terapeut
michelle05
Buna ziua. va expun urmatoarea situatie. In luna martie am avut o gripa puternica cu febra, dureri puternice in gat. De la aceasta gripa am ramas cu o tuse care nici acum nu mi-a trecut complet. Intre timp am observat 2 ganglioni inflamati de o parte si de alta a gatului. Nu ma dor la palpare ci din cand in gand imi dau niste " junghiuri" pe care le simt si sub barbie. Am fost la medicul de familie, i-a palpat si mi-a spus ca s-au inflamat de la gripa pe care am avut-o. Am fost si l-a ORL si mi s-a spus ca am o nara infundata si secretiile de la aceasta se duc in laringe de aceea am senzatia de tuse din laringe (tuse seaca uneori cu expetoratie), dar ca laringele este curat. Mi s-a recomandat nasorex pe care inca nu l-am cumparat. Am facut hemoleucograma in martie si a iesit normala. M-am sperit pentru ca ganglionii inca nu s-au retras (e mai mult de o luna de cand am dat de ei). Dv ce parere aveti? Multumesc anticipat.
0
03-06-2011, ora 22:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mai mergi sa te vada si un medic stomatolog.
sa faci inhalatii si spalaturi nazale.
gargara + regim alimentar fara acru, acidulate si citrice
0
04-06-2011, ora 20:18
sudoku
Nu este medic/terapeut
sudoku
buna ziua.am si eu o problema de ceva timp.sunt de sex feminin si am o teama fosrte mare.multi spun ca e nefondata dar am facut o obsesie din asta. am avut acum 2 ani contacte sexuale cu mai multe pers neprotejate.de 1 an am o relatie stabila si am intretinut relatii sexuale doar cu prietenul meu care stiu sigur ca este sanatos, sau cel putin era atunci cand m-a cunoscut pe mine.mi-a intrat in cap ideea cum ca as fi infectata cu hiv in rma contactelor anterioare. am inceput sa cat pe internet simptome si cum se manifesta boala.nu am nici o simptoma doar ca imi simt ganglionii supraclaviculari la palpare, au circa 0, 5 cm si sunt mobili, de asemenea ii simt si pe cei din zona inghinala si au dimensiunea unor boabe de mazare la fel, mobili.nu am nici un alt simtom de boala doar ca ma palpez la ganglioni de aprox 100 de ori pe zi si ii si apas.am momente in care am inpresia ca ma jeneaja, dar asta doar dupa ce ii apas.am fost zilele trecute la medic si mi i-a palpat si mi-a spus ca sunt f slaba si din cauza asta se simt la palpare si ca e normal dupa parerea lui.am mai pipait pe prietenele mele si de asemenea la cele slabe se simt ganglionii.doctotul m-a vazut f speriata si mi-a dat sa imi fac analize la sange, printre care si hiv, cu toate ca mi-a zis ca daca ar fi fost pana acum eram mult mai rau, sau aveam alte simptome.stiu ca ar treb sa ma duc sa imi fac analizele dar sunt terifiata si mai mult ca sigur nu ma voi duce prea curand, dar daca aveti idee, la sida cat se imflameaza ganglionii?e adevarat ca ce am eu este normal?multumesc celor care imi vor raspunde
0
06-06-2011, ora 19:59
michelle05
Nu este medic/terapeut
michelle05
Buna ziua. Multumesc pentru raspunsul promt. Vreau sa va intreb cu ce sa fac spalaturile nazale si gargara. O zi buna.
0
07-06-2011, ora 07:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in 200 ml ceai de musetel fierbinte se adauga 3-4 pic de ulei volatil de eucalipt
se fac inhalatii 10 minute dupa care cu acelas ceai se face gargara

Pentru Urgente, sfaturi si recomandari
TELEFON 0906 160 908. tarif 1.5 euro/min +tva in retelele vodafon, orange, cosmote, romtelecom
0
10-06-2011, ora 15:26
michelle05
Nu este medic/terapeut
michelle05
Multumesc din nou pentru raspuns. Am fost la stomatolog. Nu am nicio problema cu dintii. S-a uitat si la ganglionii mei si a spus ca de fapt nu sunt inflamati si ca imi fac griji degeaba. De asemenea am fost la medicul institutiei la care lucrez si mi-a zis ca sunt putin inflamati, dar ca aceasta ar putea sa fie starea lor normala. Mi-am facut hemoleucograma din nou si este in regula, iar VSH-ul este 1. Cred ca de fapt ma caut prea mult.
O zi buna.
0
05-10-2011, ora 10:13
diana corches
Nu este medic/terapeut
diana corches
Buna ziua. In urma cu 2 luni vam trimis un mesaj in care vam spus ca am niste ganglioni la gat pe partea stanga si miati spus sa-mi fac analize si mi le-am facut si au iesit bine toate si am fost si la Cluj si am facut si un ecograf la gat si mia spus sa stau linistita ca sunt intradevar ganglioni dar sunt beningni si ca sunt de la raceala sau de la o infectie si sa stau linistita. Dv ce spuneti ca parca eu sunt putin derutata ce ar mai trebuii sa fac. Va rog sa-mi spuneti. Va multumesc.
0
05-10-2011, ora 15:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa excludeti problemele dentare
2. sa protejati gatul de rece, acidulate, acru si fructe citrice
0
05-10-2011, ora 21:28
diana corches
Nu este medic/terapeut
diana corches
Va multumesc din nou pentru raspuns deci asta inesamna ca pot sa stau linistita ca nu sunt probleme de 'cancer' sunt disperata credetima va rog sa-mi spuneti daca pot sa stau linistita din pricina asta. Va multumesc.
0
06-01-2012, ora 20:58
Catalinaaaaa
Nu este medic/terapeut
Catalinaaaaa
Buna seara..Am o mica problema cu gatul...de 1 luna mi sau umflat ganglioni de la gat din partea dreapta si ma durea gatu.m-am tratat cu antibiotic prescris de doctorul de familie...acum durerea s-a mutat sub barbie..tin sa mentionez ca din cand in cand ma doare in oreche si putin capul la spate..ce ar putea fi..???
0
06-03-2012, ora 17:14
OLENICI MARA
Nu este medic/terapeut
OLENICI MARA
Buna ziua, va rog sa ma ajutati am un ganglion pe gat in partea dreapta, unul in spatele urechii am fost la medic Orl, mi-a dat tratament cu claritine a spus ca poate fi de la alergie, mentionez ca nu am fost racita.Am urmat tratamentul dar nu sau retras din contra mi se pare ca sau marit putin.Va rog sa -mi spuneti daca poate fi cancer, nu sunt durerosi si nu au aparut odata, la interval de 2 saptamani.Am 1 luna jumatate de cand au aparut.Ce analize pot face ca sa ma asigur ca nu e nimic grav.
VA MULTUMESC
0
06-03-2012, ora 17:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa mergeti la Stomatolog, la alt medic ORL sa vada amigdalele ( nu pot sa fie ganglioni de la alergie)
hemoleucograma.
0
07-03-2012, ora 12:24
OLENICI MARA
Nu este medic/terapeut
OLENICI MARA
Va multumesc frumos pentru raspuns, daca nu o sa se retraga si nu aflu nici un raspuns aici, eu sunt din Radauti o sa merg pana la d-voastra la Iasi.O sa merg maine sa-mi fac analizele.La stomatolog am fost cu cateva luni in urma, nu prea am probleme cu dantura am o singura plomba la o masea si nu ma durut nimic in ultimul timp.
Va multumesc inca o data pentru raspuns.
La revedere.
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.