Halucinati tratate cu homeopatie si rugaciuni.

77 comentarii 1 23 Înainte ›
0
29-01-2011, ora 10:41
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Bine v-am gasit pe acest forum unde sesizez ca se vorbeste decent si chiar constructiv.In aceasta idee expun situatia mea si sper ca si eu la rindul meu voi ajuta cindva.Sunt mama unui tinar de 22 de ani care a fost diagnosticat cu tulburare schizo-afectiva, dar dupa o perioada destul de mare de manifestari distructive.Cind au aparut halucinatiile auditive(auzea voci, credea ca este real) si a inceput sa creada ca este urmarit, ca cineva vrea sa-l otraveasca etc, i s-a recomandat FLUANXOL injectabil una la 3 saptamini si DEPAKINE 300 mg seara.Efectele secundare au fost devastatoare, tremor al capului, torsionari ale muschilor chiar si ale fetei, pe strada i s-a strimbat capul i se intorceau mainile pe dos, ticuri de miscari necontrolate la picor, mina si apoi izolare si somn.A inceput caderea parului, lipsa participarii la viata si multe altele care pe mine m-au inspaimintat si m-au indurerat.Am luat legatura cu psihiatrul de fiecare data si mi-a raspuns ca e normal, a avut un atac de manie in timpul tratamentului si medicul mi-a recomandat sa dublez doza de DEPAKINE, gresit, rezultatul a fost oribil si atunci am decis cu de la mine putere sa ramin doar pe FLUANXOL.Intre timp i-am dat omega3 formula cea mai concentrata, siropul natural de NONI, MELATONINA una seara pt ca era agitat noaptea si avea tendinta sa plece de acasa, fuma enorm, nu-si gasea locul
Disperata ca-i fac mai mult rau decit bine(tratamentul este o incercare a medicilor, nici ei nu stiu cum vor evolua pacientii, la aceasta boala se schimba tratamentul pina pacientul ori se mentine ori ajunge leguma)am decis sa caut o alta forma de tratament mai legata de natura si am ajuns la ANACARDIUM.Povestea e ca locuiesc in Spania si am cumparat solutia, dar nu vad concentratai de care se vorbeste.Aceasta solutie are in compozitie si ANACARDIUM ORIENTALE D4, nu am insa alte explicatii.Stie cineva de unde se poate cumpara ANACARDIUM C200 de care se vorbeste?.
Multumiri din inima pt orice gind, recomandare, lamurire sau sfat
0
29-01-2011, ora 11:58
Eurostar
Nu este medic/terapeut
Eurostar
Sarutmana doamna,

Eu sunt baiatul care incepuse acest "thread" (locuiesc de 10 ani in state si Engleza si Romana mea sunt cam amestecate). Vreau sa va spun ca Anacardium a mers bine pentru mine. In acelas timp, am luat si alte remedii homeopate precum Cannabis Indica si altele pentru diverse afectiuni pe care le-aveam si pe care le mai am din cand in cand. Mai ales starea de anxietate pe care o am momentan, dar care va disparea cu siguranta in viitor. Trece si vine. Dupa ceva timp de "self-exploration", am aflat ca multe din starile, perceptiile exagerate, emotiile pe care le am le pot controla, si cauza din care sufar este ca ma fac singur sa sufar. Nu altcineva.

Ma rog, ce vreau sa va spun este ca un tratament pe care vi l-as recomanda eu este multa intelegere si iubire pentru copil pentru ca cand este facut sa fie bolnav, asta nu il ajuta, ci ii va face starea lui mai grava. Va spun din propria experienta unde am trebuit nu numai sa lupt obsesiile pe care le am de confruntat, si anxietatea pe care o am si ideile crete care imi vin din cand in cand, dar si cu partintii care imi spun ca sunt bolnav, si trebuie sa fiu ajutat cu medicamente. Parintii mei vin dintro profesie de doctori. Nu stiu daca copilul dumeavoastra are un hobby, sau ceva care sa faca ca sa fie in focus cu mintea si corpul, dar este ajutator. Am aflat ca si o rutina este foarte ajutatoare pentru ca tine lucrurile in balanta. Inca un lucru pe care il va ajuta extrem este meditatia. Este foarte greu de a incepe meditatie, dar cu practica, el va avea abilitatea sa aibe control asupra mintii lui, si se va connecta cu El insusi. Cu Spiritul care este in fiecare om si orice fiinta vie si toata materia. Va recomand transcendental meditation.

In legarua cu Anarcadium Orientale.trebuie sa vedeti daca acest remediu ii se potriveste, si asta numai un homeopat priceput va fi capabil de a va spune. De exemplu, din simptomele pe care le-ati scris mai sus care le are copilul dumeavoasta, sar putea sa fie Anarcadium, or Cannabis Indica, or Hyoscyamus sau altele. Sunt multe remedii si lucratul cu gichitul va va pierde timp si sar putea sa duca la alte probleme. Cel mai bine este sa vedeti un homeopat pe unde stati voi in Spania. Homeopatia este folositoare, si chiar foarte buna in tratarea unor boli, dar tineti minte ca copilul vostru trebuie sa faca primi pasi spre vindecare si va trebui sa ia acest lucru serios si va fi o batalie grea pentru el. Eu stiu cum este, si mie imi este greu. Mi-ar place foarte mult sa gasesc suportul emotional in parintii mei, dar ei au alte ganduri pentru alte cai de vindecare, asa ca stati ca soldati inpreuna pentru ca inamicul este greu de invins, dar este posibil de invins. Nimic nu este imposibil, si totul este posibil.

O farmacie bune unde puteti sa cumparati remedii este Helios in Anglia. Uitati linkul:

http://www.helios.co.uk/

Va doresc success si multa sanatate. Dumnezeu este in voi, sunteti mai puternici decat credeti.

Cu drag,

Vlad
0
29-01-2011, ora 12:23
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Multumiri din inima Vlad.Povestea fiului meu este ca nu a constientizat problema care o are si s-a bagat si-n alte belele, dar a constientiza ca ai o boala si ca trebuie sa faci ceva pt a o inlatura nu este ceva rau.Eu nu sunt omul indoparii cu pastile de aceea caut alte mijloace numai ca lupta lui pt. el este zero.uneori simt ca nu mai pot face mare lucru sa contribui la binele lui atita timp cit el spune:"e prea tirziu..."si renunta la absolut tot.I-am sugerat meditatia, un sport usor, plimbarile in natura, o alimentatie mai sanatoasa si anumite activitati placute.
Schizofrenia este ruperea dintre trup si suflet intr-o forma pe care medicina nu o poate descifra si intelege in totalitate si implicit medicatia nu o poate rezolva.Ca sa am cit mai putine cai de acces catre recuperare(nu s-au intilnit cazuri de vindecare ci doar un anume control asupra bolii)fiul meu a fost mereu contra divinitatii, neintelegind ca o rugaciune te poate elibera de anumite negativisme si iti poate da senzatia ca mereu este cineva puternic alaturi de tine si te poate ajuta.Simt desartaciunea din el, neincredera si haosul in care se zbate, am grija sa-i spun lucruri incurajatoare si sa-i amintesc insusirile pe care el le are si nu le foloseste.incerc sa caut mereu motivatii pt a se ridica, a se bucura de tineretea acestor ani, de dragostea nemarginita a familiei si-i arat orizonturi noi.
0
29-01-2011, ora 20:21
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@keravasi: Imi puteti spune si mie la cati ani i-a debutat boala si care au fost exact primele simptome, eventual psii pana la psihoza - daca au fost sau a debutat cu fenomene psihotice cu tot. In afara de tulburare schizo-afectiva a mai avut alte diagnostice inainte? E tulburare schizoafectiva bipolara sau depresiva (unipolara)?...puteti descrie mai detaliat va rog?
0
30-01-2011, ora 16:59
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Multumesc de atentie, istoria e lunga si nu cred ca e bine sa desfasor totul acum, aici desi am nevoie disperata de un sfat specializat.
Fiul meu a fost din totdeauna asa zis"copilul problema", nervozitate excesiva, nemultumire pt orice, tendinta de a se imprieteni doar cu cei mai mari ca el, placerea de a pedepsi etc.La 18 ani devenise atit de nervos incit medicul de familie i-a prescris un calmant, am fost la neurolog, psihiatru, dar isi ascundea starile atit de bine incit totul parea normalNe-am stabilit in Spania acum 4 ani, aceleasi istorie, neparticiparea la viata de familie implicit sociala si refuzul de a face ceva pt el, ca atare a plecat in Romania(acum 2 ani si jumatate), iar dupa 2 saptamini, vorbind zilnic cu el am constatat ac ceva nu e in regula, felul cum vorbea, incoerenta evenimentelor descrise si dupa alte 2 saptamini au aparut halucinatiile auditive(vocile care-i vorbeau, teama ca e urmarit, ca mama mea il otraveste)s-a dus sotul in tara si l-a adus intr-o stare ingrozitoare.A fost tratat doar cu calmante(DEPRAX)somnifere ce pareau usoare, dar interesant e ca a devenit extrem de calm si linistit.Se restabilise bine, dar in luna august a trebuit sa plecam eu si sotul in tara, el a ramas in Spania, abia incepuse un servici bun la un hotel, reusise sa termine niste cursuri de design arhitectura interioare, parea totul restabilit.La servici i s-au dat niste atributii in plus, a intrat in panica, a suferit un soc emotional si a ajuns la urgenta unde l-au dus niste rude.Rudele crezind ca doar de 3 zile a incept fenomenul cu halucinatii, au vorbit cu psihiatrul care l-a diagnosticat cu tulburare psihotica si i-au prescris RISPERDAL.Fiind in Romania am mers in paralel la un psihiatru si i-am povestit toata istoria in urma careia i-a pus diagnosticul de tulburare schizo afectiva si tratamentul cu FLAUANXOL SI DEPAKINE.Am revenit in Spania, fiumiu refuza sa ia tratamentul, l-a spital a fost dus cu forta, a facut a atacuri de manie, nu suporta lumina, ne teroriza cu anumite teorii, iesea noaptea si bea chiar cind am inceput tratamentul.Dupa o perioada de 4 luni de tratament a devenit calm, doarme, dar isi pierde memoria recenta, e confuz si se transforma intr-o leguma care nu mai vrea nimic.
Din manifestarile pe care le-a avut concluzionez ca are schiozfrenie bipolara, dar nici unul din medici nu mi-a lamurit asta.
0
30-01-2011, ora 20:44
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
E tulburare schizoafectiva bipolara, ce are un prognostic mai bun decat cea unipolara=depresiva. Trebuie neaparat sa isi ia tratamentul si anume Depakine (acidul valproic) care il va stabiliza dpdv afectiv si antipsihoticul pentru episodul psihotic. Eu as fi de parere sa ia un alt tip de antipsihotic cum ar fi Seroxuel XR sau Abilify. Abilify-ul e destul de bun pentru ca el controleaza fenomenele psihotice destul de bine si in plus reduce depresia, mania si anxietatea..si mai mult nu il va ingrasa cum fac toate antipsihoticele atipice.

Tulburarea schizoafectiva e de fapt tulburare bipolara combinata cu fenomene de schizofrenie (criteriul A) si anume halucinatii, delir etc care dureaza doua saptamani de la incetarea episodului afectiv maniacal/depresiv.
0
31-01-2011, ora 14:07
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Dr T, am nevoie din nou de un sfat. Am TAB cu dese recaderi in depresie, depresii care tin perioade destul de lungi si nu cedeaza decat dupa schimbarea antidepresivului/antipsihoticiulu. In prezent sunt din nou in depresie si nu-mi permit sa stau depresiva nici la serviciu, nici acasa.
Ma tratez cu 10 mg abilify, am marit doza la 15 mg, insa nu mi-am revenit si 20 mg de cipralex. Deoarece doctorita mea e in concediu saptamana asta am hotarat cu o prietena schimbarea cipralexului cu fevarin. Tocmai am luat 50 mg fevarin, urmand ca diseara sa mai iau 10 mg cipralex. continui asa vreo 2 zile, apoi intrerup cipralexul si raman doar cu fevarin si bineinteles abilify. Apoi merg la control, intre timp vine si dr mea. Procedez corect?
Am nevoie de rasouns urgent, daca se poate.

Mii de multumiri,
Roberta
0
31-01-2011, ora 14:27
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@robymat: dozele le ajusteaza doar medicul si atat, joaca cu preparte psihiatrice e periculoasa;
0
31-01-2011, ora 16:25
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
pai si eu ce sa fac o saptamana pana vine doctorita mea? sa stau si sa sufar?
la mine depresiile devin periculoase, cu ganduri si idei suicidare.
0
31-01-2011, ora 17:04
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Ar fi bine sa mergi sa vorbesti cu un alt medic, coleg cu doctorita ta si sa se uite si pe foaia ta sa vada ce merge si ce nu ar merge.
0
31-01-2011, ora 17:48
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
ms, o sa va tin la curent.
0
02-02-2011, ora 14:50
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Multumesc celor care mi-au scris si au venit cu sfaturi si sugestii, poate chiar cu raspunsul la framintarile mele.Intr-un fel sau altul fiecare spune de ce sa afla aici, povesteste cite ceva despre boala, tratament etc.La un moment dat exista tendinta sa ne abatem de la ideea cu care am accesat forumul si-n loc sa vedem latura ajutatoare, informatiile gratuite primite, ne erijam in lideri ai HOMEOPATIEI, MEDICINII APLOPATE, RELIGIEI.Toate sunt bune, nu stim insa "dozele", nu incercati sa excludeti nimic chiar daca nu veti apela niciodata la acel ceva.Medicina traditionala s-a dezvoltat enorm, a adus mari sperante omenirii, dar nu contest nici latura obscura si experimentele care s-au facut pe oameni, animale pt. a se vedea efectul unui medicament inca nefabricat si multele asemeni.Cum sa uitamn insa ca atunci cind are loc o tragedie, vin cei din medicina traditionala si salveaza vieti, fac operatii(cele pe creier mi se par cele mai grele), tratamente instant fara de care multi ar fi murit, sunt atitea ex.si le stim cu totii, nu le sfidati.In viata am apelat de multe ori la medici, preoti si acum caut raspunsuri in homeopatie, fara sa neg puterea nici uneia si fara sa spun ca doar in asta sta intelesul tuturor lucrurilorMi-as dori mult si mie si omenirii sa stim cu exactitate ce anume ne da siguranta si credinta ca doar acela este drumul, singurul si cel adevarat.Eu merg pe ideea ca in viata trebuie sa iau binele din tot raul, nu exclud nici-o parere asupra unui lucru, o analizez si caut sa o aduc favorabil vietii mele.Religia nu incurajeaza practicile de Yoga, Reiki sau alte curente care iti dau senzatia ca exista reincarnare, dar eu am beneficiat intr-o anumita masura de toate astea si pot spune ca pina la un punct totul este minunat, daca urci prea mult spiritual este oarecum periculos desi e cam dur termenul.Revenind la ideea tratarii afectiunilor de genul schizofrenie, tulburare schizo afectiva, depresii, etc prin hemeopatie, imi exprim dorinta si speranta ca intr-o zi un medic homeopat sa ne onoreze cu prezenta, sa ne indrume si sa ne dea un sfat.Adevarat este ca domeniul psihiatriei este unul sensibil si un domeniu alunecos, simptomele asemanatoare pot conduce la un diagnostic gresit, stiu ca se fac si afaceri din suferinte, dar mai bine sa cautam calea cea buna, sa ne incurajam si sa ne ajutam fara nici-un fel de aluzii ostile.Respect pe toata lumea de aici, fiecare a contribuit cu cite ceva la deslusirea metodelor de tratament si tratamentul in sine.Sunt fericiti cei care sunt siguri ca au gasit calea cea buna si merg doar in acel sens, se bucura de viata in modul acela placut si nu simt teama, neincredrea, tristetea.

Fiti sanatosi!
0
02-02-2011, ora 18:25
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Aici e un film in care un preot spune ca a facut bine prin exorcim un pacient de schizofrenie. El spune ca sunt intr-adevar oameni care au boala dar si oameni ce au probleme ne natura spirituala ce pot fi curatati prin exorcism.

Filmul, la sfarsit zice in engleza de preotul ce a curata un pacient de schizofrenie.
---------------*

Exorcismul e ceva destul de grav si trebuie mers doar la cei mai buni preoti sau calugari. La calugarii indemnatici un exorcism se poate termina in cateva secunde prin cateva rugaciuni, in alte cazuri poate tine ore cu loviri etc.

Sa nu se inteleaga ca fiecare care prezinta simptomele de schizofrenie are sigur probleme spirituale si poate fi vindecat prin exorcims. Probabil o diferenta e faptul ca daca nu poate suporta apa sfintita din Biserica ortodoxa atunci problema e poate de natura spirituala.

Si doctorii trebuie s aiva grija caci daca e vorba de ingeri cazuti acestia pot trece la doctori. Psalmul 26 citit de 3 ori pe zi ii poate apara de asa ceva.

(*modificat de admin)
0
02-02-2011, ora 18:27
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Comentariul meu de mai sus nu apartine treadului acesta. Scuze.
0
02-02-2011, ora 18:27
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@pasadi97: si pe tine cum te trateaza? :))... eu te-as trata la mine pe sectie pentru ca ai delir mistic...ti-am mai spus si pe alte cai de pe romedic.
0
02-02-2011, ora 18:42
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Uite, nu va suparati, dara ca sa intelegeti yoga trebuie sa cititi aici o carte numita Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie:
--------------*
In partea dreapta sunt capitolele si aici e un capitol in care se arata un exorcism:
---------------*

Nu va suparati dar rei ki si tai ki si yoga sunt foarte periculoase numindu-se in traducere libera Romaneasca vrajitorie. Cam asta e ce se intampla in Est cu budismul, hinduismul.

Ce au ele sunt asa zise formule sau vraji care cheama diavolii. problema e ca acestia odata veniti desi dau stari euforice sau calme aduc cu ei boli si probleme mari si ca nu pleaca inapoi decat foarte foarte foarte greu, probabil prin exorcism sau sfestanie sau altele. Chiar autorul cartii de mai sus, vrand sa primeasca puteri a primit un diavol si o excursie la Sfantaul Munte AThos l-a salvat.

Nu vreau sa zic ca problemele ce le aveti sunt de la rei ki sau tai ki caci poate a-ti facut ceva cu totul pe langa aceste lucruri si doar a-ti crezut ca faceti rei ki si altele.

Sa ma scuzati inca odata.

Ca sa vada toata lumea ca Ortodoxia este credinta adevarata adu aminte de cele trei minuni anuale:
Lumina Sfanta de la ierusalim ce vine anula dion cer
Apa raului Iordan ce se intoarce spre matca anual de ziua celebrarii botezului lui IIsus
Scheletele egiptene ce ies anual din morminte langa piramide intre Joia Mare si Joia Inaltarii cand IIsus a invins moartea.

Scuze inca odata.


Sa dea Dumnezeu sa ne intalnim cu totii in rai.

(*modificat de admin)
0
02-02-2011, ora 18:46
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@pasadi97: nu mai veni cu offtopicuri ca nu ne intereseaza parerile unor fanatici semidocti. acele afirmatii cu minunatii ma fac sa rad copios...in ce secol traiti? in Evul Mediu Timpuriu?...asemenea baliverne nu am mai auzit in viata mea...
0
02-02-2011, ora 18:58
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Asta e adevarul. Puteti sa mergeti sa vedeti cu ochii dumnevoastra. Si sa cititi si cartea. daca nu pentru altceva pentru ca faptul ca e usor de citit si frumoasa.

Oricum, ca si doctor, daca va vor pare odata simptome de probleme asa cum se mai intampla la unii doctori psihologi, psalmul 26 de 3 ori zilnic.

Apropo ca doctor trebuie sa stiti. Exista asa zisa molipsire a doctorilor de la pacienti in psihologie sau cazurile sunt foarte rare? Daca exista molipsirea sa va intrebati cum se face ca nu e vorba de raceala. Daca se considera existenta ingerilor cazuti atunci se poate explica si molipsirea. Oricum am inteles ca molipsirea nu e foarte raspandita.
0
02-02-2011, ora 19:03
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Nu citesc baliverne pentru ca nu se merita; si am fost in Israel si nu am vazut sau auzit de lumini coborate din cer sau Iordanul care sa curga in sus etc...astea sunt legende urbane de pe plaiurile mioritice.

Nu o mai da tu cu psalmii vostri tradusi prost ca nu tine.stiu exact care Psalmi sa ii citesc si cand in cazul in care doresc sa ma rog.

Nu exista nici o molipsire a doctorului de la pacient in cazul in care boala nu e virala sau bacteriana caz in care exista riscul transmiterii; iar in psihiatrie nici atat.

Nu exista nici un inger decazut...toti sunt proiectii divine si atat care vin isi fac treaba si dispar.
0
02-02-2011, ora 19:08
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
O sa va dovedesc ca exista cu rugamintea pentru binele dumneavoastra de a nu vorbi impotriva miracolelor, din cauza efectelor pe care aceasta vorbire le poate avea.
-------------*

(*modificat de admin)
0
02-02-2011, ora 19:29
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Facaturi...si cum spune in testamentul grecesc cu privire la nazarinean: cui pe cui se scoate. (asta daca ar fi sa cred acele baliverne scornite de hotzi pentru a subjuga prostimea)
Astfel de evenimente nu au fost descrise inainte de anul 1100, adica pana nu a aparut masinatia si tehnologia necesara pentru a prosti oamenii. In sec IV Etherya a calatorit in Tara Sfanta pentru a vedea ceremoniile pascale ale crestinilor si nu a redactat nici un astfel de eveniment desi totul a descris cu lux de amanunte.
Am si un bun prieten ghid turistic la Yerushalaim care mi-a spus ca e facatura totala pentru ca de nenumarate ori a stat in fata altarului impreuna cu grupul...deci e o minciuna gogonata scornita de clerul crestin, in speta ortodoxist (cel catolic are cu altele cum ar fi stigmatele sau transformarea painii si vinului sin carne si sange)...aceiasi hoti in alte haine.
0
02-02-2011, ora 19:44
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Pentru ca crezi in Dumnezeu zi, asa:

Doamne forteaza-ma spre mantuire si forteaza-ma sa inteleg toate religiile lumii.

Minunea nu se intampla zilnic ci atunci cand cade ziua celebraii fie a pastelui fie alte celebrari cu care corespunde minunea. Deci omul acela se poate sa fi ajuns la Ierusalim intr-o luni si sa fi plecat Marti si minunea sa se fi inatmplat Sambata. Normal ca nu a scris nimic. Altii care au fost Sambata au scris.

Nu-ti ramane decat sa te duci singur. Aici se vede Iordanul, raul sfant ce a vindecat leprosi cum se intoarce la matca. MINUNEA IORDANULUI ------------*

(*modificat de admin)
0
02-02-2011, ora 20:11
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Ortodoxia este o credinta dreapta - insa este respectata doar de preoti (unii), calugari...maicute, iar de foloase spirituale -la mantuirea sufletului ma refer- beneficiaza ei. Restul multimii pe unde este? Inauntrul Imparatiei/ harului divin, sau mai mult afara? (ca termen biblic - vedeti cuvantul "staul" in Concordanta Biblica).
Biserica crestina primara - Biserica in acceptia biblica reala presupune PARTASIE in dragoste sfanta. Dumnezeu ?Blandul pastorul se angajeaza sa pasca si sa pazeasca oile din staulul Sau - cele care sunt afara nu le poate ajuta. Ele au ales sa stea acolo. De asemenea, aflate in izolare- legatura cu Dumnezeu este intermitenta, pana la disparitie. Cum poate Dumnezeu face ceva pt cineva care nu sta sub controlul Sau?

De aceea, cei intelepti au cautat Sursa de Viata in Biserica Crestina Functionala - care serveste viata aici pe pamant proiectata si in vesnicie.

Daca MINT, Dumnezeu ma va pedepsi, iar daca spun Adevarul - El ma va rasplati. AMIN.
--
nu sunt nici pe departe lider - ci, un om caruia ii pasa. atat.
Cineva a afirmat mai sus, pe topic: "e periculos sa urci prea mult spiritual " - in ce sens e periculos? In sensul in care nu ai conditii in jurul tau/in casa ta/ in societatea in care te misti -- sa pastrezi acea stare de inaltime spirituala; e periculos, sigur ca da - pt ca te expui caderii sau necinstirii Stapanului fara voie - (. )

-
Exorcizarile se aplica unde e cazul. Schizofrenia - suflet faramitat - scuzati exprimarea improprie - e un stadiu avansat al suferintei sufletesti, sustinut de un sistem nervos slab sau slabit -- de un trup de asemenea lipsit de vigoare... ( fiind afectat si creierul, ca organ ) Totusi, intelepciunea ta de om pe care o mai ai, vointa ta impreuna cu ajutor in rugaciune din partea madularelor(credinciosilor) care nu sunt bolnave, dar care SIMT in TRup cu madularul bolnav -- paote aduce treptat, treptat putere si pt cel ce nu o are. Aici ma refer la grija Bisericii functionale fata de un bolanav din interiorul ei.

Vasul sfaramat, facut cioburi -- poate fi lipit la loc de Olar - si dus cu grija, in iubire -- daca stam aproape de El. Daca alegem sa locuim in staul si nu afara.

A fi in Staul nu presupune " sa urci spiritual", nu e indicat oricui - ci presupune doar un act vointa din convingere exprimat practic, pe orizontala.

Abia, dupa ce ai fost restaurat/vindecat -- va decide Olarul, cat vei urca si ce vei face ca slujitor/ "ostas" in armata Sa. E o metafora simbol -- pt ca toti suntem /trebuie sa fim ostasi intr-o directie. Depinde in care/ la ce stapan.
-

Nu acceptati o minciuna ferindu-va sa va apropiatai cat de mult de Dumnezeu. El stie cat poate suporta sau duce omul. Atingerea Lui seamana perfect cu adierea unei racori intr-o zi inabusitoare ! Sau cu raza calda peste un trup inghetat !

Dumnezeu sa reverse mila si indurarea peste cei ce-L cauta. Si peste mine. Amin.
0
02-02-2011, ora 20:45
Eurostar
Nu este medic/terapeut
Eurostar
Oameni buni,

Ar trebuii sa deschideti un alt thread pentru discutiile voastre.

@keravasi:

Am avut si eu niste indoieli cu homeopatia, pentru ca...hai sa fim seriosi, este o metoda de vindecare care este foarte iesita din comun, dar aseara m-am uimit de effectul vindecator remdiilor homeopate. Noaptea de Duminica spre Luni mi se pusese o febra incredibila care incepuse foarte rapid. Cand m-am dus la culcare la 00:00, nu aveam probleme, doar o durere mica de cap. In aceasi seara, ma trezisem la 5:53 Luni dimineata cu o febra incredibila, deluzi, tuse seaca corpul meu era complet slabit, nu puteam sa ma dau jos din pat, eram complet epuizat. M-am dus la baie, si pe urma m-am bagat din nou in pat unde am dormit restul noptii si aproape toata ziua Luni pana la 19:00. Luni seara dupa ce m-am uitat intrun repertoire de homeopatie, vazusem ca Nux Vomica se potrivea cu majoritatea simptomelor mele. Aveam disponibil Nux V in potentia c30 asa ca am zis ca incerc. Luasem cateva guri de cateva ori in seara aceia si cand m-am trezit Marti dimineata tusea imi disparuse aproape complet. Un lucru care mi-a aratat ca a avut un effect remediul este ca inainte sa il iau, respiratia mea era foarte superficiala, si cum incercam sa trag aer adanc in pipet, imediat incepusem cu tusea care se sfarsea cu o flegma maronie care iesea din pipept, si dupa ce luasem remediul, acest simptom imi trecuse.

In ori ce caz, nu mai aveam tusea dar febra tot era. Facusem niste observatii despre starile mele si constatasem ca incepusem sa ma simt mult mai rau dupa ce mancam sau cand eram intins in pat. Astea doua erau foarte clare pentru ca imediat cand ma intindeam in pat, incepusem sa ma simt oribil, asa ca m-am uitat sa vad daca era un remediu cu acest simptom si ca sa vezi, era! Belladonna are acesta modalitate si mai avea multe simptome care le aveam la acel moment. Din fericire aveam si Belladonna disponibil in dilutia de C12 asa ca am pus 7 globule in apa si am asteptat sa se disolve. Dupa vreo 20 de minute, luasem o gura din apa si intrun scurt timp, febra, toate senzatiile de greata cand eram intins in pat disparuse. Azi sunt bine mersi si nu mai am nici un fel de problema.
0
02-02-2011, ora 20:54
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@pasadi97: citeste patrologia greco-latina pentru a iti intelege bine religia si dupa aceea sa vorbesti despre ea...Etherya a stat daca nu ma insel din timpul postului pana la duminica pastelui crestin.deci a consemnat absolut tot: procesiuni, rugaciuni etc

Eu nu ma rog ca paganii cum ai sugerat in acea rugaciune a ta, si nu avem acelasi D-zeu, tu ai o zeitate umana, eu Una Divina, Unica si Adevarata.

PS: eu nu vad absolut nimic in clipul ala cu raul...probabil unii vor vedea ceva, e ca la acea tulburare psihotica indusa (cum aveau si apostolii nazarineanului)
0
02-02-2011, ora 21:35
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Se vede crucea urcand pe rau. Zi rugaciunea ce ti-am zis-o.

Film care arata despre religii orientale, ce zic cei ce au facut asta:
----------------*

(*modificat de admin)
0
02-02-2011, ora 22:55
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
O alta minune confirmata de academicieni, norul ce apare in ziua transformarii la fata a Mantuitorului, cand IIsus a aratat ca este parte din Dumnezeu, asa cum parte din Dumnezeu a fost si omul cu care s-a luptat Iacob cand si-a ales numele de Israel, este o minue:

---------------*

(*modificat de admin)
0
03-02-2011, ora 14:45
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@eben ezer Binevenita fie interventia dvs.chiar daca nu ati tinut cont de "fara aluzii ostile"si nu ati remarcat ca atunci cind vorbeam de "a urca spiritual poate deveni periculos", eram in contextul referitor la Reiki si Yoga.in Reiki se poate ajunge pe niste culmi pe care poate ca om, nu esti pregatit sa le suportii, eu m-am oprit acolo unde am considerat, iar daca o voi duce la desavirsire o voi face in ani de zile, nu in graba asa cum in toate e bine sa facem (ma rog, asta e alegerea mea si e o alta tema).Va multumes!, dar veniti va rog cu deslusiri si ingaduinta, cu rabdare si cuvinte blinde asa cum religia va sfatuieste
@pasadi97 Apreciez efortul tau, sunt sigura ca exorcizarea a solutinat multe situatii, dar da-mi voie te rog sa-ti raspund la povestea amuzanta referitoare la Reiki si Yoga ca ar fi catalogate ca vrajitorie.Reiki este o metoda neagresiva de purificare si echilibrare a energiilor corpului uman.Se foloseste energie pura divina pe care ce-l initiat o acceseaza si pot vorbi la nesfirsit de asta, dar nu este tema supusa discutiei aici.Cind am pomenit Yoga nu am facut referire la numeroasele linii derivate care sunt acum ci as dori sa amintesc pe maestrul Nicolae Tufoi despre care unii stiti ca in urma unei poliomelite a ramas infirm, a mers in India unde dupa ani de practica a devenit el insusi profesror si s-a vindecat complet.Am cartea"Yoga izvor de sanatate"in care el insusi arata in imagini exercitiile pe care le face, descrie afectiunile ce le trataeaza si asta pt mine a fost o usa deschisa.Nu ma consider mai putin ortoxa, sau mai departe de Dumnezeu.
@eurostar
Am avut retinere in privinta homeopatiei, ai dedus bine si tu vii sa ma asiguri ca tie ti-a rezolvat problemele, asta da, este incurajator.Am sa-ti mai cer parerea cind o sa am cunostinte mai avansate despre aceste tratamente ca sa pot intelege mai bine si sa completez la capitolul cunoastere.
Multumesc Vlad

DrT, va rog, puteti sa-mi explicati, in cazul schizofreniei, ce se intimpla in creierul celui care pateste asta?este o intrerupere?medicatia are rolul de a reface substanta?si care din medicamente le considerati mai eficace si fara efecte secundare majore.
Cu stima
0
03-02-2011, ora 17:44
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@K.v.: ce se intampla in creierul unui bolnav de schizofrenie ramane un mister; tot ce s-a putut vedea este ca persoanele bolnave au creierul diferit de cei sanatosi in aspectul ventriculilor laterali, precum si a masei de substanta cenusie din lobii frontal si temporal. Asadar schizofrenie e considerata o maladie a creierului si nu una de ordin strict psihic / psihologic cum sunt cele produse de traume. Biochimic la bolnavi se vede o depreciere a cailor dopaminergice si serotoninergice, iar medicatia are acel rol de a restabili aceste cai perturbate.
0
03-02-2011, ora 20:40
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
k.v, incerc sa va raspund din prisma unui pacient in privinta tratamentului homeopat in tratarea suferintelor de ordin psihic.

Eu am TOC, aparut post-partum, este o tulburare anxioasa in care predomina obsesiile, ritualurile si neputinta de a alunga din minte aceste obsesii.

Obsesiile au caracter intruziv si provoaca multa anxietate si/sau depresie celui aflat in suferinta.

Dl doctor va poate spune mai multe, ideea este ca pe la inceputurile acestei boli am refuzat sa iau medicatie sperand (subliniez) ca voi gasi prin alte mijloace, mai putin daunatoare organismului o alta cale de vindecare.

Asadar am ajuns la dl dr Pavel Chirila, un om deosebit. Dansul a incercat un tratament, dar a fost extrem de sincer si mi-a spus ca nu are rezultate extraordinare in privinta tulburarilor psihice.

Asta s-a petrecut in urma cu vreo 8 ani si imi amintesc perfect ca nu mi-a ajutat cu nimic tratamentuil recomandat de dumnealui. Ba mai mult, vazand ca ma decompensez mi-a recomandat sa merg la un medic psihiatru sa fac un tratament corect pentru TOC.

Ii apreciez extrem de mult sinceritatea cu care si-a declinat competenta in tratamentul acestei afectiuni.

Am gasit tratamentul potrivit care m-a pus pe picioare, acum duc o viata foarte aproape de normalitate.

Nu stiu cum este tratamentul in cazul fiului dvs, insa va inteleg durerea ca mama si sper ca veti gasi un tratament care sa va aduca alinare fiului dvs.
Prozac
Adaugă un comentariu / răspuns
77 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pierderea atenției - probleme de concentrare (la adult)
  • Hărți corporale ale halucinațiilor, create de psihologii britanici
  • O practică de concentrare a atenției poate reduce rătăcirea mentală
  • Spiritualitatea poate crește calitatea vieții pacienților cu insuficiență cardiacă
  •