Hepatita B - cum se poate convietui cu o persoana care sufera de aceasta boala fara sa te infectezi?

03-07-2010
mona1966
Nu este medic/terapeut
mona1966
Desi este o boala contagioasa si cu transm. sexuala, ma intereseaza cum se poate convietui cu o persoana care sufera de aceasta boala fara sa te infectezi???Cum se pot proteja cei din famile, avand in vedere contactul permanent ?Mentionez ca acum 4 ani am reusit sa-mi fac faza I din vaccinul antihepatic.Acum trebuie sa-l fac din nou? Si ceilalti la fel? Daca virusul se raspandeste si prin celelalte secretii corporale(sarut, saliva), cum ma protejez fara sa pun intr-o postura de vinovatie bolnavul?Multumesc
6 comentarii
0
07-07-2010, ora 19:58
nykolete
Nu este medic/terapeut
nykolete
nu se i-a decat prin contact sexul normal..nu are cum sa se i-a prin saliva sau alte secretii ale corpului..eu am un virus ascuns de hepatita B, si convietuiesc normal..aa si ink ceva se mai i-a prin folosirea lamelor de barbierit in comun, (si prin sange).(vaccinul antihepatic dn cate stiu eu este activ 7 ani, dar dak partenerul tau s-a tratat de aceasta boala, nu poti sa o iei de la el...doar in unele cazuri)
0
07-07-2010, ora 20:23
mona1966
Nu este medic/terapeut
mona1966
Multumesc, nykolete, pt raspunsul tau.Da, partenerul se trateaza cu vitamine pt ficat, dar mie imi este frica de orice contact, sarut, pentru ca nu sunt imunizata la virus. Binenteles, pt cont. sexual, prezervativul.what about oral sex?
0
13-01-2011, ora 12:13
dorelbv
Nu este medic/terapeut
dorelbv
Pentru mona.
Cel mai bine ar fi sa faci din nou vaccinul antihepatita b. din cate am mai citit te costa cel mult 6o de ron si iti ofera imunitate. eu sunt purtator imun de virus B iar acesta se transmite doar in fazele infectioase ale bolii, ceea ce inseamna ca pana in momentul in care boala nu revine in faza infectioasa nu este transmisibbila. Insa, revin, in masura in care vrei sa te protejezi, refa vaccinul. consulta medicul de familie sau un medic internist. eu abia am capatat diagnosticul si se pare ca nici un membru al familiei mele nu a fost infectat. Pentru 60 de ron o sa mearga la medic si isi vor face vaccinul fiindca se pare ca boala este foarte raspandita si merita sa te protejezi.

Din cate am mai citit pe ici pe colo se pare ca este de 10 ori mai contagioasa decat HIV si se transmite prin orice forma de fluid corporal ( sange, saliva, lacrimi, sperma, secretii vaginale, etc), asta daca partenerul tau se afla in faza infectioasa a bolii.


Acelasi sentiment de vinovatie il am si eu acum insa in masura in care mentin stadiul actual al bolii si il monitorizez permanent consider ca trebuie sa convietuim normal in continuare. Asta e si parerea medicului meu.

About oral sex?.Cred ca poti trage concluziile din raspunsul meu de mai sus!
0
18-01-2012, ora 20:54
nykolete
Nu este medic/terapeut
nykolete
nu se i-a prin sex oral...stiu din propria experienta..
0
18-01-2012, ora 20:56
nykolete
Nu este medic/terapeut
nykolete
saliva nicidecum, lacrimi nici atat sperma...si alte aberatii...doar prin sex normal neprotejat, si doar in cazul in care virusul este activ transmisibil ceea ce se vede in analize..
0
16-08-2012, ora 16:31
nico 41
Nu este medic/terapeut
nico 41
buna, sunt noua pe forum si va cer ajutorul, caci sotul meu a fost depistat in urma cu 3 luni ca purtator de hepatita B cronica, a facut o serie de analize dar in urma lor nu a primit nici un tratament.nu stiu ce sa mai fac caci sunt disperata ptr ca se baloneaza la orce fel de mancare desi am grija de dieta specifica acestei boli(nu prajeli, grasimi, ceapa si tot ce am citit pe net ca iar putea face rau).nu imi fac griji pt mine deoarece mi-am facut vaccinul corespunzator dar sunt preocupata de stare lui de sanatate care dupa cum vad se deterioreaza din ce in ce mai mult.daca cineva ma poate ajuta cu un sfat va rog din suflet.va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  •