histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 196 197
0
12-12-2020, ora 19:59
Cami68
Nu este medic/terapeut
Cami68
Buna seara, Am citit toate postarile voastre din care am invatat foarte multe. Drept pentru care, va multumesc! Impartasesc cu voi aceiasi durere cu cunoscute si mai putin cunoscutele ei Sunt operata de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala de 7 saptamani. La externare nu am primit ca si tratament decat diclofenac si nurofen.Dupa 7 sapt am dureri interioare iar burta ( partea de sub buric) imi este amortita. Ma doare de la buric in jos in special cand ies afara si am dureri pe partea stanga si se lasa anghinal si pe piciorul stang. Controlul de 6 sapt a constat in palpare cu concluzia ca este ff bine. Ce ziceti este necesar o alta evaluare medicala ecograf sau altceva sa se vada si in interior sau trebuie sa am rabdare? Va multumesc!
1
13-12-2020, ora 16:56
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Buna Cami68,
Si eu am dureri in dreapta care se lasa inghinal si chiar ma simt usor umflata.
Am înțepături și în stânga și în dreapta, în mijloc... in dreptul operatiei.
Oricum in ianuarie trebuie sa merg la controlul de 3 luni si vad atunci ce spune dr. Am hotarat ca pana atunci sa nu fac nimic decât dacă situația se agravează
Cert este ca zilele astea am luat nurofen pt durere, ceea ce nu a fost cazul pana acum... Am 8 saptamani de la operatie.
Ma ridic din pat mereu pe dreapta si atunci ma doare in stanga. Pe stânga am incercat sa ma ridic si nu pot... parca nu ma ajuta mușchii.
Imi pare rau ca nu pot sa te ajut mai mult.
Eu sunt foarte demoralizata nu stiu cum sunteti voi... ieri am si plâns și nu sunt plangacioasa de fel.
Va urez sănătate tuturor.
0
17-12-2020, ora 12:56
Ella1982
Nu este medic/terapeut
Ella1982
Buna ziua.
Emilia imi pare rau ca mai aveti dureri, incercati sa nu faceti efort, incercati sa va menajati cat de mult puteti.
Nu va descurajati, in timp si cu multa rabdare vom trece si peste asta.Daca sunteti singura mergeti in fata oglinzi si uitati va la dumneavoastra si spuneti va asa:sunt femeie, sunt frumoasa , nimeni si nimic nu ma va îngenuchia!
Fiti tare, nu cedati!
Va
0
19-12-2020, ora 22:06
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Ella multumesc pentru încurajari.
Sunteti bine?
0
20-12-2020, ora 11:06
Ella1982
Nu este medic/terapeut
Ella1982
Buna ziua!
Azi am 2 luni de la operatie.Sunt bine, nu ma doare operatia.Simt asa ca o furnicatura in partea dreapta, alte dati simt ca o mica arsura.
Incerc pe cat posibil sa ma menajez, pana imi confirma domnul doctor ca sunt bine(sunt programata abia in ianuarie la control).
Va doresc multa sanatate si duminica placuta!
0
21-12-2020, ora 06:00
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Ella ma bucur ca esti bine.

Mimi, Cami voi cum sunteti?

Sanatate tuturor!
0
27-12-2020, ora 16:41
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Sărbători fericite tuturor!

Multumesc frumos pentru încurajari. Esti minunata.
Uneori imi repet ca este normal sa ma mai doară.
Parca nu ma mai trage burta in jos... pana acum vreo saptamana mergeam cocoșata.
Acum mai am durerea din dreapta inghinal... unde ma si umflu usor, dar nu-mi dau seama dacă este o hernie inghinala... o sa vad in ianuarie, dupa ce mă duc la control.

Incerc să fiu optimista. cred ca am fost prea optimistă inainte... sincer am crezut ca in doua saptamani voi fi ca o floare... si m-am trezit cu o taietura pe burta uriașă, iar la aproape trei luni sunt foarte limitată în acțiuni. Parca am îmbătrânit dintr-o data.
0
07-01-2021, ora 20:43
Ella1982
Nu este medic/terapeut
Ella1982
Buna seara!
Azi am reusit sa merg la control dupa 2 luni si jumatate de la operatie, cu stupoare am aflat ca acum dețin pe ovar un chist..Domnul doctor mi a dat tratament 3 luni si dupa acea merg din nou la control..Acest chist a aparut in cele doua luni din cauza lipsei menstruatie, acum va intreb :ati pațit sau auzit asa ceva?
Voi cum va simtiti?
0
08-01-2021, ora 15:37
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Buna fetelor!
Ella din pacate nu-ti pot spune mare lucru, pentru ca eu am scos tot.
Am avut însă chisturi pe ovare de foarte tanara si au fost tinute in frau cu tratament hormonal... nici acum după 30 de ani motivul operației nu au fost chisturile de pe ovare.
Nu te îngrijora... trebuie să te urmărești tot timpul.
Eu ma duc spre sfârșitul lunii la control.
Am abdomenul umflat in dreapta... burta ma mai doare... dar merg inainte... le iau ușor
0
08-01-2021, ora 19:34
Ella1982
Nu este medic/terapeut
Ella1982
Buna Emilia, sincer va spun ca eu m am cam panicat cu acest chist.Mi a dat domnul doctor tratament 3 luni cu anticonceptionale..sper sa scap doar cu atat.
De menstruatie mi-a spus domnul dr ca se intampla sa nu am deloc, depinde cum a taiat din uter( nu e masurat exact ca sa-mi spuna daca voi avea sau nu menstruatie).Ma sperie si acest gand, la 38 de ani sa nu mai am menstruatie...
Vă rog sa ne dați un semn dupa ce mergeti la control.
Doamne ajuta sa fim bine!
0
13-01-2021, ora 18:06
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Ella nu te panica. O sa fie bine cu anticonceptionalele.
0
18-01-2021, ora 01:04
Ays86
Nu este medic/terapeut
Ays86
Buna seara..Vreau si eu sa iau legatura cu mant66...trec printr-o situație asemănătoare ca a ei si am nevoie de incurajari
0
18-01-2021, ora 12:25
Ella1982
Nu este medic/terapeut
Ella1982
Emilia multumesc de încurajări!
Ați fost la control?
Cum vă mai simțiți?
0
19-01-2021, ora 18:08
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Nu am fost inca la control. Am programare la mamografie abia pe 8 februarie și după aceea ma voi duce la control.
As spune ca ma simt acceptabil. Încă mă ridic greu din pat ca ma doare burta când incordez mușchii. Voi patiti asta?

Ays86 imi pare rau de situatia ta. Sper ca totul va fi bine.
0
24-01-2021, ora 11:09
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Buna fetelor,
am fost la un alt chirurg la noi in oras pentru o ecografie si consultatie... ca pana ajung la Bucuresti mai dureaza.
Vestile sunt bune, peretele abdominal arata bine, dar partea de grasime inca nu s-a vindecat complet si de aici am tot felul de dureri. In ce priveste abdomenul mai umflat in dreapta, mi-a spus ca nu se vede nimic suspect la ecografie, dar organele de rearanjeaza si de aici diferenta intre cele doua parti, mai ales daca uterul a fost foarte mare... cum a fost cazul la mine.
Si inghinal in stanga a spus ca peretele abdominal este OK, dar este zona unde s-a pus una dintre drene si de aici jena si senzatia de umflat.

Mi-a mai crescut un pic moralul.
Neasteptat de greu ma recuperez dupa operatie.

Voi cum mai sunteti?
1
31-01-2021, ora 13:31
Tatiana1969
Nu este medic/terapeut
Tatiana1969
Bună ziua la tot grupul!Povestea mea incepe in 3ianuarie 2020cand am fost operată la Tecuci.aOperatie clasică histerectomie totală cu anexetomie bilaterală.Totul bine și examenul AP fara atipii.La cinci luni au apărut dureri f mari in zona bontului vaginal
Am făcut traseul urolog ginecolo și înapoi cu toate examenele recomandate cistoscopie CT RMN Toți au fost deacord că am un sindrom aderential profund și nu trebuie intervenit pt că se vor face la loc.Asta până în decembrie după o suferință groaznică am găsit un medic chirurg la București și m a operat laparoscopic de această dată și ce credeți a găsit și granuloame de fir neresobabil
La nici două săptămâni de la operație durerile de au întors nu puteam să merg cuasina sa stau în fund mai mult de 10minute dureri la con,.. intim.si tot așa.Traseu înapoi la chirurg :după ce m au consultat vreo doi ginecologi și chirurgul și un neurolog pt că să crezut la un moment dat că este o pb neuro au văzut de acord că ligamentul rotund dreapta este mai tensionat fată de cel din stânga drept pt care am fost operată de data asta clasic și l au secționat și apoi l au atașat la tendonul conjunc.As vrea sa știu dacă a mai trecut cineva prin așa ceva
1
01-02-2021, ora 04:33
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Buna Tatiana,
Imi pare rau ca ai trecut prin atatea. Nu am mai auzit de problema ta, dar stiu doctorii ce fac.
Acum esti bine?
Restul fetelor, cum va simțiți?
0
01-02-2021, ora 10:42
Tatiana1969
Nu este medic/terapeut
Tatiana1969
Bună bună.Poate nu am dat destule detalii despre afecțiune.As fi vrut sa vad o opinie a uni medic.Despre cum trebuie să mă recuperez având în vedere că am suferit două intervenții chirurgicale Intr o lună una laparoscopic pt liza aderențelor și a doua laparotomie (clasică)la nivelul histerectomiei dar numai pe partea dreaptă.
0
01-02-2021, ora 10:45
Tatiana1969
Nu este medic/terapeut
Tatiana1969
Îți mulțumesc pt amabilitatea de a vb cu mine.Bine că nu au găsit vreo recidivă ceva că nu se știe niciodată.
0
07-03-2021, ora 08:41
Electra21
Nu este medic/terapeut
Electra21
Am 45 ani, sunt din Bucuresti si la ultimul rmn, uter bicorn, leziuni nodulare,
cele mai mari grupate corporeo-istmic, adenomioza uterina focala 52/40 mm, chisturi si dureri care ma mai lasa la 2 nurofene, dar am la contact si, dupa, ca si cum imi vine menstra, am mers de 4 ani la mai multi medici si am facut analize incontinuu, si am bagat medicamente de la fiecare medic, chiar si menopauza Indusa de 3 luni, inclusiv colonoscopia, hpv, markeri ca 125 care a iesit de 2 ori si mai marit, papanicolau bun, doar o candida
nenorocita care ma urmareste mereu, incep sa ma pregatesc psihic pt operatie si ce va mai urma.
Sanatate va doresc la toate si sa treceti cat mai usor prin probleme.
0
11-03-2021, ora 08:17
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Buna tuturor.
au trecut 5 luni de la operatie.
Mai am inca dureri in dreapta, dar suportabile, nu necesita medicamente.
Ma misc normal, chiar am inceput sa fac un pic de gimnastica, mai putin abdomene.
Viata a intrat in normal. Contactul sexual este OK. Am renuntat la munca de acasa
si ma descurc foarte bine la serviciu.
Nu mai obosesc asa rau ca inainte de operatie, deci si hemoglobina incepe sa-si revina.
Am dureri de articulatii, dar iau artrosuport forte si este mai bine.
Concluzia... abia dupa 5 luni pot spune ca sunt intremata, asa ca aveti rabdare.
0
19-03-2021, ora 23:02
susu
Nu este medic/terapeut
susu
Buna seara, sunt operata de 2 luni de histerectomie totala cu anexetomie bilaterala de dr Maher Karim, mi poate spune cineva daca testul de osteodensitometrie(DEXA) se poate face oriunde, atat la stat cat si la privat? Ar fi recomandata mai intai o consultatie la reumatolog ? Cele care l-ati facut unde anume mai exact si la ce pret, multumesc
0
31-05-2021, ora 18:01
EmiMa01
Nu este medic/terapeut
EmiMa01
Buna ziua și sănătate la toată lumea. Pentru București puteți recomanda un oncolog bun, eventual care sa fi tratat cancerul ovarian cu celula granuloasa? Am fost operata în 2017, era stadiul 1c, nu a fost nevoie de chimio, acum a revenit, am fost operata din nou. Am probleme cu o alta boala cu tratament citostatic, nu vad cum as putea suporta încă unul de aceea îmi trebuie un oncolog bun, sa caute cu răbdare și sa găsească un tratament. Va mulțumesc mult@
0
06-09-2021, ora 21:27
Aurmar
Nu este medic/terapeut
Aurmar
Buna seara ! Mai este cineva care se confrunta cu complicatii dupa aceasta operatie? A mai avut cineva mici sangerari chiar si dupa un an de la histerectomie totala? Mi-ar fi de mare ajutor daca a mai fost cineva si care a si descoperit cauza.
0
07-10-2021, ora 22:25
Lumaria
Nu este medic/terapeut
Lumaria
Buna seara! Revin pe forum dupa cca.3 ani de pauza.

Susu, osteodensitometria se poate face oriunde. Eu am facut testul la o clinica privata. Oriunde au radiologie probabil ca au si aparat pt. osteodensitometrie.

Aumar, eu si acum, dupa 4 ani si 6 luni de la operatie am probleme. Am ramas cu o durere aproape continua in partea stanga care coboara uneori inghinal si spre picior si care uneori, ca in acest moment, devine puternica si ascutita. Alteori incepe sa ma doara burta in interior dupa ce stau ceva mai mult in picioare, merg sau fac efort mediu. Eu am avut „n” taieturi in burta pentru ca pe langa cele belele cu uterul si ovarele am avut si endometrioza destul de extinsa si foarte multe aderente intarite. Cand am fost ultima data la medic, inainte de pandemie, doctorita a zis ca nu isi da seama care e cauza durerii. La ecografii nu se vedea nimic in neregula. Si totusi este ciudat ceea ce se intampla. Inainte de operatie cand aveam aceasta durere sangeram destul de tare. Acum, cand durerea devine puternica apare o mica secretie destul de inchisa la culoare cateodata, (spre maroniu). Uneori durerea aceasta e foarte puternica. Totusi la fiecare control si ecograf nu identiifcau nimic in neregula. Mici sangerari eu am avut vreo 2 ani. Oricu, mie mi-a luat mai bine de 2 ani sa imi revin fizic dupa operatie si sa am putere sa merg normal. Poate si pentru ca sunt cardiaca, nu stiu, dar eu mi-am revenit foarte greu si nu pot zice nici acum ca sunt intru totul ok. Fiecare organism are propriul ritm de recuperare. Cu gandul asta m-am linistit eu. Totul este sa avem rabdare chiar daca ne este greu si sa mergem regulat la medic. Pe langa asta, eu imi fac anual analizele de medicale de baza. Si intrre timp sper sa mai dau jos din cele multe, multe kg puse in primii 3 ani. Doar sper, ca la ciocolata, dulciurele si rontaieli nu am putere sa renunt. Sanatate tuturor!
0
17-11-2021, ora 09:59
Carina27
Nu este medic/terapeut
Carina27
Buna, fetelor! Sunt "fericita" posesoare, la 54 de ani, a unui adenocarcinom endometrioid bine diferentiat, low grade, FIGO G1. Urmeaza sa ma operez in decembrie la Spitalul Fundeni, la dl. dr. Andrei Diaconescu, cu indicatie de histerectomie totala si anexectomie bilaterala.
V-as fi recunoscatoare daca ati putea sa imi spuneti cate ceva despre operatie, despre perioada de dupa operatie si mai ales daca e vreuna dintre voi operata in Fundeni. Va multumesc mult si va doresc tuturor multa sanatate si mult zambet pe fata, se pare ca nu stim sa pretuim orice ne inconjoara decat in momentul in care suntem puse fata in fata cu situatii extreme.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 196 197

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •