I-a aparut un fel de ciuperca pe talpa piciorului

22-01-2010
@dry@n@
Nu este medic/terapeut
@dry@n@
As dori si eu sa va cer sfatul in legatura cu o boala de piele a mamei mele, in varsta de 43 ani.
Are o problema in talpa piciorului, i-a aparut un fel de ciuperca..in talpa piciorului drept are o zona nu foarte mica de piele exfoliata, este rosie si are cateva pielite albe.O mananca foarte tare si i-au aparut si in talpa piciorului stang doua mici portiuni de piele de culoare rosie, asa cum i-au aparut la inceput in talpa piciorului drept. De asemenea i s-a extins si intre degetele de la piciorul stang.
Tin sa mentionez ca simte totodata si o furnicatura, o amorteala sub acele pete rosii, ca niste bataturi.

VA MULTUMESC!!si astept cu nerabdare raspunsul dvs. in speranta ca ii va trece.
6 comentarii
0
23-01-2010, ora 20:51
midorin42
Dermatovenerologie
midorin42
Probabil ca este vorba despre o ciuperca, insa diagnosticul se face in urma unui examen micologic.
0
24-01-2010, ora 14:44
@dry@n@
Nu este medic/terapeut
@dry@n@
si unde se poate face acest examen micologic?
0
29-01-2010, ora 14:08
midorin42
Dermatovenerologie
midorin42
La un cabinet dermatologic.
0
13-06-2010, ora 14:01
Ella1
Nu este medic/terapeut
Ella1
Buna ziua! De la incaltamintea stramta la calcaie s au format niste bataturi rosii iar la atingere se simte un strat de carne mai groasa. Am folosit Clavusin dar nu am vazut nici o ameliorare din contra zona mai rosie a ramas. Ce anume sa folosesc sa mi treaca?Va rog mult sa mi raspundeti. Va multumesc!
0
23-06-2010, ora 21:21
midorin42
Dermatovenerologie
midorin42
Incercati Xerolys 50.
0
22-11-2013, ora 00:10
analia-adela
Nu este medic/terapeut
analia-adela
in urma cu 2 luni am fost la un medic dermatolog unde am fost diagnosticata cu eczema micotica plantara avand o problema cu talpa piciorului imi ies basici cu lichid si dupa spargere formeaza o crusta care imi provoaca mancarimi si durere mia fost recomandat ca tratament acid boric crema triderm pastile nistatin am avut o amelirare problema e ca a inceput sa reapara si mai rau sa extins si la celalant picior va rog mult astept un sfat
Adaugă un comentariu / răspuns

12-11-2019, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
OptiBac
OptiBac - probiotice adaptate nevoilor tale
Optibac Probiotic zilnic Extra Forte are o concentratie de 20 miliarde de bacterii vii si contine Lactobacillus acidophilus NCFM - cea mai cercetata tulpina acidophilus din lume. Este probioticul ideal pentru persoanele care au urmat un tratament indelungat cu antibiotice, se confrunta cu alergii sau afectiuni digestive. Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.