Îmi pierd mințile de la anxietate

22-05-2019
Andrei2451
Nu este medic/terapeut
Andrei2451
Buna ziua, am 20 de ani (M) și mesajul pe care o sa-l scriu cred că o să fie puțin mai lung dar as aprecia enorm daca ați citii pentru că am ajuns la capătul puterilor. Îmi pierd controlul mintii, nu mai știu ce să fac, stările mele și personalitatea mea se schimba de nenumărate ori pe zi în funcție de procesele mele cognitive și imaginile pe care le am in cap. Pot sa fiu relaxat și vesel dar capul meu este că un teren minat, un pas greșit în gândirea mea și îmi pierd mințile. De cateva zile chiar simt că am luat-o razna, nu mă pot concentra pe gânduri, iau gândul de la capăt iar și iar pentru că nu îl pot duce până la capăt, sau schimb cu alte gânduri și după îmi amintesc la ce mă gândeam prima data, Mereu sunt într-un conflict interior cu mine ai nu am o personalitate, eu, , fur, , personalitatati și mentalități de la persoane atât fictive cât și reale, eu nu am un mod de gândire al meu, și mă tot învârt printre ele, uneori mă simt super încrezător și alteori mă simt nesigur pe felul în care gândesc și fac lucruri, o nesiguranța extrem de exagerata in legătură cu lucruri banale. Nu știu cum vreau sa fiu și ce vreau sa fac, nu pot sa am o gândire libera, eu trebuie mereu să-mi bat in cuie niste principii și gânduri și să le respect pe alea, pe care le schimb tot timpul. Anxietatea mă decimează îmi fac griji de un lucru și după îmi fac griji de faptul că îmi fac griji, o dau într-un carusel de obsesii care nu se mai termina. Mereu îmi fac griji de ce o să zică lumea despre mine chiar daca știu că oamenilor nu le pasă așa de tare precum cred eu că le pasă, vizualizez in mintea mea cum mă judecă și au păreri proaste despre mine, de 2 ani am terminat liceul și de 2 ani nu am făcut nimic, am muncit maxim 2 săptămâni din cauză că fiecare zi era un iad, asta din cauza mele, in realitate era un job fara stres. Am multe facturi și rezerva mea de bani e pe terminate, creierul mă torturează și nu am asigurare nici bani pentru medicamente, ce să fac? De multe ori gândul la moarte mă liniștește pentru că aș putea să opresc suferința asta, dar inca nu vreau sa mor. Haosul din capul meu și grijile care nu se mai opresc mă fac să înnebunesc, așa cum o fac și neîncrederea și lipsa de control. Daca ar exista un buton de oprire al gândurilor as fii primul care l-ar apasă, pentru că nu îmi dau pic de liniște. Știu că trebuie să văd un psihiatru dar as vrea sa va cer părerea personala, in trecut am mai fost diagnosticat cu anxietate generalizata când aveam vreo 12 ani și pe la 17 cu episoade depresive, agorafobie. Va mulțumesc mult
4 comentarii
1
22-05-2019, ora 12:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua.
Ati putea merge la un psihiatru in urgente ca sa nu platiti consultatia. Medicamentele pentru anxietate posibil sa fie in jur de 30 lei. Nu mai stati asa. E pacat. Cu un mic tratament, v-ati putea reveni.
0
22-05-2019, ora 17:58
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Cred ca cel mai util sfat este sa va adresati medicului psihiatru. Nu aveti idee cat de mult va poate ajuta.
Sau poate stiti pentru ca ati suferit si in trecut. Nu mai pregetati si mergeti la medic.
0
23-05-2019, ora 12:27
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Consult psihiatric in urgenta este gratuit
0
23-05-2019, ora 13:14
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Așa cum ți-au spus și ceilalți la urgență nu plătești și e important să primești tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.