Interpretare radiografie toraco-lombo-sacrala si articulatii sacro-iliace

14-09-2017
mihaelac9
Nu este medic/terapeut
mihaelac9
Buna ziua!
Am efectuat cele doua radiografii mentionate in titlu si as fi recunoscatoare daca as primi o parere cu privire la semnificatia observatiilor de pe fisa cu rezultatele.

- Articulatii sacro-iliace si coxo-femurale de aspect normal radiologic
- Discreta scolioza toracala dextro-convexa
- L5 in pozitie joasa
- Hipertrofia apofizelor articulare superioare la nivel L4-L5-S1

In afara de acestea, am facut analiza pentru HLA-B27, rezultatul fiind negativ, precum si 25-OH-vitamina D, care este in parametri normali. De asemenea, am facut si 10 sedinte de kinetoterapie si de masaj dupa cum mi s-a recomandat.

Am fost la medicul curant pentru control, insa nu a mentionat nimic decat despre scolioza, lasandu-ma putin nelamurita cu privire la celelalte 2 observatii (L5 in pozitie joasa si hipertrofia apofizelor articulare superioare la nivel L4-L5-S1).

Prima data am ajuns la medic pentru o durere lombara cronica, precum si pentru o durere cervicala, insotite de o stare de oboseala continua, care nu stiu daca este conectata cu aceste dureri. Desi durerea cervicala a disparut in mare masura (banuiesc ca era o problema musculara, care s-a rezolvat prin exercitiu), durerea lombara inca persista cu perioade in care este mai intensa, fiind diminuata intrucatva cu exercitiu fizic. In ultimul timp am observat ca mersul pe bicicleta devine dificil, la pedalare aparand o durere a coloanei vertebrale cam in zona in care aceasta se imbina cu pelvisul.

Intrebarea mea este daca ar trebui sa ma ingrijoreze observatiile cu privire la radiografii, luand in considerare problemele intampinate.
Mentionez ca am varsta de 18 ani.
Multumesc anticipat pentru amabilitate.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

04-09-2020, ora 14:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Masca Respiratorie KN95

Evită măștile neconforme
Masca KN95 de la Manasana a fost evaluată și testată de peste 50 de medici, poze și concluziile acestora le găsești aici.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.