klebsiella se putea transmite prin contact sexual?

43 comentarii 1 2
0
01-10-2010, ora 00:23
ddrecon
Nu este medic/terapeut
ddrecon
buna seara Doamna Dr.

Am o fetita de 3 ani şi 6 luni careia la urocultura ia-au iesit apx 100 000 germeni/ML. klebsiella.
nedumerile mele sunt legate de:
fetita mea nu a fost niciodata in spital
este absolut sanatoasa si cu o vitalitate si energie cara nu tradeaza nicicum vreo slabiciune fizica sau o imunitate scazuta
sotia mea este EXTREM de atenta de tot ce inseamna igiena, curatenie şi regim alimentar sanatos, etc
copilul nu a urmat vreun tratament medicametos, cu exceptia cateorva tuburi remedii homeopate.

Am dori sfatul dumneavoastra referitor la eficienta tratamentelor homeopate in combaterea acestei afectiuni, intrucat sotia nu este adepta unui tratament antibiotic. parerea mea este ca alternativa homeopata este de dorit celei cu antibiotice, cu conditia de a fi eficienta, iar pe de alta parte nu doresc un tratament lung, cu medicamente insuficient probate ca eficiente in practica medicala, care sa conduca la complicatii ca urmare a unui tratament tardiv si putin eficace.

Cu multumiri, un tatic

PS Nu stiu daca are relevanta, dar fetita este lacto vegetariana.
0
23-03-2011, ora 11:01
butiuc ema
Nu este medic/terapeut
butiuc ema
Stiamata Doamna Doctor,
Revin la dumneavoastra dupa o intrerupere de circa 1 an zile, timp in care am crezut ca am reusit sa scap de Klebsiella si EColi. Lucru ce nu s-a intamplat...
De vreo 2 luni am niste dureri in partea stanga sub coasta...in urma unui control s-a constatat ca este vb de o durere cauzata de la rinichiului stang. Astfel o iau de la capat cu urocultura si incep tratamentul cu antibiotic, de aceasta data Tavanic...ultimul doctor la care am fost imi recomanda un tratament antibiotic pe o perioada de 3 luni timp in care vom schimba mai multe antibiotice ce ies sensibile la antibiograma.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns sau cu o parere in ceea ce priveste acest tratament indelungat. Cu ceva timp in urma va spuneam ca as dori un bebe nu am reusit nici in ziua de azi deoarece aceasta infectie urinara nu vrea sa cedeze deloc.Intr-o alat oridiene de ideei credeti ca o malformatie a unui rinichi poate da aceasta infectie urinara de care nu mai reusesc sa scap.
Ce alta analiza in afara de ecografie credeti ca ar trebui sa fac ca sa pot vedea daca rinichiul are o malformatie...
Astept cu mare interes raspunsul dumneavoastra!
0
28-03-2011, ora 11:18
butiuc ema
Nu este medic/terapeut
butiuc ema
Stimata Doamna Doctor,
Va rog sa imi comunicati cat mai multe informatii referitoaare la analiza de Urografie. Mi s-a recomnadat sa fac aceasta analiza avand in vedere infectile repetatae care nu imi dau pace. Doctorul imi specifica ca aceste infectii se mentin undeva si ca este posibil sa fie o malformatie la nivelul rinichilor sau a uretrei. Va rog ajutati-ma cu un raspun deoarce imi este foarte teama sa fac aceasta analiza. La ce riscuri ma expun?
Va multumesc si astept un raspuns din partea dumneavoastra!
Zi minunata!
0
07-07-2012, ora 10:35
oana_calinaro
Nu este medic/terapeut
oana_calinaro
Buna ziua! de curand m-am trezit din senin cu dureri acute de colon, febra, frisoane, incapabila sa ma ridic din pat. Febra si criza a trecut cu paracetamol si remedii naturiste. Am fost la medic, in urma efecturarii uroculturii s-a constatat infectie cu Klebsiella. Urologul, desi avea pe rezultat mai multe variante de antibiotic la care corpul reactioneaza (ciprofloxacin, norfloxacin si moxifloxacin) a ales moxifloxacinul si ca reteta nu mi-a dat doza normala (5 pastile) ci dublu. Am verificat acest medicament si vad ca este destul de invaziv ptr organism asta in conditiile in care eu chiar nu iau medicamente de fel (corpul reactioneaza si am majoritatea efectelor adverse) in plus sunt vegetariana aproape total (mananc lactate maxim de 2 ori pe luna). Efectiv imi este teama sa fac tratamentul acesta. Ce ma sfatuiti? A! i-am explicat situatia medicului de familie si am luat un plic de Monural. In continuare eu merg pe baut multe lichide si remedii naturiste (detoxifiant, spirulina, merisor, renostim -). Va multumesc frumos anticipat!
0
30-04-2014, ora 23:18
Felimat
Nu este medic/terapeut
Felimat
Buna seara D-na sau D-le Doctor,
In urma unor procedure IVF intre 2006 si 2008 m-am ales cu HPV. Este monitorizat din 3 in 3 luni. Am facut ERAD, vaporizare, , iau nenumarate suplimente. De la inceputul lui 2012 ma confront cu alta problema : apar infectii cu E-coli, Klebsiella si Candida. Rezolv cu una si apare cealalta. Am luat la inceput tratamente alopate cu Doxycycline, apoi Ampicilina si Amoxacilina. La inceput toate aceste erau sensibile la antibioticele mentionate. Dupa tratament si reaparitia lor colibacilii sunt rezistenti la aceste antibiotic. Deaceea D-na doctor a inceput sa-mi dea tratamente naturiste cu ciuperci : Shitake & Maitake, Pau D"Arco, Astragalus, Urovaxom. Apoi iar antibiotic : Zinat, ovule preparate, Viviflor, Urisan si Augmentin. Apoi Ginosept ovule si Biosept forte ulei si granule homeopate : Klebsiella si Collibacillinium. In dec 2013 nu mai aveam nimic, pt ca in mart 2014 sa apara din nou E-coli. Am luat iar Imunitate cu 7 ciuperci, Ginosept, Biosept forte si homeopat-ul Colibacillinium. La urmatorul test de acum cateva zile a aparut din nou Klebsiella. In acest moment intrebarea este exista un antibiotic puternic impotriva tuturor acestor bacterii??? Poate tratamentul naturist si homeopat ar trebui tinut a la long sau poate exista si alte tratamente naturiste sau poate toate combinate.

Multumesc si va raman recunoscatoare pt raspuns...

Felimat
0
30-10-2014, ora 17:25
mathy
Nu este medic/terapeut
mathy
Buna seara.In urma cu 3 luni am avut o interventie chirurgicala endoscopica cu eliminarea unei pietre de 2 cm din vezica.De aici a inceput totul avand un rinichi nefunctional si celalalt este un rinichi mic scleroatrofic, avand analize renale mari.Dupa 2 saptamani de la interventie starea mea nu a fost una buna crea/6 si uree/180 si pe langa acest fapt am contactat o infectie klebsiella.Dupa cateva zile de perfuzii analizele au mai scazut si am plecat intr..o clinica de specialitate.Aici mi s..au scos cateva pietre de pe rinichiul drept aopi mi s..au pus doua sondite cook, totul find bine ulterior, analize renale in limita.Am efectuat 10 zile de tratament conform antibiogramei cu amikacina si nu am scapat de infectie.Apoi dupa 3 saptamani mi s.a scos o sondita cook de pe rinichiul drept.am repetat urocultura, avand acelasi rezultat klebsiella sensibil doar la imipenem, dupa cautari prin farmaci am gasit si acest antibiotic, pe care ulterior l.am facut timp de 10 zile.Dupa ce am terminat antibioticul la 8 zile am recoltat urocultura din nou avand aceasi infectie klebsiella.Cum pot sascap de el..Va multumesc anticipat.
0
08-05-2015, ora 10:56
dana7817
Nu este medic/terapeut
dana7817
Buna ziua.Sunt insarcinata in 13 saptamani si la analizea de exudat faringian mi-a iesit cultura cu klepsiella pneumoniae.Am repetat exudatul la cerinta medicului ginecolog si a iesit din nou la analize klepsiela.Va rog din suflet daca puteti sa- mi dati un raspuns daca este posibil asa ceva.Din care am citit aceasta infectire se afla la caile urinare nu in gat, Mai ales ca nu am nici in simptom.si in CE masura afecteaza sarcina.va multumesc si astept raspuns.
0
30-01-2016, ora 13:35
Mikaella myky
Nu este medic/terapeut
Mikaella myky
Buna ziua va rog avem nevoie urgent de un raspuns...am o fetita de 4 luni care a fost internata 7 zile cu bronsiolita iar la externare ni sa spus ca are infectie cu klebsiella in caca..nu stiu daca a luat_o din spital sau nu problema e ca o are...facem tratament cu cefalexin...va rog sa imi spuneti se trateaza e grav ?? Va rog sa imi raspundeti sunt disperata
0
28-02-2016, ora 05:07
Mihaela2022
Nu este medic/terapeut
Mihaela2022
Klebsiella este ca in filmele de groaza cand'furnicile' invadeaza vezica o umple cu puroi se urineaza f des pana cantitativ va fi doar un strop.Apoi urina trece in sange si se moare in tipete de durere
0
22-10-2016, ora 06:19
marie-ta
Nu este medic/terapeut
marie-ta
Intrucat disbacterioza se produce in intestin este bun regimul alimentar iar organismul isi echilibreaza singur flora. Fara condimente dulciuri, acidulate, apa fiarta si racita (nici un fel de alta apa), fara lactate, cruditati, in doua saptamani maxim o luna analizele ies perfecte.
0
02-05-2018, ora 22:14
Alexa8787
Nu este medic/terapeut
Alexa8787
buna ziua in urocultura a fost depistata klebsiella spp. Asta inseamna ca pot avea si o pneumonie? Ar trebui sa ma duc sa imi fac si radiografie la plamani? Nu stiu de unde puteam lua deoarece am mereu atentie la igiena ce mananc etc. Am facut doar o histerosalpingografie la o clinica privata. Putea fi de atunci? Inainte nu mi a mai aparut bacteria aceasta. Imi puteti spune va rog. Multumesc.
0
03-11-2018, ora 08:18
Mariankid89
Nu este medic/terapeut
Mariankid89
Buna ziua,

Am o problema foarte deranjanta cu aceasta bacterie klebsiella. Am fost la dermatolog acum 3 ani deoarece am o usturime foarte neplacuta in interiorul penisului. Se simte ca o arsura si un urma unei analize de culturi mi-a iesit klebsiella.
Am primit tratament, fara succes si revenind la un control dupa 1 an doctorul mi a zis ca boala s a cronicizat si va fi foarte greu sa se vindece.
Usturimea de cele mai multe ori e inexistenta, cateodata e suportabile, dar sunt si momente cand as face orice ca sa scap de acesta usturime.

As dori sa va intreb daca credeti ca pot sa scap de aceasta bacterie sau daca pot sa fac ceva ca sa nu ma mai usture asa tare.

Multumesc mult!
0
20-10-2022, ora 15:41
Anca97
Nu este medic/terapeut
Anca97
Buna ziua.In urma unor analize de spermograma, sotul meu, a fost depistat ca este infectat cu klebsiella pneumoniae, la analizele de ancorpi i-au iesit titru de 1/320 (interval de referinta > 1/80 pozitiv), dar la cele de urina nu i-a iesit nimic.A primit un tratament de antibiotic la care klebsiella pneumoniae este sensibil si anume Tavanic( sa ia 21 de zile ) dupa care sa repete analizele. As dori sa stiu ce tratamente exista pentru a scapa cat mai repede de aceasta bacterie ? Multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns
43 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •