Lamurire - Sunt casatorit de 5 ani din dragoste (si sotia), dar trei lucruri ma nelinistesc.

09-06-2020
Helmuth
Nu este medic/terapeut
Helmuth
Sunt casatorit de 5 ani din dragoste (si sotia), dar trei lucruri ma nelinistesc.

1- Sotia s-a confesat unei "amice" de la care am aflat ca s-a intalnit cu un fost prieten (sau coleg) care a invitat-o la o cafea (nu stiu daca a dat
curs ulterior) dar nu i-a zis ca e casatorita, lucru pe care i l-am reprosat. Am gresit ca am considerat acest gest neadecvat, ar fi fost normal
sa se intalneasca la o cafea cu un fost prieten sau chiar fost coleg ?

2- Imi place sa o imbratisez, sa-i fiu aproape fizic in intimitate, sa o string in brate, reciproc extrem de rar.

3- Am simtit ca se implica emotional, pana la un inceput de infidelitate emotionala fata de terti barbati (cunostinte, colegi, rude prin alianta)
gesturi deplasate (sprijinirea mainii pe picior si genunchi la o poza de grup in care statea in randul de jos).

Gresesc in asteptarile si aprecierile mele din relatie ?
In ultimul timp ma gandesc noaptea la aceste lucruri si de cateva ori am avut insomnii.
4 comentarii
0
09-06-2020, ora 13:10
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Bună ziua, interesant ca ați simtit nevoia sa subliniati, încă de la început, ca sunteți căsătorit din dragoste, apoi ați "adăugat-o" și pe soție...
Nu cumva încercați sa atribuiți celuilalt sentimentele, emoțiile dumneavoastră, fără sa luați în calcul/sa acceptați ca "celalalt" este o persoana separata, diferita?. care funcționează diferit...
Iar acest tip de gandire/funcționare apare la persoanele dependente, care înțeleg relația/iubirea ca... fuziune. "noi suntem una". Ceea ce neaga individualitatea/unicitatea celor care formează relatia/cuplul. Exista doar "noi", nu exista "eu" (eu ca persoana în relatie)
0
09-06-2020, ora 16:02
Helmuth
Nu este medic/terapeut
Helmuth
Multumesc pentru postare, dar nu ma recunosc in presupunerea dvs. "Si sotia " este pentru a elimina din start lipsa de afectiune dintre noi, de aceea cu atat mai mult apar nelamuririle mele.
Suntem diferiti, fiecare cu intimitatea, emotiile si trairile lui dar nu inteleg comportamentul in cazurile de mai sus, speram sa ma lamuriti cum "functioneza" celalalt; poate o colega care intelege mai bine specificul femenin ma ajuta cu raspunsuri aplicate, concrete.
0
09-06-2020, ora 18:08
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Tocmai la asta ma refeream.
1. De ce simțiți sa eliminați din start afecțiunea?
2. Cat de greu este de acceptat pt dumneavoastră ca ar putea fi altfel
Iar așa ajungem la 3...care de fapt era ce încercam sa spun, poate ca amândoi iubiți, vă iubiți, doar în feluri diferite... "reciproc extrem de rar".
Ce intelegeti, de exemplu, prin "infidelitate emoțională"?
0
09-06-2020, ora 19:49
Helmuth
Nu este medic/terapeut
Helmuth
1- Atentie am scris "este pentru a elimina din start lipsa de afectiune dintre noi" NU o elimin ci o afirm afectiunea sotiei si nu poate fi
cuantificata, deci nu ma astept sa fie la identica ca intensitate;

2- Ce inteleg ?
Greu sa dau o definitie exacta ci doar o parere, este implicare emotionala, atingerea unei persoane care nu este partenerul din cuplu...
Poate aveti raspunsuri la ce va intreb concret, gestul de la pct 1 si 3. Vad gresit ca sunt deplasate, sunt normale ?

Multumesc oricum, ptr. punctul dvs. de vedere chiar daca e evaziv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul