Lichen Sclero-Atrofic, sfaturi si pareri

09-01-2022
Alinn1
Nu este medic/terapeut
Alinn1
Buna ziua, in urma unei probleme mai vechi in zona genitala, dupa ani de zile de incercat diferite creme si alte tratamente, m-am prezentat la medicul urolog pentru o examinare. In urma controlului primul medic a pus diagnosticul (lichen sclero-atrofic si balanopostita(cred, e indiscifrabil al doilea cuvant) si mi s-a recomandat circumcizia.
Simptomele sunt cu perioade de mancarimi, am observat ca atunci cand igiena era mai precara. Decalotare deficitara, unele rani pe gland uneori datorita inelului format presupun, si un oarecare discomfort la intretinerea relatiilor sexuale. Glandul are un aspect mai deschis ca un penis normal si preputul alb.
La un al-2-lea medic mi s-a recomandat la fel circumcizia pentru a scapa de inelul respectiv insa in diagnostic nu scrie decat "Fimoza/parafimoza" si nu a mentionat nimic de lichen.
Starea psihica mi-a decazut mult dupa primul consult, pe internet nu se gasesc foarte multe informatii si nu stiu in ce consta problema asta, nu mai cunosc pe nimeni sa fi avut un astfel de diagnostic.
Dilema mea este daca e cazul sa imi fac griji, daca sa fac operatia sau nu, cum pot diferentia lichenul respectiv de o fimoza si daca sunt persoane ce ma pot sfatui cu privinta la tratamente de ameliorare.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog sau Urolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Întreabă un doctor acum!
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.