Mă poate ajuta cineva cu un răspuns, îmi e teamă să nu fie ceva grav !

01-06-2019
Nicu221
Nu este medic/terapeut
Nicu221
Acum 7 am fost diagnosticat cu tulburari de anxietate și atacuri de panică destul de puternice după ce m-au văzut 2 neurologi am făcut RMN cerebral și multe analize totul fiind în regulă ! De 2 luni atacurile de panică s-au redus fără tratament, însă ce mă sperie este că de o săptămână am niste mâncărimi și furnicături pe față și în cap. Și tot timpul îmi scarpin fața ! Ideea e că sunt foarte speriat să nu se fii declanșat ceva neurologic destul de grav ! Mai am o țiuitură într-o ureche de vreo jumătate de an. Vreau să vă spun că am avut în trecut și dureri de cap groaznice, acum nu mai simt decât o presiune mică în zona capului. Dar furnicăturile mă sperie foarte tare și mai am de vreo 3 luni mici spasme musculare în diferite zone ale corpului. Îmi e frică să nu se fii declanșat ceva grav. Se poate de la atacurile de panică din trecut și durerile de cap, amețeala și alte simptome să declanșeze o boală neurologică ? Aștept un răspuns, sunt cam speriat.
4 comentarii
0
01-06-2019, ora 20:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se poate ca furnicaturile sa fie tot simptome de anxietate, daca medicul neurolog nu v-a zis ca ati avea ceva neurologic.
0
01-06-2019, ora 23:07
Nicu221
Nu este medic/terapeut
Nicu221
Vreau să vă spun că atunci când am făcut controalele la neurologi nu aveam furnicături pe față și în cap, dar aveam în mâini și picioare. Ceea ce vreau să punctez este că îmi este foarte teamă să nu fie ceva grav. Dumneavoastră ce m-ați sfătui să fac ? Ce soluție ar fi ? Acum 7 luni au început problemele, de la un șoc emoțional puternic și un atac de panică groaznic. Iar de atunci nu mai sunt același. Sunt foarte speriat
0
02-06-2019, ora 23:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Parerea mea e ca furnicaturile dv. sunt simptome de anxietate.
Daca doriti, va mai puteti duce la un neurolog.
Daca doriti tratament pentru anxietate, va puteti duce la psihiatru.
Ideile ca ati avea o boala grava tin tot de anxietate.
Incercati macar psihoterapie.
0
04-06-2019, ora 17:03
Nicu221
Nu este medic/terapeut
Nicu221
Țin să vă spun că totul a plecat de la un șoc emoțional puternic și un atac de panică și mai puternic ! Deci cred că este într-o măsură anxietate, chair dacă totul să resimte la nivel neurologic !
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.