Mi.ar trebui o motivatie un timp..

03-08-2020
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
Nu este medic/terapeut
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
Initial scrisesm cva lung dar trec la subiect. Pe scurt sunt un gunoi de om imi e sila putin spus de mne singur 32 de ani ratat fara liceu terminat de 8 ani incoace am inceput sa am dureri articulare mari ultima oara cand am fost la medic acum vreo 5 ani mi.a zis sa.mi schimb ocupatia asta da tratament, in ultimii 2 ani mai rau acuma am ajuns sa nu mai pot merge in picioare dupa 3 ore trebuie sa ma asez jos uneori alte dati rezist si toata ziua iau antiinflamatoare mereu, am ajuns sa urasc pe oricine mereu am fost psihic bolnav de copil dar nu am primit decat sfaturi cum ca sunt tampit si sa termin m.am purtar urat si cu ultima relatie avuta la fel ca cealalta si s.a dus si ea si am inceput autodistrugerea din totdeauna, pot sa spun ca am dus destul si deja simt cum se apropie ziua cand mult a fost prea mult si nu intelegeti gresit chiar nu vad dc sa nu plec ca oricum sunt doar un mijloc pt unii si greutate pt altii, problema este ca as vrea sa intreb pe cine nu are alcva de facut ce va face pe voi sa vreti sa continuati pe acest pamant? nu vreau decat poate apucam sa iau niste bani imprumutati cuiva inapoi sa vand si creditul la garsoniera si sa las liniste dupa mn nu probleme si datorii adica sa fiu si mai gunoi, dar nu ma pot abtine ma cheama rusinea sa ajung si olog dupa toate tocmai eu care m.am tarat din nmk sa ma vada asa nu pot e prea mult si merit sa fiu singur, problema cea mare e ca as fi avut nevoie de timp care stiu ca nu o sa mi.l acord asa degeaba fara motiv bun, nu de alta dar alcool si altele pana la refuz..si cum consum cva asta fac incep sa imi fac rau si sa dau cu banu daca e azi da dc ar fi.maine ce rost au toate, de dumnezeu nu ma intereseaza daca exista vreau in iad nu vreau sa aud de el, realitatea e ca as vrea sa fi stiut cineva dc s.au intamplat toate si cum am ajuns asa dar nu am cu cine vb deja nu mai am pe cine sa sun sunt pe sfarsit de rezervor cu becul aprins indiferent ca imi pocneste inima de la altele sau fac eu cv oricum asta e ca asa am fost mereu ce am zis am facut doar ca era frumos sa nu fi fost bolnav la cap sa nu fi fost gunoi sa las liniste nu datorii si griji.. v.as cere sa fiti.sinceri urasc minciuna si tot ce tine de prefacatorie prefer sa fiu numit idiot decat sa fiu mintit mi.a ajuns
5 comentarii
1
03-08-2020, ora 15:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stimate domn, aveti depresie. Depresia e o boala cauzata de deficienta unui hormon, numit serotonina, din organism. Mergeti la medicul psihiatru sa va dea o pastila de antidepresiv pe zi si va reveniti in 2-4 saptamani. Faceti si psihoterapie daca sunt posibilitati. Cereti medicului psihiatru sa va dea un antidepresiv care sa mearga si pe durere.
Verificati sa nu aveti vreo infectie in corp care sa produca durerile articulare (dinti, masele, vreo unghie incarnata, alte infectii).
Sanatate multa va doresc!
0
03-08-2020, ora 16:12
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
Nu este medic/terapeut
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
Din pacate nu putem fi salvatori toti, si din pacte sunt peste depresie demult si cautam doar daca exista oameni care se ghideaza si dupa alte principii sau valori sa le stiu si eu sa vad daca difera de ale mele si nu este un stereotip, personal nu m.am incadrat niciodata dasta nu m.am potriviti niciodata nicaieri, multumesc dar astept raspunsuri la intrebarea mea nu ma intereseaza sa ma stie altii unde am ajuns
1
06-08-2020, ora 09:24
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Cauți răspunsuri la întrebări ce te preocupă, dar cum fiecare om e unic, fiecare are un alt mod de abordare a situației. Răspunsurile le găsești în interiorul tău, în momentul în care vei înceta să fii așa de dur cu tine. Fiecare om e valoros în felul lui, cu condiția să fie conștient de ce este și de ce poate face. Tu te vezi în culori negative din start și nu vezi nici-o cale de rezolvare, prin urmare îți limitezi posibilitățile de a ieși din această stare. Fiecare persoană are resurse interioare să poată depăși o anumită situație cu condiția să-și reactiveze energiile care sunt în stare latentă.
Ai un diagnostic pus de medic pentru picioare? În timpul de astăzi sunt multe posibilități de a rezolva, nu numai cu antiimflamatoare. Dacă nu ești mulțumit de un medic, mergi la altul, dar fă ceva pentru tine. Dacă tu nu te iubești, nu poți cere altora să facă pentru tine mai mult decât faci tu.
A cere ajutor e o dovadă de curaj și-ți ești dator să faci tot ce ține de tine ca să-ți fie bine. În urmă cu 2 ani și eu am avut o problemă cu picioarele, pentru că activitatea de cabinet e sedentară, zile întregi nu mă sculam de pe scaun, dar am făcut fizioterapie și am ascultat sfatul medicului, ca indiferent cât de ocupată sunt, să-mi rezerv cel puțin 30 de minute de mers pe jos. Mi-a fost greu la început, dar am înțeles că e datoria mea să fac tot ce depinde de mine să-mi fie bine. Și dacă eu am reușit la 65, fii sigur că și tu la 32 poți. Totul e să-ți rezolvi depresia pentru că asta îți anihilează dorința de a face ceva pentru tine. Fii sigur că vei reuși! Poate fi o provocare pentru tine că poți mai mult și să le dovedești celor ce s-au înșelat în privința ta, că ești altfel decât au crezut. Important e să crezi tu în tine.
Iar faptul că o relație s-a terminat prost, nu-i un capăt de țară. Important e să faci o analiză și să tragi învățătură din lucrurile care n-au mers, ca pe viitor să nu se mai repete. Când o relație se destramă, nu e vina numai a unuia, ci fiecare are partea lui de vină. Nu-ți mai asuma tu întreaga vină, se poate ca atunci când stai blocat într-o relație care nu merge, în jurul tău să existe cineva care te-ar face fericit.
Succes!
0
06-08-2020, ora 12:10
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
Nu este medic/terapeut
PLM(plecat la morga/munca/mare/ma.ta/)
Dna Niculina multumesc ca v.ati pierdut timpul dar asteptam alte raspunsuri cu depresia am rezolvat de la prima postare facuta initial si anume consum cam la 2 zile in jur de 500 mll tarie cu cocaina (cred nu sunt sigur) in paralel cu niste metamfetamine care ma face sa nu mai ma intereseze decat sa vb multe aberatii si picioarele nu mai ma dor pana a2a zi cand incepe partea proasta dar nu e problema cred ca ma descurc asa trebuie doar sa ma tina organismul stiu ca nu intereseaza pe nimeni dar imi place sa plictisesc pe altii
1
06-08-2020, ora 15:17
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Ai dreptate. să te țină.
Dacă tu nu realizezi cât de mult rău îți faci.nimeni nu te poate ajuta...
Eu nu consider că mi-am pierdut timpul...mi-am făcut datoria de om și de psiholog în același timp. Dacă tu faci altceva.e problema ta. Părerea mea e că ar trebui să faci mai mult pentru tine...și crede-mă că meriți mai mult, chiar dacă nu vrei să recunoști
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul