Mi sa spus sa nu mai iau antipsihotice

24-08-2019
Cameleon
Nu este medic/terapeut
Cameleon
Cu vreo cateva saptamanai in urma un utilizator de pe forumul asta, nu vreau sa spun cine e mi-a dat cateva mesaje in legatura cu problema mea pe care o am de acatizie si mi-a recomandat/sugerat sa nu mai iau antipsihotice pt ca nu fac altceva decat sa-mi inrautatesc situatia. Mia spus ca e student la medicina, poate va citi acest topic sa-mi explice mai bine dansul ce e mai important de tratat acatizia sau schizofrenia? mia mai zis sa merg la spital sa vorbesc cu doctorii nu sa caut raspunsuri online. Mia mai spus sa nu ma iau dupa toti bolnavii de pe forum. Eu stiam ca site asta e gratuit pentru toti cei care au anumite intrebari legate de problemele lor, pt ca noi stim ca doctorii nu au timp sa vorbeasca prea mult cu pacientii la fiecare mica chestie pe care o avem. Credeti ca e un sfat bun sa renunt la medicatie si probabil mai tarziu sa am recaderi care m-ar putea afecta?
3 comentarii
1
24-08-2019, ora 12:04
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Va rog sa nu întrerupeți tratamentul deoarece starea dv de sănătate se va înrăutăți.Daca doriți scăderea dozei schimbarea tratamentului discutați cu medicul dv curant.
1
24-08-2019, ora 13:04
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Așa cum v-a spus și dl. doctor, întreruperea tratamentului v-ar face și mai rău. Orice problemă discutați-o cu medicul dvs, singurul în măsură să modifice dozele, sau să vă schimbe medicația dacă e cazul.
1
24-08-2019, ora 14:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca intrerupeti, faceti episod psihotic. E bine sa tineti seama numai de indicatiile medicului curant.
Schizofrenia este o boala cronica ce necesita tratament pina se va gasi o cale de vindecare a ei.
Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antipsihoticele - între beneficii și riscuri
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.