Muci uscati, sforăit, amigdale mari

10-02-2019
Feliciaradu
Nu este medic/terapeut
Feliciaradu
Fetița mea de 1 an jumătate sforăie de 1 luna și are nasul foarte uscat și muci uscati. Am fost la orl și a zis ca probabil de la un virus și mi-a dat sa ii dau de 3 ori pe zi Olinth Salin și olinth n și o crema pregătită in farmacie ( miglyol 812 huel naturel, adeps lanae anhydr wollw lavandulae atheroleum) și după 1 săptămâna de transtamenrt tot nu s-au ameliorat simptomele. Ea are și amigdalele mărite deși nu a făcut niciodată roșu in gat. Ma duce cu gândul ca ar putea avea alergie sau intoleranta la ceva, deși alimentatia ei are puține alimente producatoare de mucus și manaca la ore fixe, nu manaca dulciuri. Nu știu ce investigații as putea face sau cum sa procedez, știu ca la varsta asta panelul alergenic nu prea iese. Aveti vreun sfat? Eu când eram mică am fost alergica la diferite alimente, mama mea a avut astm, acum nu mai avem nicio problema. Ma gândesc ca ar putea fi și de la acarieni? Chiar nu știu la ce medic sa merg sa găsesc motivul de ce e nasul uscat. Ar merge colargol, ar ajuta cumva? Multumesc
8 comentarii
0
10-02-2019, ora 19:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, merge tratamentul cu colargol
restul trebuei vazut la gastrologie..sa nu faca refluxul gastro eosfagian in somn.
atentie ce consuma inainte de culacre si cum s e comporta in somn.
0
10-02-2019, ora 20:53
Feliciaradu
Nu este medic/terapeut
Feliciaradu
Ultima masa este la ora 18 și înainte de culcare nu mai mănâncă nimic, doar bea apa sau ceai de mușețel puțin îndulcit cu miere și e alăptata la cerere. Noaptea încă suge de 1-4 ori. Nu e ok cum procedez? Doarme bine noaptea, nu pare deranjata de nimic, se trezește vesela, se comporta bine in timpul zilei, e un copil bine dezvoltat, vorbește bine, e un copil foarte prezent. Doar ca sunt îngrijorată pentru ca medicii ( orl și pediatru) de aici nu considera ca ar avea vreo problema. As vrea sa evit sa se ajunga la polipi. Primul medic la care am fost mi-a recomandat barium chloratum d6 și calcium carbon hahnnemanni d12, 3 pastile de 2 ori pe Zi, 3 săptămâni dar nu am văzut niciun rezultat. Niciun medic nu spune cauza, parca li se pare normal... O sa investighez la gastroenterolog. Va mulțumesc din suflet.
0
10-02-2019, ora 21:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
somnul tre sa fie somn 6-7 ore noaptea fara trezit
personal sunt contra alaptarii la san mai mult de 1 an... din multe motive
unul.. Mama tre sa fie foarte atenta ce consuma... si strict sa tina regimul
doi... Laptele mamei se asimileaza direct fara multa digestie, celelalte alimente necesita enzime si fermentare..si poate sa apara probleme daca Diversificarea nu e facuta corect
, mai vorbiti cu pediatri cu specializare in gastrologie si alimenatie
0
10-02-2019, ora 23:12
Feliciaradu
Nu este medic/terapeut
Feliciaradu
Da, așa o sa fac. Va mulțumesc mult pentru sfaturile utile pe care le dați!
0
11-02-2019, ora 14:56
Mimi11
Nu este medic/terapeut
Mimi11
Bună sunt mama unui băiețel de 7 ani diagnosticat cu amigdalita cronica are amigdalele foarte mari chiar lipite pot sa spun dureri la înghițire și pauze în timpul somnului. Așteptăm și rezultatul unui S N f și între timp ce am putea folosi pt a calma durerea din gat nu are pofta de mâncare și îl doare și burtica. Ni sa recomandat sa luam în calcul o operație de amigdale cât mai curând. Ma puteți ajuta cu un sfat va rog frumos. Ce am putea folosi ca să mai calmam durerea din gât. Și ce alimente sa folosim. Mulțumesc
0
11-02-2019, ora 17:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gaviscon sirop... 3 ml cand il doare burtica sau ustura gatul.. si 3 ml la culcare
dupa gaviscon se da Laridep sprey in gat..., multa apa calda si ceaiuri de musetel, tei.
Exclus complet din alimentatie. Citricele si sucurile, dulciurile cu creme, mancarea acra, cu otet, lamai, usturoi, rosii..s.a
este un copil alimentat incorect multi ani..cu o gastrita si reflux gastro eosfagian
asta este motivul de ce amigdalele si polipii sunt mari
0
12-02-2019, ora 10:06
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna !De vina sunt vegetatiile adenoide(polipii-popular!)Ei sunt un focar de infectie foarte periculos la colil=cauza la toate conplicatiile copilului=faringite, amigdalite;laringite, laringotraheite si chiar pneumonii.Inghite mucisorii si are durwri abdominale, scade pofta de mancare, scaune proste.otitei.Ii puteti face Secretii nazale si exudat faringian, culturi si antipigrama.Acum, intr-o prima faza se scot de la varsta de 5 luni numai polipii si apoi se urmareste copilul doi ani.Daca face amigdalita cu puroi si febra peste 39 de grade x3/zix2 ani, se opereaza.Sanul -lapte de mama e bun de alaptat copilul numai in primele 8 luni.De la 3 luni si jumatate apare diversificatia alimentatiei si laptele ramane doar 2 mese seara si dimineata cu orez macinat si mai tarziu cu gris.NOAPTEA COPILUL NU SE ALAPTEAZA.E numai o atitudine gresita a mamei in cresterea copilului.Trebuie lasat sa planga 2-3 nopti si apoi renunta.Ca mama ce am fost, e o senzatie deosebita pe care o simti cand suge copilul, dar NUMAI PANA LA 8 LUNI.
E.Latcan
0
12-02-2019, ora 10:09
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Ca tratament la copil -e bun =
-Olinthul x2/zisau ser efedrinat 0, 5%, pivalone spray naxzal
-Brufen sirop 3mlx2/zi
-Aerius sirop 3 ml seara!
E.Latcan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.