Necesitate cumparare medicament din Bulgaria

22-08-2019
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Am si eu o intrebare, am nevoie de un medicament pe nume Vortioxetine care exista in bulgaria, cum se procedeaza ? Trebuie sa ma duc acolo cu reteta ? Medicul m-a informat ca exista acolo si ca merge cu reteta de aici. Se poate comanda acolo si sa trimita aici dupa ce trimir reteta si banii ? In Germania zic aia ca nu se poate la ei, ca farnacia nu are voie sa trimita, nu stiu cum e la astia.
Sau daca ma duc si nu il au ci trebe sa comande, ce naiba fac ? Stau acolo o saptamana ?!
Ori macar se poate suna sa comand si cand ma duc sa fie deja acolo ?!

Am auzit ca unii iau Litiu din Ungaria, se duc pana acolo ? Si de aia intreb cum se procedeaza.
14 comentarii
0
22-08-2019, ora 15:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Comanda-l prin Farma Express de pe unde il gasesc ei.
Cei care iau litiu se duc cu masina in Bulgaria.
0
23-08-2019, ora 01:03
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Daca mergea cu farma era bine, ei nu il pot aduce, mi-au zis ca producatorul nu zice de ce nu poate, dar putea sa ia din tarile alea, Grecia, Bulgaria si poate si Ungaria dar nu stiu exact.

Deci se duc acolo, e ok, asta am sa fac si eu, credeam ca se poate comanda din Ro si sa trimita ei farmacia.
0
23-08-2019, ora 15:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Unele persoane care aveau nevoie de litiu mai dadeau bani si reteta la soferii de autocar care mergeau in Bulgaria, Grecia si le cumparau ei medicamentele.
0
24-08-2019, ora 00:02
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Mda, dar nu prea am incredere, daca nu ia nimic si-mi la banii ? Plus ca daca nu-l are in magazin si trebe comandat ce facem ? Adica sa zica "da, va comandam si in 4-5 zile veniti la farmacie sa le luati.
Am comandat bilete sa plec in Bulgaria si ajung dim la 6, 30, apoi seara la 23, 30 plec de acolo, deci o sa stau 17 ore ca prostu pe strazi, sper sa aiba in farmacie sa vin cu ele, sa nu fie nev sa ma duc iara sa le iau.
1
24-08-2019, ora 14:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mai bine ai anula biletele si te-ai duce cu un taxi. 2 lei/km.
E f greu sa stai pe strazi intr-un oras necunoscut.
Da cautare pharmacies Bulgaria si intreaba daca se gaseste in magazin acest medicament. Nu te duce nepregatit sa ai surprize.
0
25-08-2019, ora 12:10
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Medicul a vb cu reprezentantul firmei care le face si a zis ca e acolo, am anulat, ma duc cu o ruda la Ruse la 2 ore departare, nu ma mai duc in Sofia. La telefon vb aia bulgara, io nu cunosc limba, dar nici nu prea au nr de tel pe net.
0
25-08-2019, ora 18:40
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Am stabilit plecarea Miercuri cu ruda, sper ca la Ruse sa gasesc, sper sa nu conteze ca nu e capitala si sa nu aiba ! Trebe sa gasesc ca-s praf, nu am chef de nimic, am tonusul cam jos, un disconfort general, cu asta macar alea 5 zile cat am mai avut pastile m-am simtit mai bine in decembrie, dar medicu a zis ca vrea sa testeze Cymbalta, Fevarin, dar nu au mers si a trebuit sa recurgem la asta.

Si nu merge taxiu` pana acolo ! mai ales dupa granita, si apoi cu ce vin inapoi ? La o adica zic.
Am anlulat si voucherele nu se pot schimba in bani, deci am ramas fara banii pe bilete, HAHA. Aia e.
0
25-08-2019, ora 21:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Te intelegi cu taximetristul si te duce unde vrei. Sta cu tine pina gasesti medicamentul si te si intoarce. Asta pentru data viitoare, daca mai ai nevoie.
0
30-08-2019, ora 10:07
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
M-am dus cu o ruda si am luat de la Ruse. Sa vad daca merge. Eu nu am inteles de ce unele medicamente se gasesc la noi, nu se gasesc in Germania, altele in SUA si nu in europa. Ca nu e prob asta doar la noi. In unele tari sunt aprobate, in altele nu.
De ex asta de l-am luat era in Germania pana in 2016 toamna, cand l-au scos de acolo.
Oamenii nu au aceleasi prob peste tot, sau cum ?! Zau daca inteleg.
0
30-08-2019, ora 14:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Interese financiare ca altii sa vanda altceva. Jocuri de putere. Noi suntem mici copii.
Bine ca l-ai gasit!
0
01-09-2019, ora 03:22
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Asa este insa ma mir cum de se face afacere pe sanatatea oamenilor. Ar trebui sa se faca proteste, dar nimeni nu face nimic, nu le convine dar nu fac nimic.
Am gasit, sa vedem acuma, am deja 4 zile si nu simt nimic bun, chiar face fin rau, in decembrie cand mai aveam 5 pastile, de la prima ma luminase la minte la 45 de minute de dupa ce am luat, nu stiu ce naiba se intampla.

Eu iau o luna, medicul a spus ca daca nu merge sa iau doza dubla, o sa fac si asta asa cum a spus, dar..de fiecare data cand nu mergea un medicament de la inceput, nu mergea nici dupa 4 saptamani.
La mine nu era ca la ceilalti, nu ca nu avea efect si avea abia dupa 3 saptamani.
Sunt asa dezamagit de nu se poate. Daca ma duceam pana in 2009 la medic scapam, nu am stiut, s-a agravat iremediabil problema. Ce chestie, mi s-a distrus viata, zac in pat pana pe la 17-18, am un rau nasol pe langa depresie, ca si cum ai o durere tampita de cap cu un disconfort, ca si cum ai gripa cu raul ala general. E de la chimia creierului, ca, cand o pastila mai mergea, trecea !
0
01-09-2019, ora 11:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Exista o persoana de pe forum care pentru depresie ia 800 mg Seroquel si un ad. Tratament descoperit dupa 10 ani de chin.
0
02-09-2019, ora 00:26
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Mda, eu am incercat cam orice, mai exact de 8 ani, din vada lui 2011. Nici un medicament nu isi mai face efectul real, e deja altceva, s-a dat creierul peste cap f tare. Insa ma mir ce i-a luat asa mult sa ajunga la trat ala.
La acela isi facea, dar nu era trat potrivit.

De ex inainte de 2009 daca luam o benzo avea efectul care trebe, acuma deloc, imi urca raul ala urat general si atat.
Daca consumam cacao, ma agita putin ca pe oricine, acuma la fel, urca raul ala tampit si atat.
Eu daca creierul nu il aveam dat asa peste cap, nu dura nici 1 an pana sa gaseasca medicul trat potrivit.
0
02-09-2019, ora 00:43
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Si am uitat, cum recupereaza omul ala cei 10 ani ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul