Nod in gât la copil cand înghite senzație de deranj in gât

17-05-2016
Crstn
Nu este medic/terapeut
Crstn
Am un copil de 5 ani si aproape de fiecare data cand i dau sa mănânce își drege gâtul si imi zice ca are ceva in gât.problema a apărut in urma dignosticului de astm. Noi i facem tratament o data pe zi cu Pulmicort (budesonide)aerosol si seara o pastila de singulair. Poate fi de la masca cu aerosoli sa i usuce gâtul sau este doar un tic nervos.
3 comentarii
0
18-05-2016, ora 10:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
abordarea problemei este incorecta
Trebuie sa stiti ca toate organele interne se influenteaza reciproc
1 Numai copiii cu probleme gastro-intestinale. din cauza acidului gastric care ajunge in gat.. fac faringite si amigdalite si au acel deranj in gat care provoaca tuse.
2 numia copii cu probleme la intestine, cu intoleranta la lactate sau gluten... fac probleme de alergie, astmă.. deoarece este un organism intoxicat care nu poate elimina toxinele si alergenii din organism prin tractul digestiv
3 in concluzie.. aveti mult de lucrat asupra regimuluii corect alimentar
gasiti un medic la gastrologie sa.i normalizeze digestia si numia asa o sa puteti ameliora sau vindeca problemele din gat si inclusiv si astmul
0
18-05-2016, ora 17:28
Crstn
Nu este medic/terapeut
Crstn
Multumesc. Inca ceva, ce părere aveti despre salinele de sare pentru astm ? Cineva nea sugerat ca este apa de ploaie.
0
19-05-2016, ora 11:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tot ce tine de tratament Local ORL.. inhalatii, aerosoli, salina, aromoterapie
ajuta mult mai mult decat tratamentul medicamentos
fiindca tratamentul local.. actioneaza direct.. pe mucoase..si este Obligatoriu de facut !!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •