Nu mai pot inghiti saliva! senzatie de strangere a gatului cand inghit

26-10-2016
andreea.corina.
Nu este medic/terapeut
andreea.corina.
Buna ziua,

De 3 saptamani nu mai pot inghiti saliva si am o senzatie de strangere a gatului cand inghit, se pune ca un capac si imi ia aerul, este ca si cum nu se produce inghititura. Nu mananc decat supe, mancare pasata si iaurturi de 3 saptamani. Cand beau apa cateodata am aceeasi senzatiesi sunt nevoita sa mai iau o gura sau sa ma fortez sa inghit. Am si reflux gastroesofagian de 4-5 luni, am luat Nexium, Motilium. Am facut si atacuri de panica si luam anxiar, am si o anemie usoara (HG 11.3) - lipsa de fier. Tocmai terminasem de luat Nexium, iar dupa 5-6 zile mi-a fost greata doua seri la rand, apoi miercuri acum 3 saptamani am simtit ca mi se astupa gatul si nu se produce inghititura, iar saliva nu trece mai departe. Este ca si cum mi s-ar strange gatul si nu ma lasa sa produc inghititura.
Am fost la ORL, am facut fibroscopie si nu s-a vazut nimic. Acum iau de 6 zile Nexium de 40, Venter si Epicogel de 3 ori pe zi, la recomandarea medicului de interne, am facut si ecografie si teste de sange, VSH 11 iar tiroida este la limita, dar am inteles ca inca este in regula. Am fost si la neurologie, acum 2 luni am facut tranzit baritat, a iesit reflyx mic spre mediu, stomac alungit, in rest totul normal.
Aveam si momente de raguseala acum 3 saptamani si am luat si homeovox.
Am fost si la psihiatrie si iau Remeron de 1 saptamana si Xanax de ieri.

Ma puteti ajuta va rog, am 1.61 si 46 kg, ma simt tare slabita si demoralizata.
2 comentarii
0
03-11-2016, ora 13:46
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Din investigatiile expuse de dvs rezulta ca regiunea faringelui, esofagului si stomacului au fost explorate foarte amanuntit si sunt normale. In acest caz, putem spune ca este o mare probabilitate ca simptomele enuntate de dvs sunt functionale, cel mai probabil, psihogene, legate de stress. Dealtfel este renumita senzatia de nod in gat in contextul histeriei dar si al carentei de calciu, nevrozelor.
Totusi, inainte de a trage o concluzie decisiva eu as investiga si un sindrom esofagian din cadrul unei afectiuni sistemice numita sclerodermie sistemica, facand anticorpi anti-Scl-70 si anti-centromeri, ANA prin imunofluorescenta.
0
03-11-2016, ora 13:55
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Cu acea anemie minora nu stiu ce este, carentiala sau are vreo alta cauza?
Daca aveti 46 kg la 1, 61 m intra in discutie si diagnosticul de anorexie, discutati cu psihiatrul si despre aceasta tulburare alimentara daca stiti ca ar putea fi vorba de asa ceva. Daca e anorexie, toate celelalte sunt explicabile!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.