Nu-mi găsesc un grup de prieteni și ma simt foarte singura

42 comentarii 1 2
2
08-08-2022, ora 14:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La internare iti trebuie o trimitere de la medicul de familie sau medicul psihiatru.
Poti sa le zici ca internarea este pentru pensionare si ca vrei sa iti pastrezi tratamentul daca esti bine.
Dar doctorul de internare nu are dreptul sa iti zica ca nu te pensioneaza nimeni pe tine si ca exista cazuri mai grave in spital, cum l-au respins pe Costy. Medicul de spital nu are treaba propriu-zis cu pensionarea. El doar iti da fisa de iesire din spital care contine diagnosticul si tratamentul urmat in spital. 100 de lei, in altele nu).

@ extreme07

Ce sa evalueze daca tu ai schizo sau tab de exemplu? Astea sunt boli cronice. Le porti toata viata. Apari cu ele in sistem. Te evalueaza, normal, are loc o mica discutie intre tine si dr. la internare, discutie pe baza careia ti se da tratamentul. Daca vreti sa va pastrati tratamentul ca va merge bine cu el, cereti asta.
La unele spitale e cu programare pentru ca au multi care vor sa se interneze. Deci trebuie sa va interesati inainte.


Pasii sunt asa. Faci internarea. Faci referatul la psihiatru. Faci referatul la psiholog. Si cu internarile si astea doua referate depui dosarul de pensionare la comisie. Tu iei initiativa, tu te duci sa te programezi la comisie, tu depui dosarul.

@ Nicole

Doctorii nu iti umbla la tratament daca tu nu vrei. Le zici ca iti merge bine cu tratamentul si te internezi pentru pensionare. Eu m-am referit anterior la cazul lui Costy. Poti sa te internezi la ce dr. vrei. Tulburarea schizo afectiva apare pe card.
Eu cred ca 6 ani vechime sunt suficienti. Inainte erau suficiente doua luni. Intereseaza-te la comisie.

Dar nu e bine sa stai asa cu anii fara pensie. Pensia minima e 1.000 de lei. Se pierd 120 milioane vechi pe an. E total aiurea.
1
08-08-2022, ora 14:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca aveti o internare, doua, sunt bune si alea. Intrebati cand va programati la comisie daca e absolut necesara o internare recenta.
2
08-08-2022, ora 14:56
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Merci Clara!
1
09-08-2022, ora 01:18
360
Nu este medic/terapeut
360
merci clara. insa tot nu simt ca am primit raspunsul la dilema mea. eu nu doresc sa schimb tratamentul ci la fel ca nicole vreau mentinerea diagnosticului.
nelamurirea mea este daca ii zic sau nu dr de la internare care e scopul meu, sau pur si simplu merg cu trimiterea de la dr psihiatru curant si ii zic dr de la spital "interneaza-ma.. punct".

lui costy i-ai zis sa nu spuna de faptul ca vrea sa se pensioneze, pt ca nu-i treaba lor sa stie acest lucru. in topicul adresat lui Nicole i-ai spus exact opusul celei spuse lui costy, adica ca poate sa le zica ca e pt pensionare.

Pe de alta parte e dr matusa care zice sa cer internare administrativa, iar dr-ita mea zice ca nu exista asa ceva.

Nu mai inteleg nimic...

Chestia e urmatoarea. Daca se poate face internarea asta administrativa, spunand direct dr-ului de la internare ca asta e tipul de internare pe care il doresc (internare administrativa), atunci sunt multumit. Asta pt ca viitori doctori cre ma consulta (daca e cazul) nu-si vor baza conceptiile asupra mea in functie de aceasta internare.

Daca e nevoie sa fiu evaluat pt ca asa se face, neavand la dispozitie optiunea de internare administrativa, aici nu prea sunt multumit. Vreau sa stiu cum stau lucrurile in privinta acestui termen “internare administrativa”, ca sa stiu la ce sa ma astept la internare. Nu vreau sa merg de exemplu sa-i zic dr din spital ca vreau internare administrativa, aia sa zica: “da sigur”, cand de fapt in mintea ei se gandeste "ce-i si cu nebunul asta de inventeaza termeni", iar apoi in cabinetul ei de la spital si sa-mi puna intrebari despre starea mea, eu fiind luat prin suprindere de aceste intrebari si sa ma trezesc ca imi pune cine stie ce alt diagnostic, fata de cel pe care il am la dr curant.

Asta e un aspect important pt ca nu am chef sa ma strofoc sa explic problemele mele altora … am facut lucrul asta suficient pe la alti dr in cabinete private si n-am chef sa vina o dr de la spital sa imi strice mie cartile cu un diagnostic idiot ce si-l bazeaza pe o evaluare de 1 saptamana, care diagnostic sa influenteze in mod gresit opinia dr curant sau viitori doctori ai mei

Daca stiu ca voi fi evaluat pe bune, atunci reconsider daca sa ma internez sau nu … pt ca, cum am zis, n-am chef ca diagnosticul meu, care poate influenta parerea doctorilor din ambulatoriu, sa fie facut pe baza unei evaluari intr-o perioada de o saptamana.

Asadar, asta ma intereseaza: se poate sau nu ca dr din spital sa nu ma evalueze, ci doar sa mentina diagnosticul primit de dr curant ? Daca da, cum se face ? Ce ii zic dr din spital si pe ce baza "legala" (ca sa zic asa)
2
09-08-2022, ora 14:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Doctorului din spital ii zici ce diagnostic ai. Doctorii de spital nu trec peste diagnosticul pus de colegii lor, anterior.
Nu se numeste internare administrativa. Asa s-a exprimat dr. Matusa. E o internare ca oricare alta. Te duci cu trimitere. Le zici ca iti trebuie ca sa te pensionezi. Foarte multa lume isi face internare pentru pensie si ca sa prelungeasca pensia. Pensia se da pe un an, doi, trei, apoi o prelungesti. Unele comisii mai cer cate o internare.
1
09-08-2022, ora 14:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Costy a fost refuzat cu internarea pentru pensionare. De asta i-am zis sa nu le zica.
2
09-08-2022, ora 14:20
360
Nu este medic/terapeut
360
ok, cool.merci.
1
09-08-2022, ora 17:15
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Dacă a fost refuzat, să meargă la alt spital. Nu au dreptul ei să spună că nu trece de comisie când există o mulțime cu diagnosticul lui care iau pensie. Știi ce i-a trebuit doctorului ca să-l ajute? Șpagă!
1
09-08-2022, ora 19:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu ii trebuie nicio spaga. Doctorul de spital e obligat sa il interneze ca pacientul se simte rau. Iar doctorul curant e obligat sa ii faca referat ca il vede de 10 ani si referatul se plateste.
1
11-08-2022, ora 14:14
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Clara, Probabil la mine a zis ca nu trec de comisie in sens ca aia nu m-ar crede, ca daca comisia aia n-ar avea sens, n-ar mai exista, ai depunde dosaru undeva si te-ai pensiona fara nici o comisie, comisia decide daca te pensionezi sau nu.

Pai mi-a zis psiholoaga, pe care suspecteaza, trimite la oficiu de munca sau nu stiu unde, undeva unde medicii te verifica acolo, te interneaza acolo, si acolo e nenorocire, f duri medicii "ce ai ma ? Ai ma ca n-ai nimic...", si le taie pensia, cine ajunge acolo pierde pensia sau nu se pensioneaza.
Nu e chiar asa cum crezi tu de simplu.

Ca asa toti ar zice ca nu-s bine, s-ar interna, ar dormi acolo o luna si gata zic ca le-a fost rau.
Cand a zis "nu treci de comisie", e clar ca, comisia daca te suspecteaza nu te pensionezi cu dosarele tale cu tot. Esti la mana lor.
Ai diagnostic pensionabil daca...te crede ca, chiar ai chestia aia !

De ex eu m-am dus la un medic prin 2015 prin octombrie si a zis "tu nu ai nici o depresie", desi i-am zis toata istoria. De ce ? Simplu, ma prezentam normal, nu aveam fata aia trista, abatuta, adica nu aveam depresie severa, nu se vedea, pa. Astia trebe sa vada, sa intri in crize, sa te tai, etc, sa fie convinsi, nu asa gata. Sa ai manifestari in internarile respective. Nu conteaza ca am zis ca sufletu e negru, ca nu mai am chef de mare lucru, ca am gand de suicid, ca am raul ala cu somnolenta, a zis "tu poti sa zici orice..din gura, crezi tu ca ai depresie".
A zis doar ca am ceva anxietate si atat.

Degeaba i-am zis ca de 4 (ca atunci aveam 4 ani de dus la medic) ma duc la medic, ca am incercat n tratamente, ca doar nu ma duceam la medic sa ma tratez daca nu aveam nimic. Si nici nu era vb de pensionare, eu m-am dus ca sa mai aflu o parere.
I-am zis ca am dat gramezi ce bani pe tratamente si din afara, ca medicul meu nu avea contract cu casa, doar nu aveam interesul sa arunc banii aiurea.

Aia cu schizo au crize, aia cu TAB au crize de psihoza maniacala, normal ca daca te duci in spital asa, e altceva, ca se vede.
Tu ai avut crize. Te crede daca cumva se observa ceva.
1
11-08-2022, ora 15:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Comisia nu judeca dupa fata ta. Judeca dupa actele pe care le aduci. Alea raman la dosar. Du-te si fa-ti pensie. Nu te mai lua dupa unul si dupa altul.
1
11-08-2022, ora 17:57
360
Nu este medic/terapeut
360
pt costy... imi pare ca insinuezi ca dr te evalueaza dupa fatza. ceea ce nu-i adevarat. desi pare ca dr pune intrebari simple, ii atent sa obtina adevarurile medicale nu numai din cele relatate de tine, ci si din alte subtitlitati. nu-si bazeaza diagnosticul doar pe ceea ce tu zici. te testeaza sa vada cum raspunzi emotional dar si cognitiv la intrebarile ei/lui (dr-ului).

sfatul meu e sa incerci sa te internezi, daca ai sanse la pensie, iar cand ajungi sa te evalueze dr, neaparat sa-i zici care sunt problemele care te deranjeaza in prezent, incercand sa pui in evidenta si evolutia ta din trecut pana acum. ca sa aiba dr o perspectiva si ca sa poata sa empatizeze cu tine

ma intreb daca in cazul in care imi intra bani in contul bancar, bani pecare ii declar la anaf, cei de la pensie se sesizeaza oare automat si imi opresc pensia?
Adaugă un comentariu / răspuns
42 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul