Nu stiu ce se intampla cu mine!!!

30-08-2011
livius85
Nu este medic/terapeut
livius85
Buna.Am 26 de ani ma confrunt cu o situatie ciudata.Totul a inceput in urma cu 10 ani cand in Bacau a venit Braul Maicii Domnului in pelerinaj la Catedrala.Pur si simplu am stat o noapte intreaga la rand pentru a saruta Braul.
Din acel moment a doua zi dimineata m-am trezit brusc cu o stare ciudata, calitatile mele intelectuale scad, nu mai reusesc sa fac ceea ce faceam, imi este greu sa fac orice.Aceasta stare apare brusc in timpul somnului fara sa gasesc cauza din care apare.La inceput ma tinea cam 2 saptamani, acum ma tine mai bine de o luna dupa care imi revin de la sine.Am fost la mai multi medici in toata tara dar nimeni nu mi-a dat un diagnostic exact, majoritatea spun ca e depresie dar eu nu cred asta pt ca stiu k depresia apare in momentele cand esti suparat, cand ai o problema de viata, dar la mine nu e vorba de asa ceva.Pur si simplu in perioada cand imi este rau nu mai sunt bun de nimic, nu mai reusesc sa ma concentrez, sa pun lucrurile cap la cap.e o dezordine totala, fac toate treburile mai mult pe bajbaite, imi este greu sa conduc masina iar din cauza la starea asta pe care o am prefer sa stau mai mult in casa.Cum spuneam apare brusc insotita de diaree, parca se blocheaza ceva in creier.Aceasta stare imi apare aproape la fiecare 6 luni, dar a fost o perioada de 2 ani in care nu am avut nimic.Am urmat mult timp tratament pentru depresie dar fara niciun rezultat, starea asta a aparutt de cateva ori chiar in timpul tratamentului.
8 comentarii
0
31-08-2011, ora 17:23
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Este o tulburare psihica, nu ii pot spune depresie sau altceva fara a va vedea, dar cu siguranta aveti nevoie de tratament psihiatric. Daca pana acum nu a dat rezultate inseamna ca nu ati primit tratamentul potrivit.
0
01-09-2011, ora 09:31
livius85
Nu este medic/terapeut
livius85
Am stat internat si la spitalul Alexandru Obregia din Bucuresti, am urmat tratamentul prescris acolo dar mai mult rau mi-a facut decat bine.Chiar si daca nu iau tratament tot dupa aceeasi perioada de timp ies din starea asta.Am facut mult timp tratament cu Coaxil si Depakine prescrise de catre Dr. Mihai Gheorghe de la Euroclinic Bucuresti.Eu as vrea sa stiu ce afectiune poate da simptomele astea si de ce mereu imi apare brusc in timpul somnului(ma culc sanatos si ma trezesc dintr-o data cu starea asta)?
0
01-09-2011, ora 22:34
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Eu am lucrat cu prof. dr. Gheorghe pe toata perioada cat a fost la Euroclinic, pana cand a decedat. Pe vremea aceea ii eram rezidenta. Asa ca este posibil sa va stiu. Este o depresie atipica, la limita cu o psihoza, si asa se justifica tratamentul pe care vi l-a dat atunci.
0
02-09-2011, ora 10:43
livius85
Nu este medic/terapeut
livius85
Este posibil sa ne fi intalnit.Eu am colaborat cu d-nul doctor destul de putin pentru ca la 2 saptamani de cand am fost la consultatie dansul a decedat.Timp de 2 ani de cand am inceput tratamentul nu s-a mai repetat starea asta. Am continuat mai departe la doamna dr. Alexandrina Baloescu, cu acelasi tratament care din pacate nu m-a mai ajutat atat de mult.La inceputul lunii august de cand a debutat din nou aceasta stare am fost la doamna dr. Hriban care mi-a prescris Xanax si Asentra, am luat timp de 2 saptamani tratamentul dar l-am intrerupt din cauza ca imi era rau, eram foarte agitat, ma trezeam foarte de dimineata si nu mai puteam dormi, eram ca un robot, nu puteam sa stau locului deloc.Chiar nu stiu unde sa mai apuc si ce sa mai fac.Am luat si tratament naturist anume pentru depresie de la Calivita.Acum am inceput sa iau Vitamax si Ca MG Zn.Va multumesc!
0
13-09-2011, ora 14:04
tema
Nu este medic/terapeut
tema
livius85, ceva analize ti-ai facut? spui ca mai i diaree uneori.
Fa-ti o urocultura cu antibiograma si un exudat nazal cu antibiograma.
Antibiograma trebuie facuta neaparat ca sa stii cu ce antibiotic sa te tratezi, adica la ce antibiotic este sensibila bacteria.
Ca sa faci analizele trebuie sa nu fi luat antibiotice de cel putin 10 zile ca altfel iti iese rezultatul fals negativ.
Intrebi la un laborator de analize cum se procedeaza.
Medicul de familie poate sa iti dea o trimitere pentru astea sau sa le faci cu plata daca ai posibilitatea.
Sa iti spun de ce am zis sa iti faci aceste analize:
Este foarte posibil sa ai o infectie cu e-coli - si asta o poti controla in urina,
iar daca este streptococ sau stafilococ - in nas.
E-coli mananca fierul din organism si asta face anemie prin deficit de fier. Acest fapt iti poate da tie, printre altele - starile acelea de slabiciune si incetineala in gandire - de la anemie si de la toxinele eliberate de bacterie in organism.
Deasemenea, o sinuzita netratata de mult timp, te poate afecta in cam acelasi fel.
Daca gasesti bacteriile si te tratezi, o sa te simti mult mai bine.
Nu cred ca are legatura cu acel pelerinaj, este pur si simplu o coincidenta ca ai contractat o bacterie in aceeasi perioada.
Daca ai luat antibiotic recent, asteapta sa treaca 10-12 zile si mergi sa iti faci cele doua analize. Multa sanatate!
0
14-09-2011, ora 12:10
livius85
Nu este medic/terapeut
livius85
Am facut analizele pe care mi le recomandati d-voastra si stiu ca mi-a iesit stafilococ auriu.mi-a mai iesit in stomac o bacterie helicobacter pentru care am facut tratament cu augmentin in urma cu vreo 3 ani.sinuzita sigur cred ca am pt k ma mai doare uneori deasupra nasului, simt ca o presiune.de la varsta de 2 luni am fost diagnosticat cu giardia.se poate sa dea aceste bacterii starile astea?
0
14-09-2011, ora 12:22
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Te mai intrebi? Trateaza-le pe rand.
Stafilococul este in urina?
Fa-ti exudatul nazal cu antibiograma si urocultura cu antibiograma.
Vezi ce antibiotic poate fi folosit pentru amandoua, sau poate iti da doctorul 2 antibiotice.
In antibiograma o sa iti scrie la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile. Vezi ca tratamentul trebuie sa nu fie mai scurt de 10 zile ca nu trece si il faci degeaba. Vorbeste cu doctorul sa iti dea un tratament de 10 zile dar numai cu antibiotice de pe antibiograma. Bacteriile au devenit rezistente la multe antibiotice.
Apoi te ocupi de giardia.
0
14-09-2011, ora 12:26
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Si spala-te pe maini dupa ce umblii cu animalele. De la ele se ia giardia.
Deasemenea, spala bine legumele si fructele inainte sa le mananci.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Depresia la vârstnici
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Cum îți poți îmbunătăți concentrarea?
  • Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.