O mica/mare problema sexuala.

04-06-2019
th1gru
Nu este medic/terapeut
th1gru
Salut, in primul rand vreau sa imi cer scuze daca postez unde nu trebuie, si rog un admin sa mute postarea in topic-ul potrivit. Multumesc

Deci ma confrunt cu o problema, Duminica (2.06.2019) dupa-masa, mi-a aparut in zona testiculelor pe partea dreapta dreapta chiar unde este marginea de la oua un fel de unflatura, unflatura prezinta dureri la atingere, si nu doar la atingere chiar si cand ma misc uneori dar nu asa de tare. Relatii sexuale nu am intretinut in ultimele zile, decat in urma cu aproximativ 1 saptaman 2, ceea ce nu cred ca e o boala cu transmitere sexuala, va atasez cateva fotografii nu sunt destul de clare, dar sper sa va puteti da seama cat de cat de ce poate fi... Multumesc. https://ibb.co/3C4pTqL
https://ibb.co/jg2GRkT
https://ibb.co/XCmqr47
7 comentarii
0
04-06-2019, ora 20:41
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Buna seara,
Indiferent cat ne-am dori asta umflatura nu poate fi tratata prin intermediul internetului. Cauzele situatiei descrise pot fi diverse: traumatism, infectie, inflamatie, probleme circulatorii (varicocel) etc. Doar un consult medical va putea elucida situatia si oferi solutiile potrivite.
Va recomand sa mergeti la urolog pentru evaluare.
0
06-06-2019, ora 13:47
th1gru
Nu este medic/terapeut
th1gru
Am fost dimineața la urgente deoarece când m-am trezit îmi curgea ceva alb de acolo și sânge, mi sa zis că este un furuncul mic, mi sa făcut incizie să-mi elibereze puroiul si ma pansat mia dat niste antibiotice iar mâine dimineața trebuie să merg iar. Întrebarea mea este oare voi fi bine? Sincer nu prea am încredere în sistemul medical deoarece am văzut multe cazuri care erau diagnosticați de o boală și avea altceva...
0
08-06-2019, ora 06:04
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Înțeleg să-ți fie teamă de un diagnostic complicat, dar când e vorba de un simplu furuncul, orice cadru medical îl poate depista.
E bine să iei antibiotice ca să se termine cu infecția și să nu se extindă în vecinătate şi chiar în profunzime.
Pentru a nu mai avea probleme, urmați sfatul medicului.
Sper că v-a spus medicul și cum să preveniți reapariția. Dacă nu, câteva sfaturi vă sunt utile:

- Menţineţi igiena intimă şi folosiţi săpunuri şi geluri antiseptice, cum ar fi cele pe bază de clorhexidină, clorura de benzalconiu o perioadă scurtă după ce v-a trecut

- Evitaţi să împărţiţi prosoapele şi/sau lenjeria cu cineva

- Folosiţi lenjerie intimă lejeră, preferabil din bumbac, şi evitaţi pantalonii scurţi şi colanţii din material sintetic, mai ales atunci când vă antrenaţi la sală şi transpiraţi excesiv.

- Renunţaţi la fumat, dulciuri și sucuri, pentru că pot favoriza afecțiunea

Revizuiţi metoda de înlăturare a părului din zona intimă, evitând preferabil lama, care poate irita şi extinde infecţia.
0
08-06-2019, ora 11:52
th1gru
Nu este medic/terapeut
th1gru
După incizia care mi-a fost făcută, și după ce mă va coase, mi sa zis că îmi va pune doua fire, voi putea ridica greutăți?
0
08-06-2019, ora 15:58
Psihologie, Bucuresti
NU, nu puteti ridica greutati si ar fi bine sa nu faceti efort mare pana nu se vindeca locul. Este important sa mentineti o igiena foarte buna a zonei.
0
09-06-2019, ora 10:42
th1gru
Nu este medic/terapeut
th1gru
Eu la cazuri de chirurgie, sau medicale mă sperii foarte repede, inca Mia mai curs sânge de acolo, bănuiesc că e normal sa mai curgă până îmi coase taietura, dar ce nu înțeleg de ieri cum fumez o țigară incepe sa mi se facă un pic rău, și în mare parte ard că și cum aș avea febră desi termometru arata că nu am..
0
12-06-2019, ora 17:14
th1gru
Nu este medic/terapeut
th1gru
Azi am fost iar la control, mi sa zis că sunt mai bine dar mai curge un pic de puroi si că e mai bine sa mai merg că dacă nu o luam iar de la capăt.am întrebat dacă mă va coase unde mi sa făcut incizia, și Mia zis că ea e de părere Că nu trebuie deoarece se închide singură taietura, oare e posibil? De când mi-a făcut incizia nu am mai avut erecție cum am avut deobicei, dar câteodată am, am făcut dragoste Si am avut erecție dar am ejaculat doar două picături. Oare Mia atins ceva vena?
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.