ochi rosii, vedere slabita, lacrimari si mancarimi

24-08-2009
sosy
Nu este medic/terapeut
sosy
Buna ziua! Am fost diagnosticat cu infectie stafilococica la intestin.dupa o anumita perioada au inceput sa-mi lacrimeze ochii si ma scarpin foarte tare la ochi.Am facut analize precum ca ar fi posibil sa fie localizat acest virus ce se cheama stafilococul auriu si la ochi, insa nu s-a depistat.Folosesc pentru o ameliorare a mancarimii Proculin, dar are efect de scurta durata.Pentru a scapa de aceasta problema ce tratament trebuie sa aplic?Multumesc!
4 comentarii
0
24-08-2009, ora 15:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca vrei intradevar sa scapi de aceasta infectie ar trebui sa consulti un medic homeopat cu experienta.
0
24-08-2009, ora 16:04
sosy
Nu este medic/terapeut
sosy
Multumesc pentru sfat, dar am fost la Spitalul Cantacuzino din Bucuresti si chiar si in urma autovaccinului nu am reusit sa ma vindec.Sper sa gasesc un raspuns si o solutie cat mai repede.
0
24-08-2009, ora 17:10
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Autovaccinul nu apartine de medicina homeopata si nici nu are cum sa vindece asa ceva.
Cauza nu este stafilococul si sistemul imun slabait...
0
24-08-2009, ora 18:18
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Simptomatologia descrisa de tine este sugestiva pentru conjunctivita; Inca ceva, stafilococul este microb, nu virus; Ca sa elucidam etiologia, ce ar trebui sa facem? Un examen bacteriologic, evidentierea antigenului chlamydial, Ig G si Ig M anti HVS tip1 ; pruritul ( mancarimea) si lacrimarea apar si in conjunctivitele alergice; ar fi utila si testarea la alergeni; pana obtinem un rezultat, putem incepe un tratament pe care-l ajustam ulterior; Eu nu recomand, de obicei, Proculin; iti recomand igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi " No Tears", dimineata si seara, Floxal colir -1 picatura de 5 ori in AO, 10 zile, lacrimi artificiale( Visustrin, Lubristil) - 1picatura de 5 ori pe zi, 10 zile, ulterior, la nevoie( senzatie de usturime, corp strain, ochii rosii), seara, Floxal unguent oftalmic in AO si la nivelul marginilor palpebrale, 10 zile si Claritine( Alerid) 1 tb seara, 10 zile; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mi s-au înroşit ochii şi ce trebuie să fac?
  • Ochiul roșu la copil - cauze și afecțiuni posibile
  • Vedere din ce în ce mai în ceață (agravare în timp)
  • Ochi înroșiți
  •