otomastoidita cronica supurata colesteatomatoasa ureche st

37 comentarii 1 2
0
09-11-2010, ora 16:21
yonutsz
Nu este medic/terapeut
yonutsz
multumesc mult.asa o sa fac.multa sanatate
0
17-02-2011, ora 23:33
Catalina Capsunik
Nu este medic/terapeut
Catalina Capsunik
Buna seara! Am si eu o problema. Prietenul meu a fost operat la urechea stanga de otomastoidita cronica supurata. I s-a extirpat ceva din scarita, nicovala, din cate stiu eu, si ceva din timpan.
A mers periodic la control dupa operatie iar doctora a spus k operatia a reusit excelent si ca timpanul s-a refacut aproape in totalitate. Singura problema este ca nu mai aude in totalitate bine, insa doctora ne-a atentionat ce acest fapt. Nu ia disparut auzul in totalitate, insa nu mai aude la fel de bine ca inainte.
Ce ma ingrijoreaza pe mine, este ca de aproximativ 2 saptamani are dureri de cap foarte dese si stari de somnolenta, desi ultimul lui control a fost acum 1 luna si doctora ia spus ca este foarte bine. Intrebarea mea ar fi daca aceste dureri de cap ar putea fi inca una din consecintele acestei operatii si daca se pot ameliora cu ceva in afara de algocalmin sau genul acestea de medicamente. Sau daca aveti idee de la ce altceva ar putea provenii?Nu sunt dureri insuportabile, insa sunt destul de dese si acest lucru ne ingrijoreaza. Mentionez ca a mai suferit si alte operatii legate de un accident si ma gandesc ca starile acestea de somnolenta pot proveni si de la acele anestezii in urma operatiilor.
Va multumesc pentru intelegere si sper sa raspuns repede din partea dumneavoastra.
0
18-02-2011, ora 09:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie neaparat se mergi la consult cu prietenul
la Neurologie si dupa ORL
vertijul si somnolenta.. sunt simptome serioase...
0
22-04-2012, ora 03:36
danielll_123
Nu este medic/terapeut
danielll_123
buna seara..am avut o problema cu urechea dreapta imi curgea o infectie urat la miros otomastoidita cronica dreapta mi-a spus doctorul. la varsta de 16 ani am stat internat 2 saptamani tratamente analize radiografii etc niciun rezultat.am fost trimes acasa o perioada sa revin iarasi mi-sa scos polipi dupa o saptamana mi-sa facut oparatie.am stat internat 2 luni facand tratament acasa medicamente picaturi etc.urechea numai imi curgea mergeam la o luna 2 la doctor la rezultat..mi-a spus doctorul ca operatia mi-a decurs bine ca o sa ma refac.nu mi-a mai cur urechea aproximativ un an.dupa un an incepuse sa imi curga iara am incercat cu apa oxigenata lund antibiotice am incercat 4 5 luni mi-se vedea o carne in ureche.am fost la doctor ma operat mi-a scos carnea acea din ureche am facut tratamente au trecut 2 ani si ceva pina acum doar ca nu aud cu urechea aud foarte incet..nu am mai fost la doctor de un an.oare o sa mai am probleme sa imi mai curga urechea iarasi? oare o sa mai aud cu ea cat de cat bine?cam ce ar trebui sa fac sa nu mai am probleme dinou? va multiumesc sanatate numai bine
0
22-04-2012, ora 10:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa mergi la medicul care te.a operat
2. sa cauti un cab. orl.. mai aproape de casa.. si sa metgi lunar la control orl
singur acasa nu poti sa ai grija de ureche
0
20-06-2012, ora 16:00
andrei.mihai
Nu este medic/terapeut
andrei.mihai
Domnule Doctor, am si eu o intrebare. De 2 zile imi 'pacane' urechea stanga. Nu am secretie in exces de ceara sau dureri, doar 'pacane'. Tin sa precizez ca pacane odata cu respiratia, cand inspir nicio problema, 'pacane' doar cand expir. Pentru fiecare expiratie, cate o 'pacanitura'. Daca expir pe gura nu se intampla nimic. Ce ar putea fi ?
0
20-06-2012, ora 22:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema cu trompa lui eustache
din cauza nasului, faringelui..s.a
un medic orl dupa ce vede nasul, gatul, urechea.. o sa te ajute
Adaugă un comentariu / răspuns
37 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.