Pentru cei cu anxietate si atacuri de panica FOARTE IMPORTANT

12649 comentarii 1 2 ..... 419420421 422 Înainte ›
0
07-12-2020, ora 09:47
Dianamed
Nu este medic/terapeut
Dianamed
uleiul cbd- ce anume este?
0
07-12-2020, ora 11:13
Dianamed
Nu este medic/terapeut
Dianamed
Buna ziua.
Fetita mea de 9 ani se plange ca o doare in zona genitala, doar in anumite nopti ( doar noaptea)- adica o noapte da..altele cateva nopti nu.
Se trezeste din somn ca o doare si dupa ce o ung cu NIDOFLOR nu o mai doare.
Nu o doare decat noaptea. Nu urineaza des. Nu o ustura. Ziua nu are nimic.
De acum 4 ani nu mai dorm cu ea si ea isi doreste f mult acest lucru...a aparut a doua fetita pe lume...sa fie oare un fond psihologic?
Ce ar putea fi?
1
07-12-2020, ora 13:28
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

Intr-o astfel de situatie ar fi recomandat sa mergeti intai la medic pentru a elimina o cauza medicala.
Daca medical nu exista nimic abia atunci ne putem gandi la o cauza de alta natura.
S-ar putea ca de fapt ce faceti sa nu aiba legatura cu unguentul ci cu...ungerea, adica cu mangaierea.Si asta sa aline ”durerea”.emotionala.
1. Existau astfel de atingeri, de mangaieri inainte? Nu neaparat in zona intima, ci la modul general? Obisnuiati sa o mangaiati atunci cand dormeati impreuna?
2. Dintr-o alta perspetciva s-ar putea ca localizarea suferintei sa nu fie intamplatoare. Zona genitala este asociata cu centrul feminitatii. Venirea pe lume a unei alte fetite poate naste un fel de concurenta inconstienta, respectiv o amenintare asupra propriei relatii/feminitati etc.
In orice caz, inainte de a ne arunca in presupuneri, este bine sa eliminati o posibila cauza medicala, dupa cum scriam anterior.
1
08-12-2020, ora 10:53
Ciotlos Ovidiu
Nu este medic/terapeut
Ciotlos Ovidiu
Salutare tuturor. Scriu și eu din nou pe aici poate mă ajuta cineva cu ceva sfaturi. Sunt obsedat de inima mea. De puls, de tensiune. Sufăr și de anxietate de mai multi ani. Momentan fac tratament de la psihiatrie. In fine, sa revin la problema mea actuală. Îmi verific pulsul tot timpul, îl simt peste tot și îmi iau tensiunea și de 10 ori pe zi. În ultima luna de când am început tratamentul cu antidepresive am stat mai mult în pat sau prin casa, nu am avut nici o activitate. Acum daca fac orice lucru :de ex. Dau cu aspiratorul sau matur, urc scările doar la etajul 1 îmi creste pulsul și mă agit. Îmi iau repede tensiunea și dacă e mare mă sperii. Am câteodată 15 cu 8. Puls 100 sau mai mare. In repaus am tensiune 11 cu 6 sau 12 cu 7. Am fost la cardiolog, mi-a făcut EKG și Ecograf. A zis că nu este nimic în neregula. Dar eu mă tot gândesc că am ceva la inima.Mi- teama și să ies afara că poate pățesc ceva, mai ales prin magazine aglomerate. A mai pățit cineva așa ceva? Ceva sfaturi ?
0
11-12-2020, ora 12:02
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Solicitați o evaluare psihologică la un psiholog clinician cu experiență, pentru a pune un diagnostic sigur și a afla cauzele care stau în spatele tulburării. S-ar putea să aveți și ipohondrie și să vă induceți singur simptomele tulburării. Din ce relatați poate fi și o tulburare obsesiv- compulsivă, pentru că nu-i în ordine să vă luați tensiunea de atâtea ori pe zi.
Alături de medicație aveți nevoie și de psihoterapie(pe baza rezultatelor evaluării) pentru a câștiga competențe în gestionarea situațiilor întâlnite.
0
11-12-2020, ora 13:52
lica12
Nu este medic/terapeut
lica12
Bună ziua tuturor, am reînceput un tratament cu stimuloton, l am mai luat acum ceva ani, și pe lângă stimuloton mai iau timonil seara, cu care sunt obișnuit, însă doctorul mi a prescris și tritico de 150, 1/3, l a mai luat cineva, e ok, are reacții adverse?
0
11-12-2020, ora 14:17
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Fiecare persoană are caracteristici individuale, asa ca efectul poate fi diferit la fiecare. Ce face unuia bine, tie poate sa- ți faca rau si invers. Urmareste daca la tine apare o schimbare de dispoziție și îi comunici medicului. Daca te simti bine continuă cu el, dacă nu medicul va umbla la schema de tratament
1
11-12-2020, ora 15:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ciotlos Ovidiu

Tensiunea se ia la jumatate de ora dupa masa sau dupa ce nu mai faceti niciun efort. Nu se ia dupa ce urcati scarile.
0
15-12-2020, ora 08:29
Dianamed
Nu este medic/terapeut
Dianamed
5htp de la Alevia este ok pentru starile astea?
0
15-12-2020, ora 08:32
Dianamed
Nu este medic/terapeut
Dianamed
Este un grup pe Whatsapp, as dori si eu sa ma alatur?

Sunt mut mai bine decand am citit cele de aici, insa tot mai vine...cu siguranta voi reusi sa scap definitiv.
(acum m-am setat sa imi verific glicemia in fiecare dimineata- o am un pic mai mica de ex. a fost si 76).
0
18-12-2020, ora 19:20
allie2324
Nu este medic/terapeut
allie2324
buna seara, as vrea sa fac si eu parte din grupul de whatsapp ma confrunt cu anxietate de aparoape 1 an..daca se poate, deja nu mai functioneaza nimic, nici pastile, nici psihologi, nici autosugestie, am nevoie de incurajarile oamenilor care trec prin asta, care stiu ce inseamna chinul asta
daca se poate si mai este loc, astept mesaj in privat :) multumesc anticipat
0
21-12-2020, ora 15:35
lica12
Nu este medic/terapeut
lica12
Bună, am scris mai sus ca am reînceput tratamentul cu stimuloton 50mg și tritico seara, cam de 10 zile, problema e ca dorm foarte rău și ma trezesc des și indiferent de ora la care ma pun sa dorm la 7 sunt în picioare și nu mai pot sa dorm
1
21-12-2020, ora 16:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vorbiti cu medicul. Poate va schimba ceva la schema de tratament.
1
22-12-2020, ora 08:24
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Vorbiți cu medicul dumneavoastră, pentru că el e în măsură să decidă ce tratament vă ajută.
0
04-01-2021, ora 16:07
Ias
Nu este medic/terapeut
Ias
Clara_p ( sau ceilalti care sunteti aici) tu ai luat tratament cu antidepresive si dupa ai fost ok ? Multumesc
0
06-01-2021, ora 15:16
BogdanAb
Nu este medic/terapeut
BogdanAb
buna ziua, as vrea sa fac si eu parte din grupul de whatsapp ma confrunt cu stari de anxietate si insomni de cativa ani au dispărut la un moment dat si de cateva zile au reaparut din pacate...
0
06-01-2021, ora 18:15
Ias
Nu este medic/terapeut
Ias
Bogdan cum ai trecut peste atunci ?
Daca reușești cu grupul de whatsapp vreau sa fiu și eu adăugată. O seara faina!
0
06-01-2021, ora 19:59
BogdanAb
Nu este medic/terapeut
BogdanAb
Ias, pot sa spun ca pur si simplu prin vointa. M-am angajat am inceput sa ies, sa socializez si usor usor s-au diminuat starile pana cand au început sa apara foarte rar, sa zic maxim doua pe an. Mi-e acum imi este foarte greu ca nu reusesc sa dorm si de la oboseala nu pot sa mai gestionez celelalte stari ale anxietății...
0
07-01-2021, ora 19:20
Ias
Nu este medic/terapeut
Ias
Da, asta e o mare problema si eu am avut-o. Dar nu în fiecare seara. Dacă durează foarte mult eu zic sa mergi la medic (doar părerea mea) sa ceri o părere.
Sau diferite tehnici de adormit poate te ajuta. Incearca-le pe toate. Nu sta mult timp cu starea de rău ( daca iti este anxietatea f urâtă)
0
08-01-2021, ora 10:09
lica12
Nu este medic/terapeut
lica12
Problema asta cu somnul e urata, oboseala accentuează toate celelalte stări și intri într un cerc vicios
1
08-01-2021, ora 10:51
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Încercați să faceți exerciții de relaxare înainte de culcare, puneți-vă o muzică de relaxare și vedeți cum funcționează. Iar cu 1-2 ore înainte de culcare renunțați la TV și calculator.
0
19-01-2021, ora 12:37
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Asa e Lica/Bogdan….anxietatea poate provoca insomnie, iar privarea de somn poate genera sau intretine o tulburare de anxietate. Tocmai de aceea e important de evaluat ce a aparut mai intai. A fost anxietatea sau insomnia?

E adevarat ca printre cauzele frecvente ale insomniei e si stresul, anxietatea și depresia sau alte obstacole in sanatatea mintala. Dar insomnia poate fi alimentata si doar de obiceiurile nesanatoase legate de somn, de boli fizice / durere / probleme neurologice sau chiar de unele medicamente.

Adesea e vorba de fapt de o combinatie de factori, ce pot avea diferite rezolvari. De exemplu un prim pas ar fi sa remediezi obiceiurile ce-ti influenteaza in rau somnul. Iar daca simti ca ai stare de agitatie sau o neliniste ca urmare a unei situatii din prezent, trecut sau viitor, poti apela la sprijinul psihoterapiei.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
31-01-2021, ora 11:32
Ciotlos Ovidiu
Nu este medic/terapeut
Ciotlos Ovidiu
Buna ziua din nou. As vrea sa va spun noua mea îngrijorare.Mi-am făcut un set de analize de sânge, la care mi-a ieșit mare glicemia și anume 112. Iar maximul este 110. Mi-am cumpărat și un glucometru și mi-am făcut și eu acasa test. Dimineața pe nemâncate 104-108. După mâncare la aproximativ o ora jumate a crescut la 146. Menționez că sufăr de anxietate, atacuri de panică și fac tratament cu Xanax și Asentra. Fac foarte putina mișcare, sunt cam sedentar. 36 de ani 1.82 și 94 kg. Este vorba despre diabet la aceste valori? Sunt și f stresat in ultimul timp..
0
23-02-2021, ora 14:52
utilizator2021
Nu este medic/terapeut
utilizator2021
Salutare. Mai simte cineva senzatia de ameteala, dar nu ca si cum s-ar invarti totul in jur, ci mai degraba ca o senzatie de betie, de zapaceala si o usoara greata? Anxietatea asta ma face sa ma indoiesc rau de tot de mine si de puterile mele. De cateva luni nu mai sunt eu. Imi e teama sa ies sa ma plimb, sa duc copilul in parc...
A fost cineva la neurolog si s-a constatat ca intradevar are ceva?
Multumesc ca scrieti aici experientele voastre.
0
23-02-2021, ora 15:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E derealizare. Vine la pachet cu anxietatea.
0
23-02-2021, ora 16:24
silviaconti
Nu este medic/terapeut
silviaconti
Buna, utilizator 2021!
Nu esti singurul, se intampla deseori in anxietatea asta urata...
Totul e sa nu ne lasam, caci cu cat vom evita sa iesim din cauza fricii, cu atat ne vom afunda!
Mie mi/a fost rau toata ziua, un rau inexplicabil, gata de a chema salvarea..
Nu stiu ce sa mai zic... sanatate multa tuturor!
0
23-02-2021, ora 17:04
utilizator2021
Nu este medic/terapeut
utilizator2021
Multumesc mult Silvia pt incurajari. Sper ca maine sa fie mai bine si tot asa...
Pt Clara: deci asta e derealizarea. Niciodata nu am inteles termenul si cum s-ar putea simti. Acum stiu, groaznic :))
0
23-02-2021, ora 19:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ utilizato2021

Mie derealizarea mi-a trecut cu antidepresiv (medicament ce trateaza depresia si anxietatea) si cu doza mica de neuroleptic.
0
23-02-2021, ora 21:24
utilizator2021
Nu este medic/terapeut
utilizator2021
Eu prefer sa nu iau medicamente
1
23-02-2021, ora 23:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu prefer sa iau si sa imi treaca. Nu imi place masochismul.
Adaugă un comentariu / răspuns
12649 comentarii 1 2 ..... 419420421 422 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul