Pentru persoanele cu schizofrenie, care au refuzat internarea

28-06-2020
Andresia
Nu este medic/terapeut
Andresia
Bună ziua, oameni buni! Am citit experiențele multora dintre voi și tin foarte mult să vă felicit pentru deschiderea spre discuții pe tema schizofreniei. De la voi am nevoie de un sfat și vă rog să mi-l să-ți cât mai repede. Motivul grabei este următorul: cred ca o persoana dragă mie are schizofrenie paranoidă. De fiecare data când ne întâlnim, îmi povestește cum cineva o urmărește prin casa cu ajutorul unor dispozitive, cum ca i s-a intrat in casa și i s-a umblat la lucruri, cum exista masoneria care ataca energetic și o face sa nu se poată concentra, sa i se înfunde urechile...și multe, multe altele. Cel mai tare însă, ii este frica ca cineva ii poate face rău familiei sale. Dar frica este atât de puternica ca începe instant sa plângă. Ca sa o ajut, sa fiu informata, am fost la un psihiatru. El mi-a spus ca este un caz clasic de schizofrenie paranoidă. Având cât de cât o idee despre ce se intampla cu prietena mea, am încercat sa mă dau exemplu și sa ii spun ca trec prin ceva asemanator. Ca am vorbit cu doamna psihiatru X și ca ma simt mult mai bine. Ce ar fi dacă încearcă și ea? Nu funcționează strategia. Familia este conștientă de ce se intampla, dar nu vrea sa cheme salvarea de teama ca ar fi un șoc pentru ea și ca, in mintea ei, ar putea crede ca și familia ii vrea răul. Menționez ca nu muncește, ca are 41 de ani și sta cu părinții. Refuza sa recunoască ca are o problema și spune ca e sensibilă, de aceea e afectată de ce se intampla. De la o luna la alta, însă, își construiește alte iluzii, una mai absurda ca alta, ce ii paralizează cu totul activitatea. Se chinuie mult și nu știm cum sa facem ca sa o ajutam. De aceea, ma adresez acelora dintre voi care au trecut prin aceasta experiența sau cunoaște-ți soluții:
Ce au făcut cei din jur pentru a va ajuta?
Chemarea ambulanței este o soluție cu riscuri sau fără riscuri asupra psihicului?
Ce sfaturi îmi dați? Ma doare sufletul când merg pe strada, avem o conversație normala și, dintr-o data, începe sa tragă subiectul discuției spre delirul in care trăiește. Ma doare sufletul ca ea chiar crede și suferă. Va mulțumesc!
7 comentarii
1
28-06-2020, ora 10:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua.
Nu exista alta cale decat internarea involuntara.
1
28-06-2020, ora 10:28
Andresia
Nu este medic/terapeut
Andresia
Mulțumesc pentru răspuns. Tuturor ne este teamă că ar putea sa mascheze simptomele la venirea ambulanței. Ea este o tipă cu care te poți înțelege. De exemplu, poți acea o discuție normala și, dacă vrea, poate sa nu aducă vorba mult timp despre credințele ei. Dar daca simte ca poate avea încredere in persoana cu care sta de vorba, incepe delirul. Poate vorbi ore întregi despre cine o urmărește, cum face asta, ce rol are masoneria, cum rezista ea atacurilor. Abia cand intervine oboseala (căci are episoade de lipsa de energie și de concentrare), începe sa își manifeste teama excesivă fără de siguranța membrilor familiei. Apoi începe plânsul. Un astfel de episod poate tine 5 minute sau ore. Trece imediat de la o stare psihotică la ceea ce pot considera normalitate. De aceea, ne e teama ca cei de la ambulantă o sa o găsească calma și o sa ii convingă ca nu are nimic. Apoi, rămasă singura cu familia, sa înceapă teoriile de conspirare împotriva ei, așa cum s-a întâmplat cu colegii de la ultimul ei loc de munca, acum câțiva ani. Ei nu au chemat salvarea, dar, observând starea, au încercat sa ii explice ca are temeri nejustificate. Ea a interpretat greșit niște situații și a plecat de la locul de muca. Acum incearca sa ne convinga ca s-a întâmplat ceva acolo și oamenii aia au alertat poliția. Este filată permanent de poliție, care are in rândul ei infiltrați masoni. Mulțumesc!
1
28-06-2020, ora 15:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Este posibil ca cei de pe salvare sa refuze sa o interneze pe motiv ca nu e violenta. Nu avem legislatie in Romania...
1
28-06-2020, ora 17:01
Andresia
Nu este medic/terapeut
Andresia
Într-adevăr, nu este violenta. Din contra, este o persoana cu suflet mare, linistita și un om extraordinar de săritor in a te ajuta. O vedem însă cât de mult se chinuie psihologic și sufletește...și ne doare pe toți.
0
29-06-2020, ora 03:44
xtreme07
Nu este medic/terapeut
xtreme07
incercati sa o trimiteti la un psiholog prima data, iar el va stii mai bine cum sa o abordeze
0
30-06-2020, ora 09:15
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
E important să ajungă la un psiholog, pentru că vorbind cu acesta poate să o motiveze să meargă mai departe la psihiatru. Încercați să găsiți un psiholog clinician cu experiență care să-i poată pune un diagnostic sigur.
Eventual îi spuneți că mergeți pentru dezvoltare personală, care să vă ajute să înțelegeți mai bine problemele și să vă descurcați în orice situație.
Pentru că nu are conștiința bolii ședințele la un psiholog ar ajuta-o să înțeleagă ce se întâmplă.
0
30-06-2020, ora 10:08
Andresia
Nu este medic/terapeut
Andresia
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.