Pleoape umflate, gene care cad, mancarime ochi si nas

10-03-2019
Ioana.17
Nu este medic/terapeut
Ioana.17
Buna ziua, de 3 saptamani am pleoapele umflate, ma mananca, imi cad genele (minim 5 gene pe zi, au inceput sa cada de cand s-au umflat pleoapele foarte tare, dupa 2 zile s-au mai retras si au stagnat ), ochii sunt rosii si ocazional am ochii aposi.

Am fost la oftalmolog si mi s-a dat betabioptal 5 zile, pauza si apoi 5 zile nostamine ochi ( dat de orl-ist ), iar pauza si 5 zile kenamicina sulfat - pleoapele tot umflate sunt, mancarimile dispar la nostamine dar daca nu aplic de 3 ori pe zi am ochii rosii si ma mananca.

De 2 saptamani am de la orl Xyzal seara, Aerius dimineata, Nostamine ochi si nas de 2 ori pe zi, furoat de mometazona 1 puf de 2 ori pe zi si singulair. Nasul tot ma mananca pe exterior.

Testele de alergie au iesit negative si eozinofilele din nas au iesit 0.

In ziua cand a inceput totul eram in mall, a inceput sa ma racaie pe gat, sa tusesc, sa imi simt ochii aposi si erau rosii, erau extrem de sensibili la lumina, (simptomele au aparut la o distanta de timp intre ele ) iar acasa ma dureau, am incercat o crema noua cu parfum si dupa o ora m-am trezit cu pleoapele extrem de umflate si rosii.

De vreo 8 ani am secretie nazala apoasa si mi se inrosesc ochii primavara.

Nu stiu ce sa mai folosesc pentru pleoape...
3 comentarii
1
10-03-2019, ora 19:06
Dr. Dumitru Florin
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Dumitru Florin
Buna ziua!
Puteti folosi pentru igiena pleoapelor un produs numit blefaroshampoo.
De doua ori pe zi aplicati o crema numita Toleriane Ultra Contur de Ochi.
0
11-03-2019, ora 15:36
Ioana.17
Nu este medic/terapeut
Ioana.17
Multumesc pentru sfat ! O zi buna ! :)
0
25-07-2019, ora 21:35
Ioana.17
Nu este medic/terapeut
Ioana.17
Intr-un final am aflat ca sunt alergica la musetel, componenta a produsului blefaroshampoo.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Picioare umflate vs. pleoape umflate (ce ne pot indica edemele)
  •