Prednison - mancare sarata sau mai putin sarata

16-08-2008
monica089
Nu este medic/terapeut
monica089
Buna ziua! am cautat in multe prospecte Prednison si nu mentioneaza despre mancarea sarata nimic si nici medicul nu a mentionat nimic (oricum era foarte grabit). Pot manca sarat sau nu? Am citit pe un forum ca se pot manca alimente sarata ca branza telemea.
4 comentarii
0
16-08-2008, ora 00:00
monica089
Nu este medic/terapeut
monica089
Imi cer scuze ca am gresit.E vorba despre mancareea nesarata nu sarata.Mii de scuze
0
16-08-2008, ora 00:00
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
Stimata doamna, depinde de dozele si scopul tratamentului: daca sunt doze mari (corticoterapie) trebuie sa tineti un regim fara sare, daca sunt doar doze de substitutie (in cazul insuficientei corticosuprarenaliane din cadrul afectiunilor endocrine) nu este necesar un astfel de regim. Numai bine!
0
21-08-2008, ora 00:00
monica089
Nu este medic/terapeut
monica089
va multumesc mult pt raspuns.
0
11-10-2009, ora 13:41
adi 5
Nu este medic/terapeut
adi 5
buna eu am luat 9 luni predison si am mancat nesarat total .Predinsonul are multe reacti adverse cel putin mie mi-a dat organismul peste cap, ma-m igrasat foarte mult si nu este bine deoarece am probleme si cu inima si obosesc foarte repede.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urinarea nocturnă, redusă prin limitarea aportului de sare
  • Consumul ridicat de sare ar putea induce setea doar pe termen scurt
  • Excesul de sare - riscuri pentru organism
  • Mai puțină sare adăugată în alimente, un risc mai mic de boli cardiovasculare
  • Tipuri de sare - beneficii şi dezavantaje, ce să alegem
  • Apetitul de sare diferă în funcție de sex
  • Recomandări ale ghidurilor globale pentru aportul alimentar de sodiu și potasiu
  •