Presiune faciala și durere împrejurul sprancenelor

28-10-2021
Andreia
Nu este medic/terapeut
Andreia
Buna ma numesc Andreia și am 20 de ani In urma cu 4 luni în luna iulie am început sa am dureri de cap zilnice și destul de tari o presiune pe obraji și pe nas, amețeală slabiciune dureri de ochi și abea mai putea sa ma ridic din pat, am fost la urgență analizele mi.au iesit ft bune iar acolo mi sa spus ca PROBABIL am o sinuzita inflamatorie care nu necesita antibiotic, sau o alergie.Am luat niste pliculete și un spray nazal dar în zadar. Dupa o saptamana am fost la medicul de familie care ma trimis sa fac o radiografie la sinusuri. Pe foaia cu diagnostic scria ca am sinuzita maxilara pe partea dreaptă cronica dar cand am mers cu radiografia la medicul de familie mi.a spus că nu am sinuzita fiindca sinusurile sunt curate, la ORL mi sa spus același lucru ca nu e sinuzita și că eu sunt doar inflamata de al aer condiționat etc. Ok..am luat pastile sinupret chiar și antibiotic am luat o saptamana am făcut și inhalatii dar degeaba, în urma cu cateva saptamani au apărut și presiune asupra dinților am făcut o radiografie totală totul e ok înafară faptului că am o plomba pusă gresit cu, câțiva mm deasupra rădăcini. Acum simt o durere constantă imprejurul sprancenelor care se întinde către radacina nasului și o amorteala sau presiune pe lângă nas și dedesubtul ochilor, ochi umflați și roșii cu sensibilitate la lumina, cateodata ametita. Nasul imi este uscat si cand ma pun cu obrazul drept pe perna sau pe ceva tare aud cum imi pocnește ceva înăuntru. Am făcut și exudat nazal și faringian acestea ieșind negativ. La neurolog nu am fost va rog sa imi dati un sfat mie frica ca poate fi ceva mai grav. La ORL am fost de două ori și mia spus același lucru ca sunt doar inflamata dar durerile nu se opresc cu niciun medicament. În urma cu un an mi.am scos maseaua din partea dreaptă sus, doamna stomatolog a gresit din nou.. și mi.a deschis canalul de la sinus cand am luat apa sa imi clatesc gura toata apa a iesit pe nas... Imi este frica sa nu fie ceva mai grav și ma gandesc ca poate problema pe care o am acum se trage de la acea măsea scoasă gresit.
6 comentarii
0
28-10-2021, ora 09:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Da.. comunicarea intre cavitatea bucala si sinus..este o problema grava cu consecinte ( tine de chirurgia maxilo-faciala) se face un CT 3 D dantura care arata foarte bine radacina fiecarui dinte si sinsurile
2. pentru a intelege daca nu e o problema si de digestie, de sistem limfatic... trebuie scris varsta. sex. inaltime si cate KG ai
0
28-10-2021, ora 12:14
Andreia
Nu este medic/terapeut
Andreia
Am 20 de ani, înălțimea 1, 54 si 45 de kg, am si perioade scurte cand simt ca ma arde stomacul și ma imbalonez
0
28-10-2021, ora 13:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. arsurile, balonarile.. pot produce reflux gastro eosfagian pana sus inspetele nasului..si intretine o faringita, o rinita.
sa scris mult despre asta pe forum
dar tre sa mergi si la maxilo facial sa se pronunte ei..cei cu acea plomba iesita in sinus..si cu acea comunicare intre cavitatea bucala si sinus
0
28-10-2021, ora 13:17
Andreia
Nu este medic/terapeut
Andreia
Multumesc mult domn doctor pentru indrumari!
0
13-05-2022, ora 19:54
Andreia
Nu este medic/terapeut
Andreia
Domn Doctor vreau sa va felicit enorm de mult pentru toate sfaturile pe care mi le.ati dat și ca m-ați îndrumat. Știu ca a trecut mult timp de atunci dar nu contează. Astăzi am primit rezultatul tomografiei și rezultatul este cum ați spus dumneavoastră comunicare între cavitatea bucala și sinus. Din păcate :( din cauza stomatologului acum am de suferit. Vreau sa va mulțumesc pentru sfaturi și îndrumări mai rar doctor ca dumneavoastră. Sunteți dedicat 100% pentru pacienți respect enorm!!! Când am aflat rezultatul direct la dvs m-am gândit... Acum îmi este frica de ce va urma
0
13-05-2022, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Fără frica...
E o intervenție ca oarecare alta..
Trece. Se vindeca și o sa uiți de probleme..
Curaj..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: inflamatiile

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: