Problema mancarimi in fund

14-08-2016
dannyetlv
Nu este medic/terapeut
dannyetlv
Buna ziua!
As dori sa va cer parerea legata de o problema pe care o am, de ce optiuni am.
Eu am mancarimi in fund de destul de mult timp.
De mic copil am mancat foarte multe dulciuri. Ajunsesem ca intr-o zi sa mananc chiar numai dulce.
Apoi m-am trezit cu mancarimi in fund care dureaza si acum. La inceput singura metoda de calmare era sa ma scarpin in acea zona pana imi trecea.
La recomandarea medicului de familie am luat un tub Nidoflor. Cand dadeam cu el ma calmam. Dar nu intotdeauna. Pana si el a inceput sa nu-si mai faca efectul.
Cand ma stergeam dupa scaun am patit sa vad sange pe hartia igienica. Dar nu era fiindca eliminam sange ci era probabil din cauza ca ma iritasem. FIindca atunci cand faceam dus si dadeam cu apa in zona anusului incepea sa ma usture puternic pana la un anumit moment. Dup-aceea nu ma mai ustura.
Am fost la un doctor dermatolog (pentru alta problema) care mi-a recomandat sa merg la chirurgie generala pentru asta, de unde si topicul.
La chirurgie generala doctorul m-a consultat la anus, apoi a chemat medicul dermatolog ca sa se consulte cu el.
Mi-a recomandat 2 cutii de supozitoare Hermozon. Le-am aplicat cum mi-a spus el, dimineata si seara. Mancarimile au incetat asa ca am crezut ca si-au facut efectul.
La consultatie, doctorul mi-a spus sa incerc cu astea, sa vedem daca este vorba de hemoroizi. I-am spus ca ma mananca puternic cand mananc dulce asa ca mi-a zis sa nu mai mananc dulce.
Am cautat pe net informatii despre hemoroizi, insa nu scria ca nu este indicat sa mananc dulce ci doar sa evit mancarurile picante.
Am patit sa ma manance si dupa ce mancam o ciorba sau orice altceva in afara de dulce.
Pe cand sa ma revin la control, doctorul plecase in concediu. Iar eu tocmai terminasem practica la facultate si urma sa plec acasa.
Am fost la o farmacie si am cumparat, la recomandarea farmacistei, 2 cutii de DeVaricid, un tub de Hermozon si o crema de galbenele.
Am luat zilnic DeVaricid, cum mi-a recomandat si in zona anusului am dat cu Hermozon. Dar mancarimile tot nu incetau.
Apoi am incetat o zi intreaga sa mai mananc ceva dulce si am dat cu crema de galbenele in zona aceea. Am observat ca nu ma mai manca (nu foarte rau).
Cred ca m-am iritat in acea zona mai mult decat eram inainte fiindca deja ma doare zona daca apasa mai sus de anus.

Intrebarea mea este daca mi-ai putea spune daca simptomele mele s-ar incadra la hemoroizi sau ar fi ceva viermi. De fiecare data cand m-am consultat cu familia, ei mi-au spus ca ori am limbrici, ori viermi, de la cat dulce am mancat.
Fiindca daca ar fi viermi, de ce m-am calmat cand am folosit DeVaricid apoi in unele cazuri in care am folosit atat supozitoarele cat si crema Hermozon?
Se poate sa fie vorba de hemoroizi in stare mai avansata avand in vedere ca am problema asta de multi ani? (stiu ca sunt de vina ca nu am apelat la ajutor medical mult mai devreme)
Precizez ca am facut un control de scaun de 2 ori, in doua perioade diferite, si nu mi s-a gasit nimic.

Daca nu am precizat vreun detaliu care ar fi important sau nu am fost atent la o anumita parte in ceea ce priveste problema mea va rog mult de tot sa-mi spuneti!
Am o carte numita Sanatate cu tratamente naturiste de la Reader's Digest in care cuprinde si subiectul Hemoroizi. Am citit tot ce scria insa ori nu am citit eu bine ori nu m-a lamurit deloc. De aceea am ales sa apelez la dumneavoastra, poate ma puteti lumina. :)
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
2 comentarii
0
16-08-2016, ora 15:53
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Din descrierile facute, si tinand cont ca la analiza scaunului nu au aparut probleme, ar putea fi vorba de hemoroizi sau poate fisura anala. Un prim consult la un medic chirurgie generala ar fi necesar.
Ulterior, o evaluare.
0
16-08-2016, ora 20:16
dannyetlv
Nu este medic/terapeut
dannyetlv
La primul consult de chirurgie generală medicul mi-a zis să încercăm un tratament de hemoroizi. Până în toamnă eu nu mai pot reveni la vreun consult/evaluare, deci tot ce pot face este să folosesc ceva unguent.
Voi mai folosi DeVaricid, dimineața și seara, fiindcă mi-a mai rămaso cutie. Ca și unguent, ca să nu mă mai mănânce ce aș putea să cumpăr/folosesc? Ultima dată am folosit cremă de gălbenele după ce s-a terminat unguentul Hermozon.
Când mănânc dulce începe să mă mănânce mai puternic, însă și dacă nu mănânc tot am astfel de probleme.
Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
11-12-2019, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Optibac
Optibac Probiotic Saccharomices boulardii – Pentru o digestie sanatoasa!
Acesta are o concentratie de 5 miliarde bacterii vii/capsula si se recomanda pacientilor care se confrunta cu diaree cronica sau infectioasa, candida, colita si intestin iritabil. Acest probiotic ajuta la eliminarea bacteriilor daunatoare care provoaca infectia si accelereaza vindecarea. Detalii aici
12-11-2019, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
OptiBac
OptiBac - probiotice adaptate nevoilor tale
Optibac Probiotic zilnic Extra Forte are o concentratie de 20 miliarde de bacterii vii si contine Lactobacillus acidophilus NCFM - cea mai cercetata tulpina acidophilus din lume. Este probioticul ideal pentru persoanele care au urmat un tratament indelungat cu antibiotice, se confrunta cu alergii sau afectiuni digestive. Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.