Probleme cu părinții

06-01-2019
Anon1987
Nu este medic/terapeut
Anon1987
Cum îmi pot face părinții sa înțeleagă sau măcar sa accepte diferența de vârstă dintre mine și partener (8 ani)? Uneori am impresia ca ei încă ma considera un copil și refuză să vadă faptul ca am crescut, ca e viata mea și e timpul sa iau propriile mele decizii
5 comentarii
1
07-01-2019, ora 08:05
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Aducându-le argumente și convingându-i că relația vă ajută și simțiți că vă împlinește. Dar toate spunându-le pe un ton calm, liniștit, fără certuri, dovedind că-i apreciați, dar în cazul acestei relații decizia luată de dvs. e gândită și considerați că vi se potrivește.
0
07-01-2019, ora 13:58
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Nu precizati care sunt varstele pe care le aveti.
0
07-01-2019, ora 14:04
Anon1987
Nu este medic/terapeut
Anon1987
Eu 23, el 21
0
07-01-2019, ora 15:05
Anon1987
Nu este medic/terapeut
Anon1987
Eu 23, el 31*
0
07-01-2019, ora 18:22
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Nu ar fi o problemă, pentru că bărbații se maturizează mai târziu.Iar 31 de ani nu e o vârstă care ar trebui să-i deranjeze. Din ce văd eu în cabinet, bărbații sunt mai responsabili după 30-35 de ani, depinde bineînțeles și de structura fiecăruia.
Sunt părinți care și la vârste mai înaintate decât a dvs. îi consideră copii, nu trebuie să vă mire lucrul acesta, dovediți-le că ați crescut aducând argumente care să-i convingă.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul