Probleme digestive sau altceva?

22-11-2018
Mikel
Nu este medic/terapeut
Mikel
Buna ziua. Am 22 de ani si in urma cu 5 saptamani au aparut problemele: prima data simptome de raceala: durere in gat, febra 38.2, dureri intense de cap (avand si o sinuzita); apoi a 2a zi diaree (fara dureri de stomac, , transpiratii ameteli, greata varsaturi) 4 scaune si noaptea febra 39.4, tensiune 130 - 95 mmhg, puls 121bpm. A treia zi 10 scaune diareice la fel fara alte simptome. Am mers la medic si am fost diagnosticata cu enteroviroza - am urmat tratament cu smecta, furazolidon, debridat + regim strict. Apoi dupa tratament si regim am inceput sa am dureri puternice in piept si in bratul stang, arsuri de stomac care urcau pana in maxilar si se continuau pe ambele brate si simteam un acid care ma gadila in gat. Am fost la urgente si mi s-a spus ca am o nevralgie pentru care mi s-a facut un nefren Im si un agocalmin iv si acasa mi s-a recomandat Vimovo. Am vorbit si cu medicul de familie si mi-a spus sa iau nexium 10 zile (2 pastile pe zi) si kebenne plus. Am facut diferite investigatii: ecograf abdominal si tiroidian (nimic); test de sarcina (negativ); antigen helicobacter pylori din scaun (negativ); coproparazitologic (negativ).
Tin sa mentionez ca scaunul moale (nu diareic) s-a mentinut cam 4 saptamani.
Acum problema este ca inca am dureri de stomac si in partea dreapta (nu sunt de nesuportat - pe o scara de la 1- 10 durerea este de 4-5) - pot sa le numesc ca niste intepaturi, apoi durerea mai coboara inspre buric, se muta in fosa iliaca dreapta, apoi fosa iliaca stanga, hipogastru; in spate zona lombara; in spate toata zona de sus (hipocondru drept epigastru hipocondru stang) - durerea mea se plimba de colo colo + o senzatie de amorteala in centrul pieptului si un nod in gat si foarte multe gaze. De mentionat ca nu este prezenta tot timpul zilei nici durerea nici amorteala (doar cand stau si nici atunci tot timpul - daca am activitate nu am probleme) si senzatia de amorteala apare cand sunt acoperita (imbracata gros) in zona respectiva.
Mentionez ca acum ceva timp am avut si un atac de panica (nu stiu daca a influentat).
Nu am dureri de cap, greata, varsaturi, scaunul s-a reglat, ameteli.
Mi-a aparut si un hemoroid (nedureros, nepruriginos, nu a sangerat) pentru care am tratament - unguent si care de cateva zile aproape s-a retras).
Momentan nu iau niciun tratament.
Sa mai repet testul de sarcina?
Ce poate fi?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.