Probleme multiple și de durata

09-01-2019
utilizator2019
Nu este medic/terapeut
utilizator2019
De ceva timp am problemele acestea, nu știu din ce cauza si daca le-aș putea rezolva.

Am picioarele și mâinile reci, oricând, indiferent de temperatura.
În fiecare dimineață am dureri de cap, de parca nu as avea oxigen și capul e aproape sa explodeze. Totodată, am puroi sau flegma în gat când ma trezesc.
Am coșuri pe frunte, în jurul ochilor, nasului, gurii, pe piept, pe spate, chiar și în barba.
Parul este gras și am matreata.
Uneori ma doare urechea, înăuntru, de parca as avea un fum în ea.
Gura urat mirositoare și dinți galbeni, chiar dacă ma spăl pe dinți.
Nu mai am pofta de mâncare uneori.
Daca am fost operat de apendicită ce ar trebui sa știu?
Uneori am buzele crăpate.
2 comentarii
0
17-01-2019, ora 14:21
utilizator2019
Nu este medic/terapeut
utilizator2019
Nu ma poate ajuta nimeni?
0
26-01-2019, ora 14:45
musaraf1
Nu este medic/terapeut
musaraf1
Buna ziua,

Par sa fie mai multe probleme separate.
Parul gras si matreata (posibil dermatita seboreica) si cosurile (posibil acnee) tin de dermatologie. Exista tratamente eficiente pentru ele.

Durerile de cap dimineata impreuna cu flegma/puroi poate insemna sinuzita cronica, Pe de alta parte, ar putea fi fara legatura, iar durerile de cap matinale pot fi de multe alte cauze.

Urechea dureroasa (si probabil cu senziatia ca este infundata) poate fi examinata la ORL (cu otoscopul se vede timpanul). Daca este normal, probabil este o durere cu sursa in alta parte (de exemplu de la dinti).

Astazi nu se mai scoate apendiciele asa de des ca mai demult, are si el un rol mic. Totusi apendicectomia nu are aproape nici un efect asupra starii de sanatate. Oricum, in mod sigur nu mai puteti face apendicita.

Exista tratamente de albire a dintilor, dar nu sunt neaparat bune pentru smaltul dentar. Aproapte toate situatiile de miros neplacut in gura tin de stomatologie sau ORL (carii nerezolvate? iarasi sinuzita cronica?).

Mainile si picioarele reci sunt, pana la o limita, normale. Daca este sever, ar putea fi ceva ce se numeste "sindrom Raynaud", si tine de reumatologie.


Este greu de crezut ca toate simptomele pe care le descrieti sa tina de o singura cauza, problema sau boala.
Rezolvati-le separat, cate una odata.

Multa sanatate!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.