Psihoterapie pentru trup și suflet, din perspectiva spirituală: misterul suferinței! | Forumul Medical ROmedic

Psihoterapie pentru trup și suflet, din perspectiva spirituală: misterul suferinței!

616 comentarii 1 2 ..... 20 21
1
24-05-2012, ora 00:26
cristinabriciu
Nu este medic/terapeut
cristinabriciu
gugy
cititi pilda nr 5, o sa va placa!
1
05-06-2012, ora 15:53
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
'Paşii lui Dumnezeu - Pilda numărul 5

Un om, ajuns în rai, i-a cerut lui Dumnezeu să-i descopere viaţa pe care a trăit-o. Dumnezeu i-a înfăţişat-o ca şi când ea s-a desfăşurat pe nisipul unei plaje. Omul a văzut că în momentele de bucurie erau patru urme de paşi pe nisip, ale lui şi ale lui Dumnezeu. Dar în clipele de suferinţă, erau numai două urme. Mâhnit, omul i-a spus lui Dumnezeu: ' De ce în momentele grele m-ai lăsat singur? '. Acesta i-a răspuns: ' În clipele de suferinţă erau doar urmele Mele, pentru că atunci te purtam pe braţe '.' Interesanta pilda... care este sursa? Eu o stiu de la altcineva de muti ani si credeam ca acea Entitate este sursa, deci intreb ca sa ma lamuresc mai bine. :)
0
06-06-2012, ora 08:07
cristinabriciu
Nu este medic/terapeut
cristinabriciu
si eu as vrea sa stiu sursa.
0
06-06-2012, ora 23:00
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Off topic: em am aflat prima data dintr-un poem care, reprodus cu aproximatie din memorie, suna cam asa:

'Doamne, vad urmele pasilor Tai si ai mei,
dar, uneori, vad doar urmele pasilor mei. Ai tai, Doamne, unde sunt?
Nu, nu sunt pasii tai ci ai Mei, atunci cand tu ma lasi singur.' [sa merg Drumul vietii tale in locul tau].

Pilda nr. 5 limiteaza cred eu situatia la raportul fericire/tristete; dar eu consider ca si in tristete sunt de obicei tot patru urme de pasi si doar in anumite cazuri raman doar doua. Totodata, in fericirea lor, multi oameni uita de Domnul lor si atunci ei vad doar o singura urma de pasi, cei ai omului insusi de data asta. In anumite cazuri, nu toate. :)

Oricum, e totusi o importanta lectie de viata indiferent cum e privita. Genul asta de intelepciune este mai rara decat aurul considerat de oamenii de stiinta ca fiind dizolvat in apa ocenelor (ceva de genul 2 parti la un miliard).
0
06-06-2012, ora 23:25
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
gugy,
exista si unii si altii.

"Ceva nu se potriveste in aceasta pilda pentru ca eu nu am cunoscut si nu cred sa existe calugar/preot irascibil?"

Nu considera pilda gresita, mai bine considera-te pe tine norocos ca n-ai intalnit calugari sau preoti irascibili. Nu toti sunt asa... dar sunt multi. N-are rost sa refuzi acea pilda doar pe baza experientei personale. Zi mersi ca nu-i cunosti si mergi mai departe pe drumul vietii. :) Pe de alta parte si Tatal si Iisus au fost uneori mai mult decat iritati: faza cu Nicolaitii, faza cu schimbatorii de bani din Templul Ierusalimului, faza cu sora si fratele lui Moise, etc. Vezi (?), e complicat. :)
0
12-08-2012, ora 22:18
Vyo0307
Nu este medic/terapeut
Vyo0307
Buna seara Dr Nyk,
Mama mea a facut un CT in urma caruia i s-a depistat o usoara atrofie frontala (are 58 ani), i s-a recomandat sa faca cure cu Cerebrolysine..Prima cura a facut 10 zile pe luna timp de 3 luni cu Cerebroly. de 5 mL, apoi pauza 3 luni, iar acum ar fi la cea de-a 2-a cura, dar medicul i-a scris pe reteta 10 inj a cate 10 mL...Influenteaza in vreun fel ca prima cura a fost cu 5 mL, iar urmatoarea de 10 mL? tot asa trebuie administrat adica 10 zile pe luna, dat fiind ca sunt mai multi mL?...si ink ceva..mama este sub tratament cu Rispolept (2mL seara), Depakine Chrono 500 mg (0 0 1), Romparkine (1 1 0)...Interfera Cerebroly. cu aceasta medicatie?? Astept raspunsul dvs,
Va multumesc anticipat, Doamne ajuta!!
0
23-12-2012, ora 21:21
colonelu1
Nu este medic/terapeut
colonelu1
ba Nik raspunde ba la comentariile mele dece le stergi?
0
20-01-2013, ora 11:49
Paula Pau
Nu este medic/terapeut
Paula Pau
Domnule Mr.Nick nu stiu foarte multe despre dumneavoastra dar tin sa va spun ca mi-ati castigat cat de cat increderea citit cu atentie ceea ce ati postat pana acum pe acest forum si va multumesc enorm pentru ca va dati silinta si interesul de-a ne ajuta asa cum puteti, conteaza foarte mult o vorba buna sau un simplu sfat, sincer citind ce-ati postat pana acum parca ma simt un picut mai bn :). Oricum daca aveti rabdare si timp asi vrea sa va impartasesc si poveatea mea..poate ma puteti ajuta cu un sfat ceva sau o parere ca nu stiu ce sa mai fac...Deci: in urma cu un an de zile pe cand eram studenta la master in ultimul an, intr-o zi dupa o cafea cu colegii am simtit cv infiorator deodata numai aveam aer, simteam un nod in gat transpiratii stare de lesin inima imi batea din ce in ce mai tare nu stiam ce se intampla..asa a inceput calvarul meu.m-am speriat ft tare atunci si am inceput sa merg la diversi medici pentru a afla ceea ce mi se intampla insa nu foarte multi au reusit sa imi castige increderea si sa-mi explice ce se intampla cu mine. Am ajuns mai intai la un medic endocrinolog crezand ca am probleme cu glanda tiroida dupa investigatiile facute de dumnealui totul a iesit bn in legatura cu tiroida dar tot acest doctor mi-a pus un diagnostic si anume atacuri de panica..dupa care mi-a prescris un tratament cu xanax pt o perioada de 2 luni..ceea ce am si facut am urmat tratamentul dar nu am observat mari schimbari si dupa 2 luni am renuntat la el..am continuat sa merg sa-mi fac analizele de sange unde toate imi iesise bine mai putin calciul...dupa sfatul altui medic endocrinolog am urmat un tratament pe baza de calciu si vitamina b6 intradevar avusem o perioada in care parca era mai bine dar..devoltasem o fobie sociala imi era frica sa merg neinsotita pe strada, in locuri aglomerate mi se facea rau din orice si permanent aveam in minte ca, daca o sa mi se faca rau dinou oriunde asi merge...dupa toate aste am decis sa merg la un medic homeopat si in paralel la un psihoterapeut unde am facut cateva sedinte...dupa acest tratamen homeopat si sedintele de psihoterapie m-am simtit foarte bine chiar bine pe o perioada de 3 luni cam asa am crezut ca gata totul a trecut ca m-am revenit si incepuseram dinou sa iubesc viata si ziua de maine.dar acest lucru s-a sfarsit intr-o zi cand dinou am simtit o durere in partea stanga jos am mers dinou la diferiti medici si diagnosticul era o banala raceala dar de aici au reapurut alete fobii cred nu stiu sigur cum ar fi de atunci daca ma doare cv incep imediat sa merg la medici..ma tem sa nu sufar de vreo boala greva desi mi-am facut : EEG la cap, EKG si ecograf la inima, raza plamani, analize de sange toate bune dar eu tot nu ma simt bn..de exemplu acum acuz niste durei in piept mai exact ma doare mai intai un pic umarul stang apoi durerea coboara pana in piept si cand in stanga cand in dreapta dar mai mult in partea stanga si din cauza asta intru in panica ft des desi medicul cardiolog a zis ca poate fi doar cun curent si medicul de familie povestindu-i ca nu ma mai lasa si ca parca de ce ma gandesc de ce ma doare dinc ce in ce mai tare a zis ca totul este pe sistemul neuro vegetativ sincer nu stiu ce sa mai cred intradevar sunt o persoana cu stari de anxietate dar dumneavoastra credeti ca starea de anxietate si de stres sa nu ma doara mai tare poate provoca aceste dureri in piept?...acum recent am mers la un medic primar in psihiatrie dupa o consultatie mi-a prescris un tratament cu valdoxan pentru 2 saptamani si apoi sa revin la dansul cu pareri...sincer mereu am evitat sa iau astfel de pastile dar se pare ca asta a ramas ultima incercare si medicul psihiatru la fel zice ca o sa se trateze aceste stari in timp si cu tratament alopat prescris de dansul..acum dumneavoastra ce parere aveti despre aceste pastile credeti ca o sa mai reusesc sa scap vreodata de acest chin si aceste ganduri negative incep sa-mi pierd ori ce speranta...tin sa va multumesc din suflet pentru ca ati avut rabdare si imi cer scuze daca v-am plictisit si pentru greselile de ortografie. Multumesc P.S. am incercat sa va povestesc asa in mare si cat de cat concret sper sa reusiti sa va faceti o parere.
0
04-12-2014, ora 21:03
Mirela2014
Nu este medic/terapeut
Mirela2014
Domnule Nick, am nevoie de un sfat intr-o problema duhovniceasca importanta, insa nu pot sa o fac publica. Ma puteti ajuta cu o adresa de mail la care sa va scriu? Multumesc!
0
05-12-2015, ora 16:21
Psiholog Gabriel Pîrvan
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Gabriel Pîrvan
Buna ziua tuturor

In anumite situatii anxietatea este produsa de felul in care gandim, de ideile si convingerile noastre disfunctionale, de care, de multe ori, nu suntem constienti. Durerile din zonele toracica si abdominala, precum si senzatia de caldura corporala pot fi efecte ale anxietatii. Starea de tensiune psihica sau de stres poate da anumite somatizarii, adica sa genereze senzatii de durere in diverse zone corporale.
In asemenea situatii, sfaturile, pastilele, ceaiurile etc, nu modifca stilul de gandire si convingerile noastre eronate. Prin urmare, nu actioneaza asupra cauzelor ci, cel mult asupra efectelor.
Stilul de gandire si convingerile disfunctionale pot fi modificate cu ajutorul psihologului in cadrul sedintelor de psihoterapie.
Acestea se pot tine si online, efectele fiind la fel de bune.

Toate cele bune!
5
10-12-2016, ora 02:05
EliseiAdam
Nu este medic/terapeut
EliseiAdam
Salut!
Mr. Nick, sunt un roman din Frankfurt. Mi-am facut acest cont doar pentru a-ti multumi pentru cuvintele frumoase. Multumesc si numai bine iti doresc.
Superb topic!
4
11-12-2016, ora 16:20
ARadulescu
Nu este medic/terapeut
ARadulescu
Salut!
Multumesc pentru sfaturile tale, m-au ajutat mult. Iti raman etern recunoscator. Am citit mult din tot ce ai scris, dar abia acum m-am incumetat sa imi fac cont si sa iti scriu. Sunt roman, profesor; locuiesc in Olanda, Amsterdam. Ti-am dat like la toate pildele/povestirile inspirationale. Sa mai postezi, sunt de ajutor multor oameni.
Numai bine!
3
21-12-2016, ora 02:10
TurcescuA
Nu este medic/terapeut
TurcescuA
Superb topic, superbe pilde. Le-am citit in urma cu ceva timp, tot aici, dar am comentat abia acum din cauza ca acum mi-am facut cont, si mi l-am facut musai pentru a posta acest comentariu.
Multumesc, Mr. Nick.
Sarbatori fericite!
2
16-02-2017, ora 12:56
teketeke
Nu este medic/terapeut
teketeke
Imi merge la suflet acest topic!
Il urmaresc de foarte mult timp, dar abia astazi mi-am facut cont, abia astazi am indraznit.
Sunt roman, dar acum locuiesc in Franta, din cauza mirajului financiar. In Romania aproape ca muream de foame, desi sunt inginer. O sa ma intorc, totusi, in tara, fiindca pamantul ma cheama.
Mr. Nick, pildele din cadrul topicului tau mi-au mangaiat sufletul, multumesc mult de tot pentru ele.
Ti-am trimis un mesaj, sper sa imi poti raspunde.

Toate bune,
teke
2
16-02-2017, ora 14:48
teketeke
Nu este medic/terapeut
teketeke
Ani întregi am tot strigat fierbinte, către Tine, Bunul Părinte.
Să-Ţi întorci cu îndurare Faţa, înspre crucea ce-mi apasă viaţa.
Tu ce eşti în milă-atât de darnic, până când mă vei lăsa zadarnic,
Să Te chem cu lacrimi şi să stărui, oare vrei credinţa să mi-o nărui?
Numai Tu ştii, cu cât amar se duce, ca a mea atât de grea o cruce!
Bunule Iisuse Doamne, Te îndură, de prea slaba, biata mea făptură!
Cam aşa, de ani întregi un frate, se ruga convins, că poartă-n spate,
Parcă gata, gata să-l sugrume, crucea cea mai grea ce-a fost pe lume.
Însă Domnul, Cel ce toate ştie, niciodată prea mult nu întârzie,
Ba chiar şi întârzierea nu arare, e chiar ea răspunsul la-ntrebare.
Astfel povesteşte mai departe acest frate; cum mă rugam eu cu foc foarte,
Apăsat de greaua mea povară, mă cuprinse somnul într-o seară.
Şi în clipa următoare..., iată, într-o încăpere minunată,
De răcoare şi de pace plină, cu fruntea încununată de lumină,
Îl văzui pe Însuşi Domnul păcii; parcă-i simt şi-acum blândeţea vocii:
"Fiule, îmi zise, nu te teme, căci Eu ştiu de mult că inima ta geme.
Te ridică dar şi îndrăzneşte, ruga ta acum se împlineşte.
Crucea ce ţi-a hărăzit-o soarta, poţi s-o schimbi şi să-ţi alegi o alta.
Iat-a aici sunt cruci de toată mâna, ia din toate câte vezi tu, una".
Tremurând şi-abia ţinându-mi firea, mi-aruncai jur-împrejur privirea,
Fericit cât nu se poate spune, c-am primit răspuns la rugăciune.
Şi-ncepui cum lesne se-nţelege, care-i mai uşoară a alege.
Erau cruci acolo fără număr, le-ncercam şi le puneam pe umăr
Şi le netezeam cu palma lustru, nu pe urmă singur să mă mustru,
Că n-am folosit cum se cuvine, un prilej ce doar o dată-viaţă vine.
În mulţimea lor cum e nisipul, cântărite-alese în tot chipul,
După chibzuinţi îndelungate, m-am oprit la una dintre toate,
Şi spre Domnu-naintând cu frică, am şoptit: "această cruce mică,
Cred eu, Doamne, este cea mai potrivită, pentru restul vieţii să-mi rămână!"
"Bine!" zise Domnul cu blândeţe, "asta e, dar are două feţe,
Singur ţi-ai ales-o dintr-o mie, te-ai uitat pe dosul ei ce scrie?
"Când privii, mai mai să-mi ies din minte, era crucea mea de mai-nainte.
2
21-02-2017, ora 21:35
arianadima
Nu este medic/terapeut
arianadima
Ce pilde frumoase, numai bune de pus in/la suflet. Sa ne fie de bine.
Adaugă un comentariu / răspuns
616 comentarii 1 2 ..... 20 21

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ȘedinÈ›ele de psihoterapie sunt mai eficiente dimineaÈ›a
  • Dezvoltarea toleranÈ›ei la anxietate - cheia în reducerea simptomelor tulburării obsesiv-compulsive
  • Identificarea punctelor forte È™i a celor slabe ale psihoterapeuÈ›ilor È™i utilizarea lor ar putea îmbunătății rezultatele pacienÈ›ilor
  • O mai bună identificare a efectelor adverse ar putea îmbunătăți calitatea psihoterapiei
  • Tehnica oglindirii È™i impactul asupra sentimentului de vinovăție
  •