Punga de retractie aticala și disfuncție tubara

17-05-2019
Mira23
Nu este medic/terapeut
Mira23
Buna ziua!
Fetița mea, acum are 7 ani a fost operata in 2017 de vegetații adenoide, din cauza faptului ca nu mai auzea bine(acesta fiind singurul simpotom, nu avusese niciodată otita, sau dacă avusese, a fost nedureroasă).
După operație a făcut câteva audiograme, toate ieșindu i foarte bine.
Acum am fost la un consult de rutina ORL și am primit diagnosticul de : Sechele postotitice ( punga de retractie aticala și posterioară controlabile) Disfuncție tubara cronica bilaterala.
Dna doctor ne-a recomandat sa mergem sa facem o audiogramă și un ex. otomicroscopic.
Tot dumneaei ne-a spus ca dacă audiogramă va ieși bine, lăsam copilul in pace și dacă într-un an jumătate nu se modifica nimic totul va fi bine.
A mai trecut cineva prin acest lucru?
Este posibil sa scăpăm de operație? Exista șanse?
Domnilor doctori Dvs ce părere aveți?
Multumesc
2 comentarii
0
19-05-2019, ora 19:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trompa lui Eustache, care oxigeneaza urechea.. incepe din rinofaringe, acolo e locul de unde se termina nasul si incepe gatul in jos. Copii cu reflux gastro eosfagian in somn.. au mereu acea zona iritat si inflamata...
asta a durat ani de zile..si a dus la acele schibari in spatele urechilor si a timpanului
asa ca DACA modificati radical stilul alimentar ca sa nu mai fie reflux gastro eosfagian si se intretine cu tratamnt local.. mucoasa nazala si cea faringiana... sunt sanse sa nu progreseze acea otita cicatriciala
0
16-06-2019, ora 10:14
Mira23
Nu este medic/terapeut
Mira23
Va multumesc pentru răspuns dl doctor! Am fost si a făcut audiogramă. A ieșit foarte bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: