Punte dentara metalo-ceramica vs ceramica pe suport de zirconiu

11-05-2019
dan-89
Nu este medic/terapeut
dan-89
Buna seara,
Voi fi nevoit ca in perioada urmatoare sa ma prezint la medicul dentist pentru a-mi realiza o punte dentara formata din 6 coroane, pentru a inlocui cei doi incisivi centrali, arcada superioara. Am citit destule articole despre aceste optiuni, dar pot sa spun ca nici unul nu m-a lamurit suficient. Ma intereseaza ca puntea respectiva sa fie rezistenta in timp, sa nu dea reactii alergice, sa arate bine (estetica e importanta), dar totusi sa nu fiu nevoit sa ma imprumut pentru aceasta lucrare. Din ce inteleg eu:
Puntea dentara metalo-ceramica: pro: - pret relativ redus (aprox. 100 euro/coroana)
- rezistenta mecanica buna
contra: - estetica mediocra ( unii spun ca s-ar vedea suportul de metal si ca nu ar avea o transluciditate apropiata de cea a dintilor naturali)
- cateodata, suportul de metal (crom-nichel din ce am inteles) da reactii adverse
Puntea ceramica pe suport de zirconiu: pro: - estetica foarte buna
contra: - se spune de zirconiu ca ar fi un material extrem de rezistent, cu toate astea am citit faptul ca unor pacienti li s-au fisurat acest material
- pret destul de mare (aprox. 200 euro/coroana), lucru de care totusi trebuie sa tin cont avand in vedere ca vorbim de 6 dinti, nu unul sau 2.
Dvs. ce parere aveti? Ce imi recomandati?
Multumesc!
8 comentarii
0
11-05-2019, ora 23:03
Dr. Remiș Constantin
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Remiș Constantin
De mergeti nu implanturi dentare? Daca sunt doar doi dinti cu probleme?
0
11-05-2019, ora 23:56
dan-89
Nu este medic/terapeut
dan-89
Din pacate nu se poate, m-am pricopsit cu o infectie dentara (un chist foarte mare) ca urmare a unui tratament endodontic mai vechi, care a dus in cele din urma la o pierdere osoasa consistenta.
0
12-05-2019, ora 22:07
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna seara,
se poate face aditie osoasa pentru a insera implanturi.
0
13-05-2019, ora 15:49
dan-89
Nu este medic/terapeut
dan-89
Multumesc pentru raspunsuri, dar daca implanturile erauo optiune, cu siguranta as fi apelat la ea.
Astept si alte opinii cu privire la titlul topicului.
Multumesc!
0
15-05-2019, ora 09:22
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Avand in vedere faptul ca aveti un defect osos mare va trebui acoperit cu o gingie falsa.
In acest caz cea mai rezistenta lucrare este cea metalo-ceramica.
0
15-05-2019, ora 10:06
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,

decizia va apartine in functie de ceea ce va doriti cu adevarat. Daca cuiva i s-a intamplat sa i se fisureze zirconiu nu inseamna ca trebuie sa vi se intample si dumneavoastra.
In ceeea ce priveste lucrarea metaloceramica, este clar ca intr-un timp de... nu este foarte clar sau predictibil in cat timp, gingia se va colora si va prelua din pigmentii metalului si da, se va vedea, estetica nu va mai fi bifata.

Eu v-as recomanda zirconiu, fara sa stau pe ganduri, dar decizia finala tot clientului /pacientului apartine.

O zi buna!
0
15-05-2019, ora 11:03
dan-89
Nu este medic/terapeut
dan-89
Va multumesc pentru raspunsuri.
Inca ceva, am avut rezectie apicala la un incisiv lateral, insa acesta e dureros la percutie in ax. Operatia a avut loc acum 4 luni. Alte simptome nu am. E posibil sa fi recidivat infectia?
Va multumesc inca o data pentru raspunsuri.
1
16-05-2019, ora 07:21
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna dimineata,
din pct meu de vedere e cam devreme sa ne pronuntam daca a recidivat sau nu, poate nu este vindecat complet. Refaceti radiografia cu situatia actuala, mergeti la medic sa faca si sa faca comparatie intre cele doua radiografii, cea initiala inainte de interventie si cea actuala la 4 luni dupa intervenntie, corelate cu situatia clinica, el va putea sa va zica exact ce e de facut.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: