Rana pe amigdale, pete albe pe interiorul gingiei inferioare

24-11-2017
Alex1988r
Nu este medic/terapeut
Alex1988r
Buna seara,

De vreo saptamana sau doua mi-au aparut niste pete albe pe interiorul gingiei inferioare, dar si o pata sangerie care seamana a rana pe una dintre amigdale. De asemenea, papilele gustative de pe lateralul limbii mi se par cam umflate... (cred ca se numesc papile foliate) Nu ma doare nici una dintre chestiunile mai devreme precizate si tocmai asta ma sperie foarte tare, ca mi se pare sa semene cu simptomele unui cancer oral...

Pe langa cele mai sus precizate, inainte de cele mai devreme povestite, am avut o durere la ultima masea de pe partea stanga jos si la cea de sus. Iar cea de sus imi dadea o durere care se propaga pana in pometul stang. Durerea a trecut de la sine, dar in zona respectiva mai simt uneori niste pulsatii. Din lipsa de bani, am amanat vizita la un dentist, banuind doar ca ar putea fi blocate canalele maselelor respective si ca o sa le fac cand o sa am bani...

Acum nu stiu ce sa ma fac in legatura cu noile simptome. (cele precizate la inceput). De mers, clar am sa merg saptamana care vine la un ORL-ist pentru ca deja simt ca pic in depresie din cauza lor. Ati putea spune ce banuiti ce este? Daca este nevoie, pot face si fotografii.

Va multumesc mult pentru raspunsuri si va raman vesnic indatorat daca ma mai puteti linisti cu ele...
1 comentarii
0
25-11-2017, ora 17:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
absolut toate schimbarile de pe mucoasele cavitati bucale, limba, faringe si amigdale
sunt din cauza problemelor gastro-intestinale
daca o sa analizezi bine.. o sa.ti dai seama dupa ce alimente acre, a cide, citrice au aparut acele simptome
INvestiagtii seroase trebue sa faci la Gastrologie. ORL si stomatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.