Fetitei mele de 3 ani si 9 luni i-au aparut niste bubite rotunde pe limba

29-03-2018
MihaelaLica
Nu este medic/terapeut
MihaelaLica
Fetitei mele de 3 ani si 9 luni i-au aparut niste bubite rotunde pe limba acum 2 zile. In prima zi au aparut pe limba, in spate de tot, a doua zi i-au aparut pe toata limba. A avut si dureri de gat dar si febra in prima seara. Bubitele arata ca si cum papilele gustative s-ar fi inflamat. Precizez ca bubitele sunt roz-rosiatice. Astazi a treia zi o doare si gingia de deasupra incisivilor. Ce poate fi??? Eu i-am dat inca din prima zi cu violet de gentiana si i-am dat si Brufen pt durere si febra. Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
29-03-2018, ora 18:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
intrebarea este... CE iati dat copilului sa manance acru, acidulat, citric sau fructe tratate chimic???
este doar o reactie la un aliment.. care tractul digestiv a copilului nu la digerat
0
29-03-2018, ora 18:32
MihaelaLica
Nu este medic/terapeut
MihaelaLica
In momentul acesta nu-mi pot da seama de la ce este, intr-adevara a mancat fructe si poate a baut si acidulat. Ce este de facut in situatia aceasta? Va multumesc frumos pentru raspuns.
0
29-03-2018, ora 18:53
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna ziua!trebuie pe copil sa-l vada un medic ORL.
Grija ce ii dati sa manance cum a spus si Dl Dr!
Dati-i supa de legume cu orez si carne de pui, branza de vaci proaspata, orez fiert, piureu de cartofi anestecat cu carne de pui fiert, ceai de musetel neandulcit intre mese!
Pe limba ii veti pune 5 picaturi pe limba(nu badijonaj) dupa mese x3/zi si 30 min nu ii dati sa bea sau sa manance, din
Rp/Anestezina 0, 5
Vitamina A uleioasa 1flc
Nistatin pulvis 1g
Glicerina simpla 30 g(NU BORAXATA=E TOXICA!)
X10 zile
Sanatate!
Elena Latcan
0
29-03-2018, ora 23:03
MihaelaLica
Nu este medic/terapeut
MihaelaLica
Multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.